شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
گیتار زدن با پیک یا انگشت

گیتار زدن با پیک یا انگشت؟ کدام یک بهتر است؟

برای نواختن گیتار دو روش نواختن با پیک و نواختن با انگشت وجود دارد. بسیاری از نوازندگان ترجیح می دهند با پیک گیتار بزنند و برخی از نوازندگان گیتار نیز در نوازندگی با انگشت مهارت بیشتری دارند. سوالی که برای هنرجویان در حین آموزش گیتار پیش می آید این است که نواختن گیتار با پیک بهتر است یا با انگشت؟ کدام روش آسان تر و صداد هی بهتری دارد؟ و چه تفاوت هایی در در نوازندگی گیتار با پیک و انگشت وجود دارد؟ این مورد نیز مانند بسیاری از مسائل موسیقی تا حدودی بستگی به ترجیح و علاقه نوازنده دارد و این دو روش سبک های نوازندگی هستند. در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و تفاوت های نوازندگی با پیک و انگشت را توضیح می دهیم.


فهرست مطالب


تکنیک Flat Picking و Fingerstyle چیست؟

تکنیک پیک یا انگشت برای گیتار زدن که در تیتر، کلمه ی انگلیسی آن گفته شد، در واقع اسم‌هایی است که برای تکنیک‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود و می‌توانید از هر کدام از آن‌ها برای نوازندگی استفاده کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چگونه یک گروه موسیقی تشکیل دهیم را بخوانید.

تکنیک Flat Picking

استایل Flat Picking در واقع همان استفاده از پیک برای نواختن سیم‌های گیتار می‌باشد. با استفاده از این تکنیک، می‌توانید از یک پیک برای نوازندگی استفاده کنید و به این ترتیب، قطعات مختلفی را بنوازید. از طرف دیگر، پیک‌های مختلف می‌توانند بر روی صدای نهایی شما اثرگذار باشند و متریال و شکل آن می‌تواند صداهای متفاوتی را در اختیار شما قرار دهد.

گیتار زدن با پیک یا انگشت

برای مثال، برخی از پیک‌ها با استفاده از متریال چوب ساخته می‌شوند، مدل‌های دیگر با استفاده از متریال پلاستیک، مدل‌های دیگر با استفاده از متریال‌هایی که شرکت‌های مختلف از آن‌ها برای ساخت سازهای خود استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، پیک‌های مختلف، اشکال مختلفی دارند که هر کدام بر روی صدای نهایی ساز شما تاثیر گذار هستند. برخی از آن‌ها از لبه‌های تیز برخوردار هستند در حالی که برخی دیگر لبه‌های گرد دارند. اندازه، قطر پیک و همچنین متریال آن تنوع فراوانی دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشترمیتوانید مقاله روش PCM چیست را بخوانید.

سبک‌موسیقی مورد علاقه شما کدام است؟ + آشنایی با تمام سبک‌ های موسیقی

تکنیک Fingerstyle

از طرف دیگر اما، دیگر روشی که می‌توانید از آن برای نوازندگی گیتار خود استفاده کنید، استفاده از انگشتان و ناخن‌های خود است. با استفاده از این تکنیک شما باید ناخن‌های دست راست (در صورت راست دست بودن) را بلندتر نگه دارید و به این ترتیب به نوازندگی گیتار بپردازید.

به طور کلی، تکنیکی که برای این روش نوازندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به گونه ای است که باید از انگشت شست خود برای نواختن سیم‌های شش، پنج و یا چهار استفاده کنید و سپس با استفاده از انگشتان اشاره، انگشت وسط و انگشت حلقه خود برای نواختن سیم‌های چهار، سه، دو و یا یک استفاده کنید.

تفاوت در تکنیک های نوازندگی با انگشت و پیک چیست؟

تفاوت اصلی نواختن گیتار با انگشت و پیک در اجرا کردن تکنیک هاست. برای نواختن با پیک از انگشتان فقط برای نگه داری پیک استفاده می شود در حالی که نوازندگی با انگشت مسقیما انگشتان شما را درگیر می کند. در نوازندگی با انگشت در واقع چهار انگشت برای نوازندگی به کار می رود در صوتی پیک یک ابزار برای تواختن به شا می دهد.

با توجه به اینکه انگشتان تعداد بیشتری ابزار برای نوازندگی شما ایجاد می کنند، برخی از تکنیک ها فقط با انگشت قابل اجرا هستند و با پیک بسیار سخت و است. مثلا آهنگ هایی که ترکیب ملودی آکورد هستند را با استفاده از چند انگشت همزمان می توان به صورت کامل اجرا کرد ولی با پیک در بعضی موارد حتی غیر ممکن است. این قطعات بیشتر در نوازندگی گیتار کلاسیک اجرا می شود و نیاز به نواختن همزمان چند سیم است که با استفاده از انگشتان دست امکان پذیر است. بنابرین نوازندگی ر سبک گیتار کلاسیک فقط با انگشت انجام می شود. بسیاری از آهنگ های سبک فلامنکو که در آموزش گیتار فلامنکو اجرا می شوند نیز تکنیک های مختلفی دارد که مخصوص انگشت است مثلا بعضی از تگنیک ها با انگشت شصت و یا استفاده از چند انگشت اجرا می شود.

گیتار زدن با پیک یا انگشت
بررسی و معرفی ۵ نوع ساز ایرانی و غربی که برای هر سلیقه‌ای مناسب است

نوازندگی با پیک نیز ویژگی هایی دارد که بهتر از انگشت عمل می کند مثلا برای اجرای یک ملودی سریع در آهنگ های پاپ، با پیک می توان با وجود سرعتی نواختن وضوح صدای بهتر و بیشتری را ایجاد کرد. در مجموع می توان گفت که نواختن گیتار با انگشت آزادی عمل بیشتری برای اجرای تکنیک های مختلف به نوازنده می دهد. اما ممکن است برخی از نوازندگان مهارت نواختن با پیک زیادی داشته باشند و برخی از قطعات را با پیک بهتر می نوازند.

تفاوت در صدای نوازندگی با انگشت و پیک چیست؟

یکی از تفاوت های اصلی نواختن گیتار با انگشت و پیک، صدای تولید شده از ساز در هر کدام از این سبک ها است. صدایی که با نواختن پیک ایجاد می شود شفاف تر و حجم صدای بیشتری نسبت به نوازندگی با انگشت دارد که به دلیل جنس پیک است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواننده معروف ترکیه را بخوانید.
جنس صدای قوی تری که پیک ایجاد می کند برای نواختن گیتار همراه با ساز های ریتمی مانند کاخن و درام مناسب است و صای قوی تری برای همراهی با ساز های ریتمیک دارد.

گیتار زدن با پیک یا انگشت

صدایی که در نواختن با انگشت وجو دارد در حرکت ها و تکنیک های مختلف فرق می کند مثلا زمانی که از بالا به پایین بر روی سیم های ساز می زنید ناخن های شما به سیم برخورد می کند و در حرکت از پایین به بالا بیشتر انگشتان و گوشت دست به سیم میخورد که صدای این ها با هم کمی تفاوت دارد در صورتی که در هر دو حالت بالا و پایین صدا مشابه است.

آموزش هارمونی در موسیقی+ بررسی روش استفاده و همه نکات

امکان تغییر دادن حالت و نوع صدا با استفاده از تنگشتان یک مزیت حساب می سود و نوازندگان در اجرای قطعه با انجام حرکات مختلف انگشت، صداهای متنوعی با ساز ایجاد می کنند که در قسمت های مختلف یک قطعه به کار می برند. این مهارت به زیبا تر شدن قطعه ها کمک می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله محبوب ترین خواننده سنتی تاریخ ایران را بخوانید.

به طور کلی می توان گفت جنس صدایی که با پیک ایجاد می شود شفاف و واضح تر است و صداهای اضافه کمتری دارد. اما با افزایش مهارت در نوازندگی با انگشت می توانید صدادهی های بسیار متنوع تر و بهتر ایجاد کنید.

کاربرد اجرای هر دو تکنیک چیست؟

تکنیک انگشت:

از طرف دیگر، اجرای آرپژ‌ها با سرعت بسیار بالا استفاده از پیک مقداری سخت‌تر خواهد بود. این در حالی است که اگر از انگشتان خود استفاده کنید، در واقع به نوعی چهار عدد پیک را به شکل همزمان در اختیار دارید و می‌توانید به این ترتیب، چهار سیم مختلف را به سرعت به ارتعاش در آورید.

از آن جایی که تکنیک Fingerstyle و یا استفاده از انگشتان، در واقع چهار پیک مجزا در اختیار شما قرار می‌دهد، امکان اجرای برخی از تکنیک‌هایی که با این روش بسیار ساده قابل نواختن هستند، هنگام استفاده از پیک بسیار سخت و یا حتی نشدنی خواهند بود.

برای مثال، یکی از تکنیک‌هایی که در این استایل نوازندگی مکرر شنیده می‌شود، استایل Chord Melody است که به شکل همزمان شما به نواختن آکوردها می‌پردازید و با استفاده از سه انگشت دیگر خود یک ملودی را به همراه آکورد مورد نظر خود بر روی گیتار بنوازید. اجرای این تکنیک با استفاده از پیک عملا غیر ممکن است. همچنین در بسیاری از قطعات در سبک‌های کلاسیک و یا فلامنکو، نوازنده بیس لاین‌هایی را به همراه ملودی‌های خود می‌نوازند.

موسیقی رگتایم چیست؟ + آشنایی با سبک جاز در موسیقی رگتایم

برای مثال، هنگام نواختن یک ملودی، با استفاده از انگشت شست خود، بر روی سیم شش، نت‌هایی را می‌نوازد که باعث می‌شود تا حسی بسیار خاص به شنونده منتقل شود. شما نمی‌توانید چنان قطعاتی را با استفاده از پیک بنوازید بلکه برای نواختن این قطعه‌ها، حتما نیاز است تا تکنیک Fingerstyle را یاد بگیرد.

اجرای تکنیک پیک:

از طرفی اما، نوازندگان گیتار الکتریک، به خصوص نوازندگان سبک‌های راک و متال همواره از پیک برای نواختن قطعات خود استفاده کرده اند و اجرای این قطعات با استفاده از انگشت، کاری غیر ممکن است. هنگام نواختن ریف‌های متال، شما به پیک زدنی بسیار محکم نیاز دارید تا صدایی کوبنده و حجیم را به دست آورید که امکان به دست آوردن چنین صدایی با استفاده از انگشتان غیر ممکن است.

همچنین در بسیاری از قطعات نئو کلاسیکال و متال، برخی نوازندگان از تکنیک‌هایی نظیر Sweep Picking و Alternate Picking استفاده می‌کنند که این تکنیک‌ها نیز همانطور که از نام‌ آن‌ها پیداست، نیازمند استفاده از پیک هستند.

یکی دیگر از تفاوت‌های اساسی میان این دو روش، صدای نهایی است که از گیتار خود دریافت می‌کنید. به طور کلی هنگام استفاده از تکنیک Fingerstyle، داینامیک گسترده‌تری را می‌توانید در نوازندگی در اختیار داشته باشید. این در حالی است که هنگامی که از پیک استفاده می‌کنید، صدای شما داینامیک کمتری دارد و صدایی یکنواخت و ممتد را می‌توانید از ساز خود به دست آورید.

برای شروع نوازندگی گیتار کدام روش بهتر است؟

پیشنهاد می شود که نحوه نواختن گیتار با هر دو سبک را یاد بگیرید. تکنیک ها و آهنگ هایی هستند که می توانید با استفاده از انگشت اجرا کنید و برخی از اهنگ ها با پیک زیبا تر می شوند . با یادگیری هر دو روش انطعاف پذیری شما برای نواختن قطعات مختلف بیشتر است. در شروع آموزش گیتار نواختن با انگشت را یاد می گیرید اما سعی کنید حتما نحوه نواختن گیتار با پیک را مخصوصا برای آهنگ های سبک پاپ و راک یاد بگیرید.

تمام نکاتی که گفته شد بستگی به میزان وقتی است که برای تمرین گیتار می گذارید و اگر وقت محدودی دارید می توانید روی یک شیوه تمرکز کنید و تکنیک های آن را یاد بگیرید. سلیقه و علایق خود برای نواختن گیتار و سبک های مورد علاقه آهنگ های خود را به یاد داشته باشید و سبک نوازندگی و اینکه با کدام روش بین انگشت و پیک نوازندگی کنید را طبق علاقه و مدل آهنگ های مورد علاقه تان انتخاب کنید.

موسیقی هیپ هاپ چیست؟ + آشنایی با سبک هیپ هاپ

سخن پایانی

شما در این مقاله با گیتار زدن با پیک و انگشت آشنا شدید. همچنین از تفاوت ها و کاربرد های آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا آموزش گیتار به صورت آنلاین و یا دوره های آفلاین بازدهی لازم را دارد؟

امروزه بسیاری از آموزش ها به صورت آنلاین صورت میگیرد و دوره های آموزشی هم بسته به کیفیت آنان میتواند بسیار مفید باشند. به طور کلی بیشترین تاثیر در یادگیری میزان و نحوه تمرین شما میباشد. با این حساب تجربه ثابت کرده آموزش موسیقی به دلیل مزیت هایی که دارد بازدهی بسیار بالایی را خواهد داشت.

چه مدل گیتاری باید تهیه کنیم؟

ساز گیتار تنوع زیادی در طرح و سبک دارد. شما باید با توجه به نکات گفته شده دربارۀ هدف و علاقه که در مقاله به آن پرداختیم و همچنین مقدار بودجه‌ای که برای این کار در نظر دارید از مدرس یا افراد با تجربه مشورت بگیرید تا در انتخاب مدل ساز به شما کمک کنند.

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید