سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳
ملودی

ملودی چیست؟ + ویژگی ها و روش استفاده از آن در موسیقی چگونه است؟

قصد دارید مفهوم ملودی در موسیقی را به هنرجویانتان آموزش بدهید و در تلاش برای پیدا کردن بهترین توصیف این مفهوم هستید؟ یا شاید هم دنبال زبانی هستید که به وسیله آن با هنرجویانتان ارتباط برقرار کنید و بتوانید از طریق این زبان درک بهتری از ملودی را برای آنها ایجاد کنید.

خب، حقیقت این است که مفاهیم موسیقی پیچیده هستند؛ اما یکی از مهمترین نکات آموزش موسیقی این است که بتوانید همین مفاهیم سخت و پیچیده را به گونه ای بیان کنید که هنرجوها کاملا آن را متوجه شوند. ملودی مجموعه ای از آهنگ و ریتم است که ضرب­آهنگ اصلی یک آهنگ یا قطعه را تشکیل می دهد. ملودی ممکن است به صورت جداگانه ساخته شود و یا شامل عناصر موضوعی و انگیزشی در ارتباط با سایر قسمت های آهنگ یا قطعه باشد. ملودی یکی از شاخصه های اصلی برای شکل دهی یک آهنگ یا قطعه محسوب می شود.


فهرست مطالب


ملودی چیست؟

آهنگ، نَوا یا ملودی به فرانسوی در موسیقی به معنای اجرای چند نت است که شنونده آن را به صورت یک مجموعهٔ واحد احساس می‌کند. به عبارت دیگر، آهنگ عبارت است از احساس آغاز و انجام داشتنِ این سلسله از نت‌ها. ملودی در موسیقی همان لحن و آهنگ صداست که گاهی با لغت tune بیان میشود .در واقع ملودی رشته ای از نت ها با زیر و بمی متفاوت است ( این زیر و بمی را با Pitches نامگذاری میکنند و با واحد Hertz اندازه میگیرند ).

بررسی و معرفی ۵ نوع ساز ایرانی و غربی که برای هر سلیقه‌ای مناسب است

این نت های زیر و بم بصورت پیوسته و به دنبال همدیگر اجرا میشوند , گاهی نت ها به سکوت میرسند که این سکوت نیز جزیی از موسیقی است .نت ها آهنگ موسیقی را میسازند.بیشتر خوانید، بیشتر بدانید: هر آنچه باید در مورد نت موسیقی بدانید

ملودی

به زبان ساده مردم دوست دارند ملودی ها را زمزمه کنند . مثلا” ملودی آهنگ ای الههء ناز از استاد فقید آواز ایران , شادروان بنان را به خاطر آورید . ملودی همان چیزی است که بدون خواندن شعر با برخی صداها میتوانیم آنرا زمزمه کنیم . ملودی , بخش تاثیر گذار و ماندگار موسیقی است . بخشی که با لغات حفظ نمیشود بلکه با آهنگ و ریتم حفظ میشود .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع سبک های موسیقی را بخوانید.

ملودی در یک ترانه یا آهنگ چگونه تعریف می شود؟

ملودی در آهنگ ها یا قطعات موسیقی دنباله ای از نت ها و آهنگ های ریتمیک است که یک هدف واحد یا مجموعه ای از هدف ها را به گوش شنونده منتقل می کند. اغلب اوقات ملودی در خط مقدم قطعه قرار می گیرد. این مساله مخصوصا در مورد آهنگ های پاپ بیشتر صدق می کند.

ملودی ها اغلب اما نه همیشه ایده های اصلی موسیقی هستند که آهنگساز با آنها کار می کند. این توالی نت ها همان چیزیست که گوش شما را درگیر شنیدن می کند.برخی از اساتید موسیقی، ملودی را به عنوان بخشی که پیش خودتان می خوانید یا زمزمه می کنید معرفی می کنند. معمولا ملودی آسان ترین و راحت ترین قسمت یک آهنگ یا قطعه است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقالهگام در موسیقی چیست را بخوانید.

تئوری موسیقی چیست ؟ + اهمیت یادگیری تئوری موسیقی چیست؟ + بررسی فواید یادگیری تئوری موسیقی

به عنوان یک روش فوق العاده برای آموزش ملودی به هنرجویان مبتدی، توصیه می کنم کتاب “روش کودالی” نوشته لوییس چاکسی (Lois Choksy) را مطالعه کنید. این کتاب یکی از بهترین منابع برای الهام گرفتن از روش کودالیست و ایده های بسیار خوبی به شما می دهد.

چگونه از ملودی در موسیقی استفاده می شود؟

کاربردهای ملودی تا حد زیادی به سبک موسیقی در حال نوشتن یا اجرا بستگی دارد. به طور کلی ملودی (یا ملودی ها) پایه و اساس قطعات یا آهنگ ها را شکل می دهند و بقیه موسیقی مرتبط با ملودی است و قطعه را تقویت می کند.

در موسیقی عامه پسند (یعنی همان نوع موسیقی که معمولاً از رادیو شنیده می شود)، ملودی نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در تمام این موسیقی ها، همراه شونده موسیقی که اغلب خواننده است به ملودی اتکا می کند؛ به جز در مواقع تک نوازی، بریج (bridges) یا بریک داون آهنگ ها.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بررسی بهترین ساز برای شروع یادگیری بزرگسالان  را بخوانید.

کاربرد ملودی در موسیقی کلاسیک بسیار متفاوت تر است. به طور کلی قطعات اولیه موسیقی کلاسیک حول محور ملودی و موارد مشابه با آن ساخته می شود. در برخی از انواع قطعات موسیقی کلاسیک ممکن است ملودی به حدی گسترش پیدا کند که تقریبا قابل تشخیص نباشد. در واقع سبک های مدرن موسیقی مثل موسیقی آتونال (atonal) تمام تلاششان را می کنند تا مفهوم ملودی را تا حد امکان حذف کنند.

ملودی چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

ملودی از عناصر مختلف موسیقی ساخته شده است و در هسته و مرکز آن زیر و بمی صدا و ریتم قرار دارد. عناصر تشکیل دهنده ملودی موارد زیر هستند:

 • ضرب (Beat) : ضرب قلب اصلی موسیقی است که آن را یکپارچه می کند. این ضرب ممکن است ثابت یا ناپایدار باشد ولی معمولا به همراه نوسانات دراماتیک ثابت می ماند.
 • ریتم (Rhythm) : ریتم مدت زمان یا همان کوتاهی و بلندی صداست که با ضرب در ارتباط است.
 • زیر و بمی (Pitch): زیرایی یا زیر و بمی میزان بالا رفتن یا پایین آمدن صدا است.
آموزش گیتار زدن ساده در نوین گیتار

وقتی همه این موارد با هم ترکیب می شوند ملودی ایجاد می شود. علاوه بر این ممکن است ملودی با استفاده از برخی کلمات زیر توصیف شود (تعریف مختصری از هر کلمه روبروی آن درج شده):

 • کانتور (شکل ملودی)
 • محدوده (بالاترین و پایین ترین نت)
 • مقیاس (زیر و بمی های انتخاب شده، اگر ملودی مربوط به مجموعه ای از مقیاس ها مثل مقیاس اصلی یا جزئی باشد)
 • سبک (لایت، بانسی، دارک، هِوی، اسموث)
 • جهت (نقطه اوج ملودی کجاست؟)
 • فرم (مثلا ملودی را می توان مثل یک قطعه کامل از بخش های مختلفی ساخت)

کانتور ملودیک چیست؟

کانتور ملودیک شکلی از ملودی است که اغلب به شکل نت هایی که ملودی را می سازند نشان داده می شود. به عنوان مثال ، آهنگ Somewhere Over The Rainbow (نسخه جودی گارلند) نمایش ملودی مشخصی به همراه یک پرش بزرگ اکتاو و به دنبال آن یک خط نزولی کلی دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین خواننده سنتی زن ایران را بخوانید.

این کانتور را می توان روی کاغذ با یک خط صاف که از پایین به بالا می رود و با یک قوس نرم دوباره به پایین برمیگردد نشان داد.بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: تئوری موسیقی چیست

آموزش کانتور به هنرجویان به چند دلیل مهم است:

 • این مرحله قبل از ورود هنرجویان به زمینه زیر و بمی های خاص قرار دارد.
 • کانتور پویایی و کلمه سازی اجرا و عملکرد را به شما اطلاع می دهد.
 • کانتور می تواند نمونه ای از نقاشی متن باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ملودی آشنا شدید. همچنین از ویژگی ها و روشهای استفاده آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

میکس و مسترینگ چیست؟ + برخی از اصطلاحات رایج میکس و مسترینگ

سوالات متداول

انواع پیانو کدام است؟

آنچه که امروزه به عنوان پیانوی رویال در ایران شناخته میپیانوی چهارگوش، و پیانوی اسپینت هستند، که دوتای آخری امروزه به کار نمی روند و منسوخ شده اند. شود، در واقع گرند پیانو یا پیانو گرند می باشد. به طور کلی انواع اصلی پیانو شامل پیانو دیواری، الکتریک.

آیا یادگیری پیانو آسان است؟

پیانو همانند هر ساز دیگر نیاز به تمرین و ممارست دارد، و چنانچه در این زمینه پشتکار لازم فراهم شود می تواند یادگیری را هر چه بهتر و آسان تر نماید. البته اگر پیانو زیر نظر یک استاد ماهر و با تجربه آموزش دیده شود به مراتب نوع انجام تکنیک ها و نوازندگی برای فرد راحت و آسان تر می شود.

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید