سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳
گیتار

تئوری موسیقی چیست؟ + آیا تئوری موسیقی برای تسلط بر نواختن گیتار ضروری است؟

بیایید به همه ابهامات در مورد این سوال پایان دهیم. برای یادگیری نحوه نواختن گیتار، لازم نیست تئوری موسیقی را یاد بگیرید، با این حال دانستن تئوری موسیقی کمک شایانی در بهبود نوازندگیتان خواهد داشت. گیتاریست های معروف زیادی مانند جیمی هندریکس یا پاکو دلوسیا وجود داشتند که هرگز تئوری موسیقی را یاد نگرفتند و همچنان جزء گیتاریست های افسانه ای هستند.


فهرست مطالب


تئوری موسیقی چیست؟

مفاهیم و قوانینی که تئوری موسیقی را می‌سازند، بسیار شبیه به قوانین دستور زبانی می‌باشند که نظم و ترتیب پشت زبان نوشتار را نشان می‌دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تئوری موسیقی چیست را بخوانید. گرامر نیز مثل تئوری موسیقی زمانی بوجود آمد که مردم صحبت کردن را کاملا آموخته بودند و فقط توانایی توصیف نظم ساختاری زبان، امکان “شنیدن” مکالمات و داستان ها را به همانگونه که نویسنده در نظر گرفته برای افراد دور دست فراهم کرده است. رونویسی موسیقی توسط تئوری به آهنگاسازان و نوازندگان این اجازه را می‌دهد که موسیقی را همانطور که خالق آن در نظر داشته بخوانند و بنوازند.

گیتار و تئوری موسیقی

بسیاری از مردم در جهان وجود دارند که نمی‌توانند بخوانند یا بنویسند، اما می‌توانند افکار و احساساتشان را به صورت کلامی به خوبی منتقل کنند. همانگونه که بسیاری از نوازندگان و موسیقیدانان شهودی و خودآموز هرگز خواندن یا نوشتن موسیقی را یاد نگرفته اند و به طور کل یادگیری تئوری موسیقی را خسته کننده و غیر ضروری می‌دانند. با این حال، درست مثل جهش هایی که آموختن خواندن و نوشتن یک زبان جدید می‌تواند در پروسه یادگیری ما ایجاد کند، تئوری موسیقی نیز می‌تواند به موسیقی دانان کمک کند تا فنون جدیدی را فرا بگیرند و سبک هایی از موسیقی که با آن نا آشنا هستند را اجرا کنند. همچنین دانستن تئوری موسیقی میتواند به هنرمند اعتماد به نفس لازم برای امتحان چیز های جدید را بدهد.

تعریف سونات در موسیقی + تفاوت سونات ، سمفونی و کنسرتو چیست؟

اهمیت نت خوانی و یادگیری تئوری موسیقی چیست؟

وقتی صحبت از تئوری موسیقی می‌‌شود بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آن شامل نشستن پشت میزهای مدرسه در مقابل یک معلم سخت گیر است! و همین موضوع باعث منصرف شدن بسیاری از علاقه مندان به یادگیری گیتار می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین کتاب تئوری موسیقی را بخوانید.

تئوری در موزیک و موسیقی را به صورت کلی می‌توان به دو بخش تقسیم نمود:

  • یادگیری نت خوانی.
  • مفاهیم مربوط به تئوری موسیقی مانند فواصل ، گام های مازور و مینور ، آرپژها و … .

تاثیر یادگیری تئوری موسیقی بر مهارتهای بداهه نوازی و آهنگسازی چیست؟

همانطور که متوجه شدید ، بیشتر مبتدیان نیازی به یادگیری نت خوانی نخواهند داشت. یادگیری تئوری موسیقی در شروع یادگیری اجباری نیست و می‌توانید پس از مدتی که در اجرای تکنیکهای نوازندگی بهتر شدید ، اقدام به یادگیری آن نمایید.

برای شروع یادگیری، می‌بایست خود را با دو جنبه کلیدی نوازندگی آشنا کنید: ریتم و آکورد. به این ترتیب می‌توانید خیلی زود از نواختن گیتار لذت برده بدون این که در تئوری خشک و خسته کننده موسیقی غرق شوید. با این حال اگر می‌خواهید بدانید چیزی که می‌نوازید به چه صورت عمل می‌کند ، باید بیشتر از فقط خواندن تبلیچر بدانید.

از طرف دیگر پس از چندین ماه یا سال ، ممکن است که بخواهید اصول بداهه نوازی را بیاموزید که در این مرحله دانستن تئوری موسیقی امری ضروری خواهد بود.شما به عنوان یک نوازنده باید بدانید که چگونه گامهای موسیقی را در کنار هم قرار دهید، مثلا کدام گام با کدام آکورد می‌تواند همراه شود و یا اینکه توالی های آکورد به چه صورت شکل می‌گیرند. اگر چیزی از استراتژی موسیقی ندانید، به احتمال زیاد هنگام بداهه نوازی نتهای اشتباه را اجرا خواهید کرد.

تئوری موسیقی چیست ؟ + اهمیت یادگیری تئوری موسیقی چیست؟ + بررسی فواید یادگیری تئوری موسیقی

آیا یادگیری گیتار بدون تئوری موسیقی امکان پذیر است ؟

با اینکه که گیتاریستهایی مانند کرت کوبین به صورت گوشی آهنگسازی می‌کرد و جانگو رینهارت حتی نام نتها یا آکوردها را نمی‌دانست،  ولی جزء نوابغ موسیقیایی به شمار می‌رفتند که در واقع موردهای استثنا در دنیای موسیقی می‌باشند. آنها بر خلاف افراد معمولی گوش فوق العاده ای برای موسیقی داشتند.

یادگیری گیتار بدون تئوری موسیقی

تئوری به بهبود گوش موسیقیایی، دانش نتها، گامها، آکوردها و ریتمهای مختلف کمک می‌کند که در مجموع باعث ارتقاء سطح نوازندگیتان خواهد شد.بدون دانش تئوری موسیقی ، آهنگسازی یا بداهه نوازی بسیار دشوار خواهد بود. شما می‌توانید از گام ها ، جملات موسیقی و دانش خود در تئوری ملودیک، برای کنار هم قرار دادن لیکها ، ریفها در موسیقیتان استفاده کنید.

سیستم تبلیچر چیست؟

اگر چه سیستم نگارشی تبلیچر TABLATURE برای اکثر قطعات موسیقی وجود دارد ولی بسیاری از قطعات کلاسیک به صورت نت نویسی استاندارد می‌باشد که نیاز به تمرین و یادگیری برای خواندن نتها خواهید داشت. با این حال، برای خواندن نتهایی که باید اجرا کنید لزوما نیازی به درک عمیق تئوری موسیقی نخواهید داشت.

سیستم تبلیچر

اکثر گیتاریستها در واقع مجبور نیستند که نت خوانی را بدانند چرا که بسیاری از قطعات به صورت تبلیچر در دسترس می باشد. برای فقط نواختن یک قطعه موسیقی بر روی گیتار، فقط کافیست طریقه استفاده از تبلیچر را بدانید که بسیار راحت تر از نت خوانی است.

در واقع تبلیچر به شما می‌گوید:

که چه کاری باید بر روی گیتار خود انجام دهید یا به عبارتی کدام فرتها بر روی کدام سیمها را بنوازید. اگر جزء افرادی هستید که نمی توانید برای معلم گیتار هزینه کنید و یا فقط برای سرگرمی و یادگیری آکوردهای ابتدایی تصمیم به یادگیری گیتار گرفته اید ، تبلیچر می‌تواند برای شما مفید باشد.

تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ چیست؟ + پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

یکی از مهم ترین تفاوت های سیستم تبلیچر و نت خوانی ، عدم نمایش ریتم و کشش نتها در سیستم تبلیچر می‌باشد که این می‌تواند نواختن قطعات خاص را پیچیده کند. درک خوب تئوری موسیقی به شما کمک می‌کند تا گیتار را سریعتر یاد گرفته و بتوانید زودتر به یک نوازنده واقعی گیتار تبدیل شوید.

روشهای مختلف یادگیری تئوری موسیقی چیست؟

در حالی که هر کسی می‌تواند نحوه نواختن گیتار را با گوش بیاموزد، ولی مناسب همه افراد نمی تواند باشد. برخی نوآموزان تمایل دارند زمان و تلاش خود را بدون معلم برای فراگیری گیتار صرف کنند این در حالیست که برخی دیگر به راهنمایی ها و آموزشهای معلم نیاز داشته و برای اجرای قطعات مورد نظر خود نیاز به تمرینات و درسهای اصولی و ساختارمند دارند.

سطح توانایی های افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد برخی افراد گوش خوبی برای موسیقی دارند و بدون زحمت زیاد می‌توانند به هدفشان در نوازندگی برسند و در مقابل برخی افراد هم برعکس این موضوع می باشند.

یادگیری تئوری موسیقی می‌تواند خلاء دانش شما را پر کند. تصور کنید اگر جیمی هندریکس تئوری می‌خواند چقدر می‌توانست در نوازندگی او تاثیر مضاعف بگذارد. اغلب ما تمایل داریم روی اهداف به دست آمده تمرکز کنیم تا اینکه به سمت اهداف مورد نظرمان سفر کنیم.

معرفی پنج دلیل یادگیری تئوری موسیقی برای گیتاریست

در حالی که تئوری برای نوازندگی اجباری نیست، آگاهی از آن می‌تواند سرعت یادگیری نوازندگی را افزایش دهد. فرقی نمی کند که گیتار الکتریک می‌نوازید یا آکوستیک ،و یا اینکه  سبکتان بلوز ، راک ، جز ، کلاسیک و پاپ باشد، هر کاری که بر روی گیتار انجام دهید حتی کوک کردن گیتار بر پایه تئوری موسیقی است:

آشنایی با ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی + بررسی رنگ نت های موسیقی

گیتار- تئوری موسیقی زبان موسیقیدانان

اگر تئوری بلد باشید به شما این امکان را می‌دهد که با هر نوازنده ای با عبارات تخصصی صحبت کرده و منظور خود را به راحتی انتقال دهید در واقع این یک ابزار جهانی است که به هرکسی اجازه می‌دهد فارق از اینکه چه سازی می‌نوازد، موسیقی خود را اجرا کند.

گیتار – تئوری موسیقی باعث بهبود حافظه بصری

چرا که شما موسیقی را فقط اجرا نمی‌کنید بلکه آن را به وسیله نتها و خطوط حامل می‌بینید. این راهیست برای یادگیری نواختن یک نت فقط با دیدن آن در یک قطعه موسیقی که به شما کمک می‌کند در زمان یادگیری آهنگهای جدید صرفه جویی کنید.

گیتار- درک بهتر موسیقی

به کمک تسلط بر نت خوانی خواهید دانست که چگونه آکوردها و گام ها در کنار هم قرار می‌گیرند و در نتیجه دوره یادگیری شما را تسریع می‌کند.

 درک بهتر موسیقی

گیتار – رایج ترین شکل نت نویسی را خواهید آموخت

بسیاری از گیتاریستها از سیستم تبلیچر استفاده می‌کنند در حالی که این شیوه فقط برای نوازندگان سازهای فرت دار مانند گیتار، بیس، یوکللی و .. مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

گیتار- نوازنده معتبرتر خواهید بود

به عنوان یک نوازنده آموزش دیده سبک کلاسیک ، اعتبار بیشتری را به خصوص از نظر سایر نوازندگان هم سبکتان به دست خواهید آورد.دانستن تئوری یک مزیت بزرگ چه برای گیتاریستها و یا نوازنده هر ساز دیگری می‌باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تئوری موسیقی و اهمیت آن آشنا شدید.همچنین از اهمیت یادگیری تئوری موسیقی در نوازندگی گیتار آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

گام در موسیقی چیست؟ + لزوم آشنایی با گام در خوانندگی و آواز چیست؟

سوالات متداول

آیا بدون یادگیری تئوری موسیقی می‌توان ساز زد؟

همان‌طور که یک فرد مدرسه نرفته یا بی‌سواد می‌تواند فارسی صحبت کند، بدون یادگیری مطالب تئوری موسیقی نیز می‌توان ساز زد. اما با این روش قادر به پیشرفت زیادی نیستید، چرا که توانایی اجرای چیزی جز قطعات ساده را ندارید و بزودی متوقف خواهید شد. از طرف دیگر در امر آهنگسازی هرچقدر هم که فرد خلاق و خوش ذوقی باشید برای خلق و ثبت اثر، تسلط بر دانش تئوری موسیقی امری کاملا ضروری است.

مدت زمان تسلط به دانش تئوری موسیقی چقدر است؟

برای مسلط شدن در این مورد نمی‌توان زمان دقیقی مشخص کرد زیرا علاوه بر زمان متفاوتی که افراد مختلف صرف آموزش تئوری موسیقی می‌کنند، خود این مبحث دریایی از اطلاعات است. اگر کسی بخواهد تا انتهای آموزش تئوری موسیقی به طور کامل پیش رود شاید باید نصف عمر خود را صرف این کار کند. اما برای تسلط نسبی به کلیات مطالب می‌توانید به همین مقاله و البته کمک از مدرسین خود بسنده کنید.

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید