شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
موسیقی هیپ هاپ

موسیقی هیپ هاپ چیست؟ + آشنایی با سبک هیپ هاپ

یکی از سبکهای مطرح در موسیقی، هیپ هاپ ( hip-hop music) است که در بین نوجوانان و جوانان جای خود را به خوبی باز کرده است. این سبک موسیقی را در واقع باید از زیر شاخه های سبک های موسیقی سنتی B&R به شمار آورد. این نوع موسیقی از ۲بخش اصلی رپ و دی جی تشکیل شده است و میتوان در واقع آن را یک جنبش سیاسی اجتماعی نامید. جرقه های اولیه موسیقی رپ در اوایل دهه هفتاد و در شهرهای ایالات متحده آمریکا زده شد.

اولین و نخستین آثار رپ(RAP)در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ پا به عرصه موسیقی گذاشتند.از این ترانه ها امروزه با عنوان old school hip hop نام برده میشود. موسیقی رپ چه در نواحی غربی و چه شرقی تاکنون شاهد پیشرفت های بسیار زیادی بوده است و توانست به سرعت خود را به یکی از محبوب ترین سبک های موسیقی تبدیل کند. سبک هیپ هاپ هم مانند دیگر سبک های موزیک مملو از احساسات،هیجان،تمرکز و حرکت کردن است.این نوع موسیقی بصورت حرکات موزون بدن و همراه با ریتم موسیقی بصورت هماهنگ اجرا میشوند. سازهای مورد استفاده در سبک هیپ هاپ بیشتر شامل گیتار ، کیبورد ، آواز ، درامز و سازهای کوبه ای است.


فهرست مطالب


موسیقی هیپ هاپ چیست؟

هیپ هاپ فراتر از یک ژانر است: این یک حرکت فرهنگی است که موسیقی ، شعر ، رقص ، هنر ، مد و فلسفه سیاسی را فرا می گیرد. بسیاری از مردم به طور مترادف از رپ و هیپ هاپ استفاده می کنند ، اما به طور دقیق هیپ هاپ یک حرکت فرهنگی است (از جمله موسیقی) ، در حالی که رپ یک تکنیک خاص موسیقی است که اغلب در موسیقی هیپ هاپ استفاده می شود

هیپ هاپ دارای چهار مشخصه می باشد:

  • Rapping یا (MCing) : سبک آوازی است که از ریتم و شعر استفاده می کند ، اما معمولاً ملودی ندارد. این کمتر شبیه آواز خواندن است. با شکوفایی فرهنگ هیپ هاپ ، کلمه “رپ” تعریف باریک تری به خود گرفت. امروزه ، رپ یک ویژگی متمایز در موسیقی هیپ هاپ است.
  • Turntablismیا (DJing) : نوعی ساخت موسیقی با یک دستگاه پخش کننده موسیقی است. با استفاده از آهنگ های تولید شده توسط دیگر هنرمندان ، یک دی جی ، میکس ایجاد می کند ، صداها را با هم ترکیب می کند و برای ایجاد آهنگ جدید موسیقی را دستکاری می کند.
  • Breakdancing یا (BBoy / BGirling): یک سبک رقص آکروباتیک است ، Breakdancing از بدو تأسیس یکی از ویژگی های اصلی فرهنگ هیپ هاپ بود ، اما از آنجا که یادگیری آن بسیار دشوار است ، محبوبیت اصلی دیگر جنبه های هیپ هاپ را کسب نکرده است.
  • Street art یا ( graffiti) : هنری بصری است که به طور معمول با استفاده از اسپری رنگ  و سبک بصری پر جنب و جوش ساخته می شود. البته همه دیوار نویسی ها با فرهنگ هیپ هاپ همراه نیستند ، اما جنبش هیپ هاپ سبک گرافیتی منحصر به فردی را ایجاد کرد که بلافاصله قابل تشخیص است. 
تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ چیست؟ + پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

تاریخچه موسیقی هیپ هاپ

هیپ هاپ یک فرهنگ و یک حرکت هنری است که در اوایل دهه ۱۹۷۰ از برانکس در شهر نیویورک ظهور کرد. توسعه آن تأثیرات منفی انحطاط پس از صنعت ، گفتمان سیاسی و اقتصادی را که به سرعت در حال تغییر است منعکس کرد.

با نگاهی به شهر نیویورک در این دوران ، شاهد فروپاشی اقتصادی هستیم. اقتصاد شهر به دلیل افت صنعت تولید و ساخت بزرگراه کراس برانکس در حال سقوط بود. بیشتر طبقه متوسط ​​سفیدپوست برای فرار از چالش های اجتماعی و اقتصادی به حومه شهر نقل مکان کردند. شرایط در محله هایی که بطور برجسته توسط مهاجران آفریقایی-آمریکایی ، پورتوریکی و کارائیب زندگی می کنند ، بدتر شد. ناامیدی شهری همچنین موجب افزایش جرم و جنایت ، خشونت باند و فقر شد.

موسیقی هیپ هاپ

در نتیجه ، مشاغل درهای خود را بستند و باعث شد بسیاری از فرصت های اقتصادی و منابع سرگرمی از بین برود. در نتیجه ، جوانان شهری برای تفریح ​​و ابراز وجود به خیابان ها روی آوردند. ساختمانها و پارکینگهای متروکه زمینه را برای مهمانیها فراهم کردند. این مهمانی ها ، پایه و اساس مرتبط با فرهنگ اولیه هیپ هاپ را فراهم کردند. DJ ها و MC ها با راه اندازی “سیستم های صوتی” که توسط فرهنگ جامائیکا معرفی شده است ، موسیقی را به ارمغان آوردند. ورق های مقوا به استیج رقص، رقصنده ها تبدیل شدند و دیوارهای آجری به بوم نقاشی های دیواری تبدیل شدند.

از سال ۱۹۷۹ هیپ هاپ به یک ژانر پرطرفدار تبدیل گشت. این محبوبیت همچنان ادامه یافت و در سراسر جهان گسترده شد.

آموزش تئوری موسیقی + آشنایی با اصطلاحات تئوری موسیقی به زبان ساده

آلات موسیقی هیپ هاپ چیست؟

ساز‌های مورد استفاده در سبک هیپ هاپ و آهنگسازی‌های آن برگرفته از سبک‌های دیسکو، فانک ، ریتم و بلوز است و شامل آواز، گیتار، کیبورد، طبل و ساز‌های کوبه‌ای می‌شود.

تأثیر موسیقی هیپ هاپ بر دیگر موسیقی ها چیست؟

هیپ هاپ ، تأثیر چشمگیری بر اکثر انواع موسیقی ها داشته است. برخی هنرمندان بیت یا رپ هیپ هاپ را با راک اند رول، هوی متال، پانک راک، مرنگو، سالسا، کومبیا، فانک، جاز، خانگی، تاراب، رگا، هایلایف، ام بالاکس و سول درآمیختند. 

از اوایل دهه ۱۹۹۰ ارتباطی نزدیک و خاص بین موسیقی هیپ هاپ و موسیقی حزن‌انگیز بوده‌است. طی دهه ۸۰، گروه‌های مشهوری مانند Run-D.M.C هم از هیپ هاپ و هم از هارد راک در ژانرهای جدیدی استفاده کردند که نمونه آن «Walk This Way» است. این ژانر همچنین بر سبک‌های مختلف موسیقی الکترونیک ،تریپ هاپ، jungle, UK garage, grime و سایر ژانرها نیز تأثیرگذار بود. 

ویژگی های موسیقیایی هیپ هاپ چیست؟

در موسیقی هیپ هاپ باید بین رپر و بیت تعامل وجود داشته باشد. بیت ها اغلب از ساز های الکترونیکی یا تکه هایی از آهنگ های قدیمی تر ساخته می شوند. در واقع، تعداد کمی از هنرمندان هیپ هاپ در طول اجراهای شان به صورت فیزیکی ساز می نوازند. خلاقیت در این سبک یعنی یافتن راه‌ های جالب برای متصل کردن بیت و ملودی ‌ها به هم برای خلق یک اثر خوب و جدید.

بیت های هیپ هاپ می ‌توانند پراکنده و آرام، خشن و مایوسانه و یا ترکیبی بین این ها باشد. چیزی که همه این بیت ها را به هم متصل می کند یک ضرب آهنگ ثابت و (معمولا) پیچیدگی کم موسیقی است، طوری که اثر را از تمرکز اصلی یعنی شعر و خواننده رپ منحرف نکند.

رپ به یکی از متمایز ترین ویژگی ها و سبک های فرهنگ هیپ هاپ تبدیل شده است. رپر ها از ریتم، اشعار و لحن آوازی شان برای بیان افکارشان استفاده می کنند، و بهترین رپر ها به خاطر “روند” و رویه خاص خودشان یعنی پشت سر هم و روان ادا کردن کلمات به صورت پشت سر هم، شناخته می شوند. رپر ها از صدایشان به عنوان یک ساز استفاده می کنند و اغلب با استفاده از فریاد های مقطعی یا حرکات نمایشی جذاب بسته به نیاز اجرا، صدای شان را تغییر می دهند.

موسیقی جاز چیست؟ معرفی سبک موسیقی جاز + بررسی ویژگی ها و هنرمندان معروف سبک جاز

همه این ها به این معناست که یک رپ خوب چیزی فراتر از موسیقی است. نوازندگان بزرگ رپ از تکنیک های شعری مثل موارد زیر استفاده می کنند :

  • قافیه های درونی: قافیه هایی هستند که در یک سطر یا بیت، یا بین عبارات داخلی قرار می گیرند و نه در انتهای سطر.
  • وزن شعر: نمایان گر ساختار ریتمیک اصلی یک بیت یا خطوط یک بند شعر است.
  • کنایه: شکل گفتاری یا شیوه‌ ای خاص برای بیان چیزی است که معنایی دوگانه ایجاد می‌کند. یکی از معانی معمولا واضح است، در حالی که معنای ثانویه اغلب پیامی را منتقل می کند که از نظر اجتماعی به مسائل جنسی اشاره دارد، یا بیش از حد ناخوشایند و به قدری توهین آمیز هستند که نمی توان آن را مستقیما بیان کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با موسیقی هیپ هاپ آشنا شدید. همچنین از تاریخچه و مشخصات کامل آن آگاه شدید. اگر سوال یا نطری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

هیپ هاپ از چه ژانری آمده است؟

رپ در اوایل دهه ۱۹۷۰ از دل شهر نیویورک بیرون آمد و دی‌جی‌ ها شروع به جدا سازی قطعات پرکاشن آهنگ ‌های فانک، سول و دیسکو کردند و آن ‌ها را تبدیل به “بریک بیت” کردند. MC کار ها یا همان مجلس گردان ها که وظیفه معرفی دی جی ها و پرانرژی نگه داشتن جمعیت را داشتند، بین آهنگ ها صحبت و شوخی می کردند و به طور کلی با مخاطبان تعامل داشتند.

موسیقی راک چیست؟ + معرفی بهترین خواننده های راک ایرانی
۳ حرکت اصلی هیپ هاپ چیست؟

رقص هیپ هاپ نوعی رقص پر جنب و جوش است که از انواع حرکات آزاد برای ایجاد یک قطعه هنری که در آن فرهنگ هم به نمایش گذاشته می شود، استفاده می کند. رقص هیپ هاپ به خاطر سه سبک اصلی پریدن (Popping)، در جا ثابت ماندن (Locking) و بریکینگ (Bricking) به یکی از محبوب ترین و تاثیر گذارترین سبک های رقص تبدیل شده است.

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید