سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
بهترین ساز برای بزرگسالان

بررسی بهترین ساز برای شروع یادگیری بزرگسالان + نکات مهم جهت داشتن یک انتخاب خوب

بسیاری از افراد بزرگسال دوست دارند که نواختن یک ساز را یادبگیرند و به کلاس موسیقی بروند. اما نمی دانند باید کی و از کجا شروع کنند. در وهله اول شما باید ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید.سعی کنید ساز خود را به دقت انتخاب کنیدچون اگر سازتان را دوست نداشته باشید، هرگز نوازندگی را ادامه نخواهید داد. یک نکته جالب در مورد بزرگسالان این است که آنها با توجه به تجربه،علایق،سلیقه و شناختی که از خود دارند راحت تر می توانند ساز مورد نظر خود را انتخاب کنند و در ادامه نیز ثابت قدم تر بوده و دیرتر پشیمان می شوند.


فهرست مطالب


بررسی نکات مهم جهت داشتن یک انتخاب خوب

۱- به چه نوع موسیقی بیشترعلاقمند هستید؟

قدم اول و بسیار مهم این است که شما بدانید که به چه سبکی از موسیقی بیشتر گرایش دارید.مثلا اگر به موسیقی ایرانی علاقمند هستید سازهایی مانند تار،سه تار،سنتور،تنبک و…مناسب هستند و اگر به موسیقی کلاسیک علاقمند هستید گیتار،ارگ،پیانو،ویولن و…می توانند انتخابهای خوبی باشند.چون شما به هر حال وقت و سرمایه خود را در این راه می گذارید ،بنابراین بهتر است از ابتدا با توجه به سبک موسیقی مورد علاقه خود ، انتخاب درستی را انجام دهید.

۲-هدفتان را از  آموزش موسیقی مشخص کنید.

مثلا اگر قرار است که شما در یک گروه نوازندگی عضو شوید سازهای گروهی مانند گیتار،دف،تنبک یا درامز انتخابهای خوبی هستند،اما اگر قرار است بصورت انفرادی و تکنوازی و اصطلاحا برای دل خودتان یادبگیرید سازهایی مانند پیانو،سه تار،سازدهنی و… انتخابهای مناسبتری هستند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره اسامی خواننده های مرد ترکیه بیشتر بخوانید.

۳-وضعیت بودجه خود را مد نظر قرار دهید.

در هنگام انتخاب ساز مورد علاقه تان وضعیت مالی خود را در نظر بگیرید.برخی از سازها قیمت بالاتری دارند و خرید آنها مستلزم هزینه بالاتری است ولی برخی از آنها ارزانتر بوده و تهیه آنها برای عموم مردم راحت تر است.

۴-فضای تمرینتان چطور است؟

برای  تدریس موسیقی  نیاز به یک فضای آرام دارید تا بتوانید بصورت کامل تمرکز داشته باشید ، ضمن اینکه صدای سازتان نیز باید طوری باشد که مزاحمتی برای همسایگان یا سایر اعضای خانواده نداشته باشد.

بهترین ساز برای بزرگسالان

مثلا اگر در آپارتمان هستید قطعا انتخاب ساکسیفون یا درامز انتخابهای غلطی هستند چون به راحتی نمی توانید تمرین کنید.

موسیقی هیپ هاپ چیست؟ + آشنایی با سبک هیپ هاپ

۵-یک استاد خوب انتخاب کنید.

برای موفق شدن در آموزش ساز باید حتما یک  استاد موسیقی  حرفه ای داشته باشید چون  تدریس خصوصی موسیقی  بدون استاد و بصورت خودآموز بسیار مشکل بوده و ممکن است شما پشیمان شده وکلا قید آموزش را بزنید.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: آشنایی با خوش صداترین لیست خوانندگان باکو

سازی را انتخاب کنید که استاد حرفه ای  برای آن بتوان پیدا کرد چون برخی از سازها اساتید کمتری دارند و پیدا کردن یک استاد خوب برای شما کار دشوارتری خواهد بود.

۶-زمان نتیجه گیری از یک کلاس چقدر برایتان اهمیت دارد؟

یادگیری هر ساز نیازمند تمرین و گذاشتن وقت است.اما این زمان برای سازهای مختلف متفاوت است.یادگیری برخی از سازها مشکل و وقت گیر است و ممکن است حتی برای رسیدن به یک سطح متوسط ۲ سال زمان نیاز داشته باشد ولی یادگیری برخی دیگر ساده تر است .مثلا یادگیری سه تار و گیتار زمان کمتری نسبت به پیانو و ویولن نیاز دارد.بنابراین قبل از انتخاب در این مورد تحقیق کنید.

۷-وضعیت بدنی و شرایط خود را در انتخاب ساز مد نظر قرار دهید.

در هنگام انتخاب ساز مورد علاقه باید شرایط و فیزیک بدنی خود را در نظر بگیرید.به طور مثال اگر ظرفیت شش هایتان زیاد نباشد یادگیری سازهای بادی برایتان مناسب نخواهد بود.یا اگر مثلا لرزش دست داشته باشید سازهایی که بصورت مضرابی یا دارای پرده هستند برایتان مشکل خواهد بود.بنابراین در نظر نگرفتن وضعیت فیزیکی ممکن است شما را از آموزش موسیقی منصرف کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تئوری موسیقی چیست  را بخوانید.

۸-عجله نکنید!!

برای یادگیری موسیقی باید صبر و حوصله به خرج دهید و عجله نکنید.این نکته مخصوصا برای بزرگسالان بسیار حائز اهمیت است چون ممکن است آنها نیاز به تمرین بیشتری داشته باشند تا بتوانند بر قطعات موسیقی مسلط شوند.بنابراین انتظارات خود را از  معلم موسیقی  تعدیل کرده و بیشتر تمرین کنید.

موسیقی چیست؟ + درباره هنر موسیقی، موزیک و انواع آن

۹-با اعتماد به نفس تمرین کنید.

ممکن است کودکان و جوانان زودتر یک قطعه ای را یاد بگیرند و یادگیری ساز برایشان آسانتر باشد  اما شما هم با تمرین و پشتکار می توانید گوی سبقت را از آنها بربایید.یک نکته جالب در مورد بزرگسالان این است که آنها هدفدار هستند و به انتخاب خود در این راه قدم گذاشته اند، بنابراین مصمم تر بوده و از طرفی روش تمرین کردن را بهتر بلدند و می توانند زمان خود را مدیریت کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع سبک موسیقی را بخوانید.

۱۰-آیا دوست دارید ساز و آواز را با هم یاد بگیرید؟

اگر تصمیم دارید در حین نوازندگی آواز هم بخوانید سعی کنید سازهایی را انتخاب کنید که برای این کار مناسبتر باشند.به طور مثال سازهایی مانند سه تار،گیتار وتنبور با توجه به نحوه قرارگیری و صدادهی برای این مورد مناسب تر هستند.

معرفی بهترین ساز برای شروع یادگیری بزرگسالان

آیا تا به حال برای شما نیز پیش آمده که بخواهید یک ساز جدید را برای یادگیری بردارید و کلاس‌های یادگیری آن ساز را ثبت نام کنید اما تمام مدت فکر کنید که سن شما برای یادگیری این ساز بسیار بالاست؟ باید بدانید که این احساس تنها در شما وجود ندارد بلکه افراد زیادی هستند که این فکر را در سر دارند. درباره بررسی بهترین کتاب آموزش تئوری موسیقی و مبانی موسیقی بیشتر بخوانید. به همین دلیل است که در این مقاله، می‌خواهیم بهترین ساز برای شروع یادگیری بزرگسالان را به شما معرفی کنیم که می‌توانید با شروع یادگیری آن‌ها، نه تنها مسیر موسیقایی خود را آغاز کنید، بلکه این سازها از جمله سازهایی هستند که یادگیری آن‌ها بسیار آسان است.

در نظر داشته باشید که یادگیری یک ساز جدید، همانند یادگیری یک حرفه جدید نیاز به تمرین و تلاش فراوان شما خواهد داشت. بنابراین یادگیری این سازها شاید برای کسی که نمی‌خواهد زمان زیادی را برای تمرین صرف کند، آسان نباشد؛ اما شما می‌توانید با اختصاص دادن زمانی مشخص برای تمرین ساز خود، به نوازنده ای توانا تبدیل شوید. همچنین این نکته را نیز در گوشه ذهن خود داشته باشید که هر روز تمرین کردن به مدت نیم ساعت، نتیجه به مراتب بهتری نسبت به فردی دارد که هر سه روز یکبار به مدت دو ساعت تمرین می‌کند. بنابراین سعی کنید تا تمرین‌های خود را به شکل مستمر پیگیری کنید و آن‌ها را پشت گوش نیندازید.

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

۱- پیانو

هر لیستی را که در مورد بهترین سازها برای یادگیری افراد سن بالا نگاه کنید، حتما با ساز پیانو آغاز می‌شود و این موضوع، یک دلیل محکم دارد.

بهترین ساز برای بزرگسالان

پیانو نه تنها یکی از سازهای محبوب و مشهور دنیا در موسیقی غرب به شمار می‌رود، بلکه این ساز یکی از انعطاف پذیر سازهای دنیا نیز می‌باشد. به این معنا که شما می‌توانید با استفاده از پیانوی خود در سبک‌های مختلف به نوازندگی بپردازید و صدای مورد نظر خود را به دست آورید. اما نکته ای که شاید نمی‌دانید این است که ساز پیانو در واقع یکی از آسان‌ترین سازها برای یادگیری می‌باشد.

بسیاری از افراد تئوری موسیقی را با استفاده از پیانو آموزش می‌دهند و همین نکته باعث می‌شود تا بتوانید درک بهتری از موسیقی داشته باشید. همچنین یادگیری پیانو بسیار لذت بخش و آسان است و به راحتی می‌توانید پس از مدتی تمرین، قطعه‌های مورد علاقه خود را با استفاده از ساز خود بنوازید.

۲- گیتار

ساز گیتار نیز یکی دیگر از سازهایی است که بسیاری از افراد با استفاده از آن در سبک‌های مختلف به نوازندگی پرداخته اند. نکته ای که در مورد گیتار وجود دارد اما این است که مدل‌های مختلفی از گیتار در بازار وجود دارد که با توجه به سبک و استایل نوازندگی خود می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

از جمله این مدل‌‎ها می‌توانیم به گیتارهای آکوستیک، گیتارهای کلاسیک، گیتارهای الکتریک و حتی گیتارهای بیس اشاره کنیم. یادگیری این ساز نیز بسیار آسان است و با یادگیری چند آکورد، می‌توانید قطعات مختلفی را بنوازید. 

تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ چیست؟ + پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

۳- ماندولین

اگر شما هم شیفته سازهایی هستید که دارای سیم هستند اما از ساز گیتار خوشتان نمی‌آید، خرید ماندولین می‌تواند گزینه ای مناسب برای شما باشد. ممکن است دلیل انتخاب شما این باشد که گیتار توسط بسیاری از افراد نواخته می‌شود و شما به دنبال سازی متفاوت و منحصر به فرد هستید.

بهترین ساز برای بزرگسالان

نکته ای که در مورد ماندولین وجود دارد این است که نه تنها شما می‌توانید به شکل تنها از این ساز استفاده کنید، بلکه هنگامی که از آن در یک گروه موسیقی استفاده می‌کنید نیز می‌توانید صدایی زیبا را از آن دریافت کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید راهنمای کامل نت خوانی در موسیقی را بخوانید.

۴- یوکللی

درست حدس زدید، نمی‌توان یک لیست درباره سازهایی که یادگیری آن‌ها آسان است تهیه کرد و ساز یوکللی را در آن قرار نداد. این ساز تنها چهار سیم دارد و سیم‌های آن همانند گیتار کلاسیک، سیم‌های نایلونی هستند.

بهترین ساز برای بزرگسالان

نکته مهمی که در مورد یوکللی باید در نظر داشته باشید این است که این ساز را می‌توانید به راحتی با خود حمل کرده و در شرایط مختلف به تمرین و یا اجرا با آن بپردازید. از طرفی، این ساز یکی از ارزان قیمت‌ترین سازها در این لیست به شمار می‌رود.

۵- سازدهنی یا هارمونیکا

اما اگر شما به سازهای بادی علاقه دارید، ما برای شما یک ساز عالی سراغ داریم که یادگیری آن نیز آسان است. سازدهنی یا هارمونیکا می‌توانید یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی باشد که به سازهای بادی علاقه دارند و می‌خواهند سازی حرفه‌ای را خریداری کنند. درباره سمپل ریت، بیت ریت و عمق بیت به چه معناست بیشتر بدانید.

بهترین ساز برای بزرگسالان

یکی از نکاتی که هنگام خرید ساز دهنی باید در نظر داشته باشید، این است که هنگامی که به خرید ساز می‌روید، باید گامی که می‌خواهید ساز شما در آن باشد را انتخاب کنید زیرا سازدهنی‌ها عموما تنها محدود به یک گام هستند. البته می‌توانید با هزینه ای بیشتر، یک هارمونیکای کروماتیک تهیه کنید.

۶- هنگ درام

این ساز، یکی از محبوب‌ترین و آرامبخش‌ترین سازهایی است که در چند سال گذشته توجه بسیار زیادی به آن شد و بسیاری از افراد، شیفته صدای آن شدند.

صدایی که این ساز تولید می‌کند، صدایی رویایی و زیبا است که می‌توانید به شکل تک نوازی و یا اجرا در یک گروه از آن استفاده کنید. از نکاتی که باید در مورد این محصول در نظر داشته باشید این است که این ساز، در واقع یک ساز کوبه ای است که می‌توانید نت‌های مختلفی را با آن بنوازید.

تعریف سونات در موسیقی + تفاوت سونات ، سمفونی و کنسرتو چیست؟

۷- بانجو

بانجو یکی دیگر از سازهایی است که شباهت بسیاری به گیتار دارد. این ساز عموما در دو نسخه ۵ سیم و یا ۴ سیم به بازار عرضه می‌شود و افراد با استفاده از آن می‌توانید قطعات مختلف را اجرا کنید.

در نظر داشته باشید که این ساز کمی از گیتار پیچیده‌تر است اما اگر به دنبال تهیه سازی هستید که صدایی منحصر به فرد و متفاوت داشته باشد، این ساز گزینه ای مناسب برای شما خواهد بود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بهترین ساز برای شروع یادگیری بزرگسالان آشنا شدید. همچنین از نکات مهم در یک انتخاب خوب آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

در هنگام خرید ساز به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اولین مورد فیزیک و آناتومی بدن است که نقش موثری به ویژه در دراز مدت بازی می کند. اگر برای خرید انواع ساز اقدام می‌کنید سعی کنید حتما با یک دوست و همراه آشنا با آن ساز این کار را انجام دهید و یا از افراد فنی مشاوره بگیرید.

چند ترفند برای یادگیری موسیقی شامل چه مواردی می باشد؟

برای یادگیری موسیقی به کار ببرید این است که به موسیقی خوب گوش فرا دهید و بدانید که گوش دادن و به طبع آن تقویت گوش موسیقی مسیر، آموزشی شما را ۳۰ درصد تسریع می بخشد. از ترفندهای مهم دیگر می توان به آنالیز قطعات نام برد که نیازمند مهارت و کمک گرفتن از اساتید حاذق است که به شما در مسیر آموزشی کمک شایانی می کند.

پیشنهاد ما به شما

موسیقی هیپ هاپ

موسیقی هیپ هاپ چیست؟ + آشنایی با سبک هیپ هاپ

یکی از سبکهای مطرح در موسیقی، هیپ هاپ ( hip-hop music) است که در بین …

دیدگاهتان را بنویسید