سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
آهنگسازی

معرفی ۹ مورد از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی برای افراد مبتدی در سال ۲۰۲۲ + معرفی سخت ترین سبک های موسیقی برای ضبط و میکس

کار کردن با بعضی چیزها خیلی سخت تر از بقیه است. همه ما نوازندگان پاپ را دیدیم که سه تا آکورد را برای هزاران نفر اجرا میکنند و نوازندگان جز را دیدیم که هزاران آکورد را برای ۳ نفر اجرا میکنند. تنها بر اساس آن قیاس، این استدلال وجود دارد که پیچیده تر همیشه محبوب تر نیست! به طور مشابه، کار سخت همیشه به معنای داشتن مهارت فنی بیشتر نیست. صرف نظر از سلیقه شخصی شما در موسیقی، امیدوارم ذهنتان باز باشد و در اینجا با من همراه باشید. امروز می‌خواهم درباره ‌ژانرهایی صحبت کنم که کار کردن با آن‌ها سخت‌ترین است و در عین حال جذاب‌ترین ژانرهای اصلی هستند. ما قرار است درباره ژانرهایی صحبت کنیم که ضبط آنها ، میکس آنها یا تولید آنها دشوار است، اما اگر بتوانید فرمول مناسب را پیدا کنید، صد درصد ارزش تلاش را دارد. همچنین در این مقاله با نرم افزارهای آهنگسازی مهم که برای افراد مبتدی هم مناسب هستند آشنا خواهید شد.


فهرست مطالب


چرا از نرم افزار آهنگسازی استفاده کنیم؟

محیط های مستقل ضبط قطعا جذابیت خاص خودشان را دارند. افراد قدیمی تر به خوبی روزهایی که ضبط ها روی کاست ها و میکسرهای سخت افزاری انجام می شد را به خاطر دارند. اما این روزها، ضبط بر پایه ی نرم افزار نه تنها امکان استفاده از ترک های بیشتر و راحتی قابل توجهی را برای ادیت کردن برای شما به ارمغان می آورد، بلکه نرم افزارها به لحاظ کیفیت، انعطاف، سازگاری و تبادل فایل ها با دیگر همکاران و مهندسان میکس/مسترینگ دست بالا را دارند.

 آهنگسازی

نرم افزارهای آهنگسازی امروزی کیفیت صدای دیجیتال را با رابط کاربری و صدای ستاپ های ضبط آنالوگ همراه کرده اند: محیط های میکس بر پایه ی کنسول ها، شبیه سازهای افکت های سخت افزاری و نرم افزارهایی که سینتی سایزرها، درام ماشین و کیت های درام کمیاب را شبیه سازی می کنند. نرم افزارهای آهنگسازی انعطاف بسیار بیشتری نسبت به ستاپ های قدیمی سخت افزاری دارند و موسیقی شما را به مسیرهای تازه ای هدایت خواهند کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خوش صداترین لیست خوانندگان باکو را بخوانید.

معرفی سخت ترین سبک های موسیقی

سبک متال Metal

برای بسیاری از مهندسان صدا و تولیدکنندگان، متال برای دستیابی به میکسی عالی نیاز به فنی ترین استعداد دارد. یک آهنگ متال عالی با صدای بلند، سریع و در بیشتر مواقع روی شبکه از هارمونی های فراوان قفل شده است. این سطح از دقت و توجه به جزئیات برای برخی از ژانرهای دیگر که به نوسان ها در آهنگ و خطهایی از دیستورشن که آهنگ هایشان را هدایت می کند، رایج نیستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله گام در موسیقی چیست را بخوانید.

ژانرهای دیگری که نیازمند این نوع زمان گذاشتن و فداکاری هستند، اغلب سرعت پروژه های سبک متال با ضربات در دقیقه ای یا BPM بالاتر از سبک های دیگر هستند و همین کار را بسیار مشکل تر میسازد و نیز در یک آهنگ متال می بینید که فراز و نشیب های بسیار زیادی اتفاق می افتد که مهندسان و تولیدکنندگان متال باید در ریکورد ، ویرایش و ادیت سازها، خبره و بسیار حرفه ای باشند. کارهایی مانند کشش زمان Time Stretching و جایگزینی سمپل ها، اغلب پیش نیازهای یک صدای قبل از رسیدن آهنگ به مرحله میکس و مسترینگ هستند.

وقتی به جلسه میکس سبک متال رسیدید، ابزارهای گسترده ای برای کار کردن دارید. گیتارهای بیس اغلب تا سطح زیادی هارمونی و درایو میشوند، زیرا تولیدکنندگان سعی می‌کنند به یک صدای باس پرمعنا و حجیم برسند. گیتارهایی با درایو و دیستورشن زیاد حتی برای گیتار باس با تلاشهای بسیار برای پایین آوردن رزونانس های آزاردهنده میکس میشوند و حتی برای فرکانس‌های پایین‌تر مورد نیاز آناها به تکنیک های بسیار و صرف زمان بری زیادی وجود دارد که کار را سنگین‌تر و دلنشین تر می‌کند.

سبک ارکسترال Orchestral

اگر به دلیلی برای اینکه چرا این ژانر در لیست قرار دارد نیاز دارید، فقط به تماشای کلیپی از شخصی که در حال ضبط یا میکس یک ارکستر برای موسیقی متن فیلم بزرگ است بروید (در زیر ). آنها به ندرت به صورت جداگانه در استودیوهای کوچک ضبط می شوند. ارکسترها از استودیوی بزرگ استفاده می کنند، جایی که هر مفهومی که در مورد کم بودن بودجه وجود دارد، دور ریخته میشود.

ارکسترها می توانند صدها نوازنده داشته باشند که همگی با هم در یک اتاق می نوازند. فرآیند ضبط و میکروفن گزاری آنها می تواند یک کابوس باشد، زیرا اصوات و محدوده فرکانسی آنها در طول فرآیند ضبط یکدیگر را پنهان یا به اصطلاح Mask می کنند. معمولاً به ده ها میکروفون همراه با مکان و تکنیک های مناسب نیاز است تا یک ارکستر با صدای عالی بدست آید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواننده های سنتی قدیمی مرد ایرانی را بخوانید.

نگاهی به موسیقی تركیه + بررسی سبک های رایج در موسیقی کشور ترکیه

سبک کانتری Country

آخرین ژانر در لیست ما، اصلی ترین ژانر این دسته است. موسیقی کانتری، به ویژه در شکل مدرن آن، به دلیل ساده‌ترین موسیقی‌ها از نظر تولید و تنظیم شناخته می‌شود. بسیاری از مضامین ترانه و پیشرفت آکورد معمولاً در اکثر ژانرهای رادیوها مورد پسند و استفاده می شود. با این حال، جایی که کانتری متفاوت است، توجه جدی آنها به جزئیات در سازهای زنده و آکوستیک است. همانطور که کانتری بیشتر و بیشتر تحت تاثیر راک و پاپ قرار می گیرد، عناصر آکوستیک از بین نمی روند. چیزهایی مانند گیتار آکوستیک، ماندولین و بانجو معمولاً در چهل آهنگ برتر کانتری شنیده می‌شوند و ضبط/میکس آنها به خودی خود یک هنر است.

 آهنگسازی

مهندسان کانتری مدرن می‌دانند که این کار مربوط به ثبت ویژگی منحصر به فرد ساز در جلسات ضبط، و ترکیب آنها به گونه‌ای است که این ویژگی‌ها را در کنار بقیه ترک ها افزایش دهد از این تکنیک های پیشرفته اغلبا استفاده می‌کنند و آن‌ها را در پلاگین‌هایی با کنترل های پیچیده قرار می‌دهند، اما داشتن علم قابلیت استفاده و اعمال تنظیمات روی آنها تنها نیمی از کار است. شما باید بدانید که چه زمانی و چه مقدار از آنها استفاده کنید همین توجه به سازهای دیگر مانند درام و گیتار الکتریک نیز وجود دارد. کانتری هنوز رایج‌ترین سبکی است که از درام‌های آکوستیک و زنده استفاده می‌کند و پاک‌سازی‌های فرکانسی و براق کننده های سیگنال و استفاده از پلاگینهای نرم افزاری یا سخت افزاری میتواند بسیار موثر باشد .

آشنایی با گروه های موسیقی و آهنگسازها

  • Avid Pro Tools، نسخه های First، Standard و Ultimate – برای Mac/PC

محبوب ترین نرم افزار آهنگسازی جهان

برای ورود به دنیای نرم افزارهای آهنگسازی چه چیزی بهتر از یک نسخه ی کاملا رایگان از محبوب ترین نرم افزار ضبط روی زمین است؟ نام Pro Tools برای بیش از ۲۰ سال مترادف عبارت نرم افزار آهنگسازی بوده است. نسخه ی Pro Tools | First امکان استفاده از ۱۶ ترک را به همراه تعدادی افکت، پلاگین، اینسترومنت و لوپ در اختیار شما قرار می دهد. برای موزیسین های سولو و خواننده/آهنگسازها این ۱۶ ترک کافی هستند و شما می توانید قطعات موسیقی کاملی با این نرم افزار بسازید.

زمانی که به خوبی کار با Pro Tools | First را یاد بگیرید، ارتقا دادن نرم افزار به نسخه ی Pro Tools | Standard برایتان بسیار آسان خواهد بود. اشتراک های ماهانه و سالانه ی Pro Tools امکان استفاده از ۱۲۸ ترک audio (تعداد ۳۲ ترک به صورت همزمان)، ۱,۰۲۴ ترک MIDI، تعداد ۸۰ پلاگین افکت و پشتیبانی از ویدیو را برای شما به همراه خواهد داشت. همچنین پروژه هایی که شما در Pro Tools | First ساخته اید به طور کامل در نسخه ی Standard پشتیبانی می شوند.

 آهنگسازی

یکی از ویژگی های مورد علاقه ی افرادی که به همکاری با دیگر موزیسین ها می پردازند ویژگی Pro Tools Cloud Collaboration است که کاربران را به نوازندگان، مهندسان صدا و آهنگسازان سراسر دنیا متصل می کند. برای مثال اگر به یک پارت سولو، یک درامر یا یک مهندس میکس و مسترینگ برای قطعه ی در حال ساخت خود نیاز دارید کافیست در این پلتفرم درخواست بدهید و Pro Tools باقی کارها را برای شما انجام خواهد داد.

در بخش پلاگین ها باید گفت که Pro Tools با پلاگین های اینسترومنت و افکت خوش صدای خود حرف های زیادی برای گفتن دارد. پلاگین هایی که در جدیدترین نسخه ی Pro Tools | Ultimate وجود دارند بهتر از همیشه شده اند. در این نسخه محتوای لایسنس شده از شرکت هایی مانند

Purple Audio، Fairchild، Pultec و Moog در کنار افکت های پدال سمپل شده و مدل های امپ در قالب نرم افزار Eleven MK II در دسترس کاربران قرار گرفته است. این هم یکی دیگر از مواردیست که کاربران Pro Tools را قادر می سازد بدون احساس محدودیت به ساخت قطعات خود با کامپیوتر بپردازند.

نمی شود از Pro Tools صحبت کرد و چیزی از قابلیت های ادیت این نرم افزار نگفت، ویژگی هایی مانند Elastic Time؛ کات کردن و چسباندن ترک ها، روی هم انداختن ترک ها و اصلاح pitch در این نرم افزار آنقدر ساده انجام می شود که جای تعجبی باقی نمی ماند که چرا بسیاری از کاربران سراسر دنیا از این اکوسیستم استفاده می کنند.

خرید ها و اشتراک های Pro Tools دارای پشتیبانی یک ساله هستند و در طول یک سال هر آپدیتی برای نرم افزار عرضه شود شما آن را دریافت خواهید کرد.

  • PreSonus Studio One 5 Artist – برای Mac/PC

رقیب سرسخت برای نرم افزارهای پروداکشن audio/MIDI

رابط کاربری در نرم افزارهای آهنگسازی اهمیت فراوانی دارد. به لطف ظاهر گرافیکی دارای کنتراست بالا و رابط کاربری روان، در سال های اخیر بسیاری از کاربران جذب نرم افزار Studio One محصول کمپانی PreSonus شده اند. Studio One 5 Artist یک مجموعه ی کامل پروداکشن audio و MIDI است که علاوه بر پشتیبانی از صدای مولتی ترک سنتی (گروه های موسیقی، پادکست، ویس اُور) از اینسترومنت های نرم افزاری برای موزیک های دنس الکترونیک و متال مدرن هم پشتیبانی می کند.

تفاوت سبک های موسیقی در چیست؟ + بررسی تفاوت موسیقی جاز و موسیقی راک

Studio One 5 Artist همچنین یک ابزار قدرتمند برای تنظیم قطعات است و همه چیز را به راحتی در دسترس شما قرار می دهد. ویژگی Chord Track در این نرم افزار نه تنها با دیتای MIDI بلکه با ترک های خام audio نیز کار می کند و هنگام ساخت دوره آکوردها و امتحان کردن گام های مختلف برای خواننده به شکل قابل توجهی در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد. ابزار Chord Selector به صورت اتوماتیک به شما الگوها و ایده های آکوردی پیشنهاد می کند – حتی آکوردهای پیشرفته ی چند صدایی – تا شما دیگر برای قسمت بریج و انتخاب دوره آکورد برای قسمت های مختلف قطعه مشکلی نداشته باشید. جالب است بدانید که برای انجام این کارها به دانش تئوری موسیقی نیاز نخواهید داشت!

یکی دیگر از ویژگی های Studio One 5 Artist که در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد نسخه ی دوم پروتکل (ARA (Audio Random Access است. با این پروتکل توسعه دهندگان پلاگین و نرم افزارهای آهنگسازی میزبان می توانند pitch، تمپو و دیگر اطلاعات را با یک دیگر به اشتراک بگذارند تا به این ترتیب ادیت هایی که معمولا برگشت پذیر نیستند (مانند اصلاح pitch) کاملا قابل برگشت باشند. امروزه تعداد سازندگان پلاگینی که از ARA پشتیبانی می کنند در حال افزایش است که از جمله ی آن ها می توان به Melodyne، Softube و Synchro Arts اشاره کرد.

سمپلینگ یکی دیگر از بخش هاییست که Studio One 5 Artist نسبت به دیگر نرم افزارهای آهنگسازی برتری دارد. ابزار Sample One که در این نرم افزار قرار دارد قادر است فایل های صوتی را، هرجایی که در پروژه ی شما باشند، سمپل کند و شما به راحتی می توانید وکال ها را لوپ کنید، بیت ها را قطعه بندی نمایید و سرعت فایل های audio را هرچقدر که بخواهید تغییر دهید.

نسخه ی Artist از نرم افزار Studio One تعداد ترک های نامحدود audio و MIDI، رزولوشن صدای ۶۴ بیتی، مجموعه ی کاملی از لوپ ها و پلاگین ها، شبیه ساز امپ گیتار و حتی اصلاح pitch به صورت یکپارچه با نرم افزار Melodyne Essential (نسخه ی دارای مدت زمانی محدود) را در اختیار شما قرار می دهد. ویژگی هایی مانند تنظیمات Clip Gain و کانال های Aux در کنار بسیاری ویژگی های دیگر باعث شده اند تا Studio One Artist به یک مجموعه ی کامل برای تولید قطعات موسیقی تبدیل شود.

  • Steinberg Cubase Elements 11 – برای Mac/PC

ترکیب رابط کاربری آنالوگ با قابلیت های MIDI

نسخه ی سبک اما پر از امکانات Elements 11 بر اساس همان معماری Cubase Pro 11 – که یکی از محبوب ترین نرم افزارهای میزبان می باشد – ساخته شده است. کاربرانی که برای اولین بار قرار است از استودیوهای آنالوگ به نرم افزارهای آهنگسازی مهاجرت کنند، با رابط کاربری بر پایه ی کنسول Elements 11 خیلی راحت ارتباط برقرار خواهند کرد. پنجره ی MixConsole که قابلیت تغییر سایز هم دارد، تمام صفحه ی نمایشگر شما را پر می کند و رابط کاربری و کاراکتر صوتی یک کنسول آنالوگ واقعی را در برای شما مهیا می کند. با این نرم افزار صدای با رزولوشن ۶۴bit و حداکثر سمپل ریت ۱۹۲kHz برای داشتن بالاترین سطح از کیفیت صدا در اختیار شما قرار گرفته است. Elements 11 با بیش از ۴۰ پلاگین افکت و اینسترومنت و پنج گیگابایت صدا و لوپ بسیار باکیفیت عرضه شده تا برای انجام کارهای خلاقانه کمبودی نداشته باشید.

یکی از ویژگی های محبوب این نرم افزار Cubase Channel Strip است. این رک پلاگین دارای استایل کنسول های سری ۵۰۰ می باشد و ماژول های افکت متنوع آن کاملا در تمام کانال های پروژه ی شما یکپارچه خواهند بود؛ به این ترتیب حس و حال کنسول های آنالوگ به همراه وضوح و راحتی ادیت های دیجیتال به صورت همزمان برای شما مهیا خواهد بود. با وجود این چنل استریپ، کار برای انجام ادیت روی صداها برای شما آسان خواهد شد و دیگر لازم نیست نگران این باشید که از کدام پلاگین استفاده کنید یا آن ها را چطور به هم مرتبط سازید. با Channel Strip شما می توانید ماژول ها را به هر ترتیبی که بخواهید کنار هم قرار دهید تا همان طوری که در نظر دارید بافت صوتی ترک های مورد نظرتان را شکل دهید.

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی این نرم افزار Groove Agent SE 5 است که با استفاده از کیت های درام آکوستیک سمپل شده و صداهای درام ماشین، بیت قطعات شما را خواهد ساخت. چه به دنبال صدای درام های پرحجم در تنظیم های خلوت باشید و چه به دنبال بیت های خیابانی قدیمی، Elements 11 ابزارهای مورد نیاز شما را فراهم کرده است.

مانند نرم افزار Studio One که پیش تر راجع به آن صحبت کردیم، Cubase Elements 11 هم ابزارهایی برای آهنگسازی و تنظیم به شما ارائه می دهد تا بتوانید از نهایت پتانسیل ایده های موسیقایی خود بهره ببرید. این ابزارها شامل پلیر آکورد Chord Pads و آنالیزر آکورد هوشمند Chord Assistant می باشند.

آشنایی کامل با موسیقی سنتی ایرانی + بررسی انواع دستگاه‌ها و گوشه‌های موسیقی سنتی ایرانی

از ویژگی های جدیدی که به Cubase Elements 11 اضافه شده اند می توان به رندر گرفتن از ویدیوها با فرمت MP4 درون نرم افزار اشاره کرد. همچنین قابلیتی که Steinberg آن را MIDI Retrospective Recording نام گذاری کرده نت های MIDI که شما پیش از فشار دادن دکمه ی ضبط اجرا کرده اید را در پس زمینه ضبط می کند. با این وجود دیگر نگران از دست رفتن بداهه نوازی هایتان نخواهید بود. حتی کاربران Pro Tools اذعان خواهند کرد که این ویژگی کیوبیس رشک برانگیز است.

یکی دیگر از ویژگی های محبوب Elements 11 ادیتور سمپل Sampler Track است که شما می توانید ترک های audio که در پروژه تان وجود دارند یا سمپل های Caleidoscope که درون نرم افزار قرار گرفته را به آن اضافه کنید.

  • Universal Audio LUNA – برای Mac

کارت صدای Apollo را به یک سیستم پروداکشن کامل تبدیل کنید

کارت های صدای سری Apollo از کمپانی یونیورسال آدیو به وسیله ی ترکیب تکنولوژی DSP با مدار آنالوگ سطح بالا و تبدیل دیجیتال بی نظیرشان موفق شده اند قاعده ی بازی را تغییر دهند. حالا با نرم افزار آهنگسازی Universal Audio LUNA – که برای تمام کاربران کارت های صدای Apollo روی سیستم های مک رایگان است – هر آنچه که در کارت های صدای Apollo علاقه ی شما را جلب کرده با یک محیط پروداکشن آنالوگ استایل، یکپارچه می شود. از امتحان کردن ایده های مختلف در تنظیم قطعات گرفته تا مراحل میکس و حتی مسترینگ، LUNA تجربه ی خارق العاده ای را به شما ارائه خواهد داد.

اگرچه LUNA اولین تلاش کمپانی یونیورسال آدیو در ساخت نرم افزار آهنگسازی می باشد، اما واضح است که LUNA به شکلی طراحی شده تا قدرت زیادی را به شکلی آسان در اختیار کاربرانش قرار دهد. LUNA با پشتیبانی از فایل های پروژه ی (AAF (Advanced Authoring Format به شما اجازه می دهد پروژه هایی که در نرم افزارهای

Avid Pro Tools، Adobe Audition و دیگر نرم افزارهای میزبان معروف ساخته اید را به LUNA وارد کنید. همچنین دکمه های شورتکات LUNA شبیه به نرم افزار Pro Tools می باشند و به این ترتیب پرودیوسرهای با تجربه به راحتی می توانند کار با LUNA را آغاز کنند.

LUNA هر آنچه که از یک نرم افزار آهنگسازی مدرن نیاز دارید را به شما ارائه می دهد و در کنار آن، یکپارچگی کامل با پلاگین های دی اس پی یونیورسال آدیو و latency (تاخیر) کاملا نزدیک به صفر را در هنگام ضبط برای شما به ارمغان می آورد. ویژگی Accelerated Realtime Monitoring محیط ضبط آنالوگ-استایلی را برای شما فراهم کرده تا بتوانید پروژه هایتان را با سرعت بالای دی اس پی کارت صدای آپولو مانیتور کنید. در حین میکس، شما می توانید از مدار سامینگ شبیه سازی شده از کنسول سری Neve 80 استفاده کنید و کاراکتر صوتی غنی و صدای کلاسیک Neve را به پروژه هایتان اضافه کنید. LUNA همچنین با اکستنشن شبیه ساز tape مولتی ترک Oxide همراه شده که انسجام و گرمای صدای tape ها را برای شما فراهم می کند – وقتی صدای آن را بشنوید دیگر درامز را بدون Oxide ضبط نخواهید کرد.

قدرت دی اس پی کارت صدای آپولوی شما به پردازش پلاگین ها محدود نیست – LUNA همچنین شامل سه اینسترومنت نرم افزاری مجهز به دی اس پی می باشد. پلاگین Moog Minimoog که در همکاری با کمپانی Moog Music تولید شده، صدای پرحجم سینتی سایزر کلاسیک سال ۱۹۷۱ این برند را تولید می کند. پلاگین Shape طیف وسیعی از صدای پیانوها و کیبوردهای کلاسیک، درامز و پرکاشن، گیتار و بیس، سازهای ارکسترال و همچنین امکان طراحی صدا با استفاده از سورس هایی که توسط شرکت هایی مانند

Spitfire Audio، Orange Tree Samples، Loops de la Crème و دیگر برندها تولید شده اند در اختیار شما قرار می دهد. همچنین با اینسترومنت پیانوی Ravel – صدای گرند پیانوی Steinway Model B که در استودیوی Ocean Way ضبط شده – دی اس پی کارت صدای آپولوی شما برای خلق یکی از خوش صداترین و طبیعی ترین شبیه سازهای صدای پیانویی که تابحال ساخته شده مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزار آهنگسازی Universal Audio LUNA کاملا با دی اس پی کارت صدای آپولو یکپارچه می شود و رابط کاربری آنالوگ-استایلی را به همراه صدای جذاب tape saturation و سامینگ خارق العاده ی Neve در اختیار شما قرار می دهد. این نرم افزار برای تمام کاربران کارت های صدای آپولو که از سیستم های مک استفاده می کنند کاملا رایگان است.

  • Cockos Reaper 6 – برای Mac/PC

ادیت صدای پیشرفته برای کاربران تازه کار

نرم افزار Reaper در بخش شخصی سازی کردن نرم افزار حرف های زیادی برای گفتن دارد. این نرم افزار برای هر نوع رابط کاربری که شما در نظر داشته باشید پنجره های شخصی سازی شده ای را فراهم کرده است؛ برای صدا، تصویر، MIDI، صدا برای فیلم و غیره.

چیزی که نظر کاربران تازه وارد را جلب کرده است، نسخه ی آزمایشی ۶۰ روزه ی این نرم افزار می باشد که هیچ گونه محدودیتی ندارد. ۶۰ روز مدت زمان زیادی برای عمیق شدن در نرم افزار و امتحان کردن رابط کاربری، پلاگین ها و آپشن های گرافیکی نرم افزار می باشد. در کنار این نرم افزار مجموعه های ReaPlugs و JSFX هم عرضه شده که شامل هر چیزی از کامپرسرهای مالتی بند و لیمیترها تا پلاگین های پیشرفته ای که از قابلیت حذف DC-offset و جبران latency بهره می برند می باشد.

سبک موسیقی چیست؟ + معرفی و آشنایی با انواع سبک‌ های موسیقی در دنیا

با قدرت زیادی که این نرم افزار در اختیار شما قرار می دهد، یاد گرفتن کار با نرم افزار کمی پیچیده تر می شود. اگرچه ضبط و میکس با این نرم افزار به آسانی انجام می شود، اما اگر می خواهید در منوها و ادیت ها عمیق شوید باید وقت کافی بگذارید و دفترچه راهنمای نرم افزار را مطالعه کنید. Kenny Gioia ویدیوهای آموزشی زیادی را روی کانال یوتیوب خود با نام Reaper Mania منتشر می کند. اگر تازه می خواهید کار با این نرم افزار را آغاز کنید پیشنهاد می کنیم این کانال یوتیوب را از دست ندهید.

Reaper با توجه به قیمتی که دارد پتانسیل های فراوانی برای پرودیوسرهای مبتدی و کسانی که در استودیوهای خانگی به ضبط می پردازند ارائه می دهد. اگرچه در ابتدا شاید کار با Reaper به آسانی نرم افزارهای دیگر نباشد، اما Reaper ابزارهایی که برای ضبط ایده های خلاقانه تان نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهد.

  • Apple GarageBand – Mac/iOS

نرم افزاری که شاید از قبل بشناسید

این نرم افزار ضبط کاملا رایگان به شکلی بهینه شده است که بیشترین بهره را از سخت افزار iPad و سیستم های Mac ببرد و برای تمام کاربران Mac و iOS در دسترس باشد. ظاهر گرافیکی ساده و سرراست GarageBand و اینسترومنت های یکپارچه برای کاربرانی که تجربه ی زیادی در کار با نرم افزارهای آهنگسازی ندارند و می خواهند هرچه سریع تر به آهنگسازی بپردازند ایده آل است. حتی آهنگسازهای مبتدی هم با GarageBand به خوبی می توانند به تنظیم قطعات خود بپردازند.

نه تنها کار با این نرم افزار آسان است، بلکه با وجود امکان استفاده از این نرم افزار روی دستگاه های iOS و Mac شما می توانید هر جایی که باشید روی پروژه هایتان کار کنید. به لطف مجموعه ی بزرگی از لوپ های Apple، درامر نرم افزاری و صداهای فراوانی که برای این نرم افزار در نظر گرفته شده، تمام چیزی که برای شروع کار با GarageBand نیاز دارید چند ایده است. GarageBand علاوه بر امکان تولید موسیقی، جلسات آموزشی فوق العاده ای هم برای گیتار و پیانو دارد تا شما در ساز زدن هم پیشرفت کنید.

شروع کار با یک نرم افزار آهنگسازی جدید می تواند ترسناک باشد، و در این مورد واضح است که Apple تلاش زیادی کرده که تا جای ممکن GarageBand برای کاربران جدید در دسترس و قابل استفاده باشد. کاربران Mac و iOS به صورت رایگان می توانند این نرم افزار را دانلود کنند. اگرچه کاربر هدف این نرم افزار افراد مبتدی است، اما GarageBand ابزارهای مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد که برای هر کاری، از طرح ایده های اولیه تا مسترینگ کارها مناسب است. اگر همیشه می خواسته اید با Mac، iPad یا iPhone آهنگسازی کنید، کافیست GarageBand را روی دستگاه خود اجرا کنید.

معرفی نرم افزار آهنگسازی برای موزیسین های الکترونیک

  • Image Line FL Studio 20 Fruity Edition – برای Mac/PC

مقدمه ای عالی برای ساخت موسیقی بر پایه ی لوپ

Fruity Loops که حالا FL Studio نامیده می شود از ابتدای شروع به کار تا به امروز تغییرات زیادی را تجربه کرده است. امروزه این نرم افزار یک ابزار قدرتمند بر پایه ی لوپ برای آهنگسازی و تنظیم است. رابط کاربری FL Studio حتی برای کاربران مبتدی هم سرراست و ساده است. شما به راحتی می توانید بیت های درام بسازید، دوره آکورد بچینید، ملودی سازی کنید و به راحتی قطعات تنظیم شده ی کاملی داشته باشید. ۱۱ سینتی سایزر و درام ماشینی که درون این نرم افزار وجود دارد امکانات لازم را برای شما فراهم می کنند. این نرم افزار همچنین از فرمت های VST و AU پشتیبانی می کند تا شما بتوانید از اینسترومنت ها و افکت های ساخت دیگر شرکت ها نیز استفاده کنید.

FL Studio 20 راه فوق العاده ای برای عادت کردن به ابزارها و قابلیت های اصلی نرم افزارهای آهنگسازی می باشد، مانند استفاده از کنترلرهای سخت افزاری، پیانو رول، تنظیم، کسر میزان، کوانتایز کردن و غیره. در این نرم افزار ابزارهای زیادی وجود دارد که مختص موزیک دنس الکترونیک طراحی شده اند و محیط ساخت لوپی که شامل ابزار Paint برای کپی کردن سریع لوپ ها و ابزار Stamp برای اضافه کردن و استفاده از انواع آکوردها می باشد در دسترس شما قرار خواهد داشت.

اجازه ندهید سادگی FL Studio 20 شما را فریب دهد. اگر با موزیک های بر پایه ی لوپ سروکار دارید، این نرم افزار از ابتدای خلق ایده ها تا آخرین مراحل کامل کردن ترک ها به خوبی نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. در این نرم افزار افکت های قدرتمندی مانند کامپرسر، اکولایزر، سچوریشن و ریورب برای جذاب کردن صداها به همراه یک پنجره ی میکس شناور برای ایجاد تنظیم های پویا وجود دارد. حتی یک لیمیتر مسترینگ هم درون نرم افزار وجود دارد تا ترک های نهایی خود را جذاب تر کنید.

آموزش هارمونی در موسیقی+ بررسی روش استفاده و همه نکات

FL Studio 20 کاربران نمایشگرهای لمسی را هم مد نظر قرار داده و از قابلیت مولتی تاچ پیشرفته برای آهنگسازی و میکس پشتیبانی می کند.

  • Ableton Live 11 Intro – برای Mac/PC

نرم افزار استاندارد اجرای موزیک به صورت دیجیتال

نرم افزار Ableton Live در سال های گذشته به استانداردی برای افرادی که به اجرای زنده می پردازند تبدیل شده است. نسخه ی Intro از نرم افزار Live 11 همان قدرت نسخه ی کامل را در قالب یک اینترفیس ساده شده در اختیار شما قرار می دهد که کار با آن سریع و آسان است . شما می توانید با صرف هزینه ای پایین به قابلیت های مورد نیازتان دسترسی داشته باشید.

حالت نمایش خطی (Session View) و غیر خطی (Arrangement View) در نرم افزار Live 11 Intro باعث شده هم افرادی که تجربه ی کار با نرم افزارهای آهنگسازی را دارند و هم کسانی که تابحال از این نرم افزارها استفاده نکرده اند جذب این نرم افزار شوند و برای ساخت بیت ها و موزیک های خود از Live استفاده کنند. تعداد زیادی صدای از پیش ضبط شده (۱۵۰۰ صدا)، ۴ اینسترومنت و ۲۹ پلاگین افکت برای این نسخه از نرم افزار در نظر گرفته شده است تا شما بتوانید سریعا به آهنگسازی و ساخت بیت بپردازید. این نرم افزار از فرمت های VST و AU هم پشتیبانی می کند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که Live 11 را از سایر رقبا متمایز می کند، حالت Help View است که به صورتی تعاملی به شما کمک می کند. Help View چیزی بسیار بیشتر از دفترچه راهنماهای PDF است (اگرچه شما به دفترچه راهنمای نرم افزار نیز دسترسی خواهید داشت) و ترفندها و آموزش هایی را برای انواع قابلیت های نرم افزار به شما ارائه می دهد. همین ویژگی به خودی خود باعث می شود که Live 11 Intro پلتفرم ایده آلی برای افراد مبتدی باشد.

  • Reason Studios Reason 11 Intro – برای Mac/PC/iOS

رک نرم افزاری با قابلیت های بی نهایت برای پچ کردن

هرکسی که با سینتی سایزرهای ماژولار و پَچ کردن آشنایی داشته باشد به راحتی می تواند از Reason 11 Intro استفاده کند. این نرم افزار قدرتمند حالت منحصر به فردی برای نمایش رک ها دارد و جلوه ی گرافیکی جذابی شبیه به دستگاه های سخت افزاری را برای سینتی سایزرها، درام سمپلرها و یونیت های افکت خود طراحی کرده است. شما قادر هستید پشت این دستگاه ها را هم مشاهده کنید و از این طریق ماژول ها را به یکدیگر پچ کنید. شما حتی می توانید ولتاژها را به شکلی کنترل کنید که نتایج حیرت انگیزی به شما بدهند. در Reason 11 Intro امکانات خلاقانه نامحدود است.

Reason 11 Intro ذهن شما را به شکلی تحت تاثیر قرار می دهد که شما حس می کنید در یک محیط آنالوگ مشغول کار هستید؛ به این ترتیب خلاقیت در شما بیشتر بروز پیدا می کند. در کنار این قابلیت ها، ویژگی هایی که در دیگر نرم افزارهای آهنگسازی وجود دارند – مانند پشتیبانی از پلاگین های VST، ادیت pitch درون برنامه ای و ساخت ترک ها به صورت خطی یا بر پایه ی لوپ – هم در این نرم افزار وجود دارد و Reason را به یک ابزار هیبریدی برای آرتیست هایی که به دنبال رابط کاربری آنالوگ در کنار راحتی دیجیتال هستند تبدیل کرده است. حالا با معرفی Reason 11 Intro، کمپانی Reason Studios دلایل بیشتری برای جذب کردن کاربران مهیا کرده است – یکی از مهمترین آن ها بانک صدای چند گیگابایتی این نرم افزار و پلاگین جدید Reason Rack است. این پلاگین جدید به شما اجازه می دهد از رک قدرتمند Reason که برای طراحی صدا عملکرد فوق العاده ای دارد به عنوان پلاگین در دیگر نرم افزارهای آهنگسازی میزبان استفاده کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بهترین نرم افزارهای آهنگسازی آشنا شدید. همچنین از سخت ترین سبک های موسیقی برای ضبط و میکس آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دراید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تاثیرات موسیقی بی کلام بر حالات روحی انسان چیست؟

یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر روی احساسات و روحیه انسان تاثیرات موسیقی بی کلام است که به طوری خاص روی روحیات یک انسان تاثیر می گذارد که واقعا شگفت زده خواهید شد.جملات بالا وقتی سندیت بیشتری پیدا می کند که شاعر اسطوره‌ای ایران حضرت مولانا هم درباره تاثیرات موسیقی بی کلام اینگونه اظهار نظر کرده اند که به واسطه موسیقی می‌توان با خدا ارتباط بیشتری برقرار کرد و یا حتی انرژی بیشتری از آن گرفت.جالب است بدانید وقتی به موسیقی بی کلام گوش می دهید خیلی راحت‌تر می‌توانید به اجزای موسیقی مانند ملودی ، آکوردها و … توجه کنید.

انواع موسیقی بی کلام ایرانی کدامند؟

بیت رپ و هیپ هاپ، موسیقی بی کلام ارامش بخش، موسیقی بی کلام سنتی، موسیقی بی کلام پاپ، موسیقی بی کلام ورزش

پیشنهاد ما به شما

موسیقی هیپ هاپ

موسیقی هیپ هاپ چیست؟ + آشنایی با سبک هیپ هاپ

یکی از سبکهای مطرح در موسیقی، هیپ هاپ ( hip-hop music) است که در بین …

دیدگاهتان را بنویسید