شنبه , ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
نت خوانی

راهنمای کامل نت خوانی در موسیقی + معرفی ۹ تمرینِ نت خوانی برای افراد مبتدی

نت خوانی (Sight Reading)، یعنی بدونِ تمرین، قطعه ای را از روی نتِ آن بنوازید. نت خوانی فقط خواندن نت ها نیست. با دیدن نت باید بتوانید ریتم آهنگ را تشخیص دهید و خودتان را با خواننده یا سایر موزیسن ها هماهنگ کنید. در اجرای قطعات جدید باید به فراز (Phrase)، بافت و مد توجه کنید. این مفاهیم در اجرای گروهی توسط سایرِ نوازنده ها تقویت شده و به شما کمک می کند تا راحت تر بنوازید.مسلماً در اجرای زنده و گروهی، نت خوانی ضروری است. بعلاوه موقعیت های شغلی بیشتری برای افرادِ دارای این مهارت وجود دارد. پیانیست هایی که نت خوانی قوی تری دارند، موسیقی را سریع تر از دیگران یاد می گیرند. فرق زیادی بین خواندن حروف و کلمات وجود دارد. فکرش را بکنید این مقاله را به جای کلمه کلمه خواندن، حرف به حرف می خواندید.

مرحله ۱: نمادهای اساسی نشانه گذاری در نت خوانی را بیاموزید

موسیقی از نمادهای متنوعی تشکیل شده است که ابتدایی ترین آنها خط حامل ، کلیدها و نت ها هستند.البته بر ای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش تئوری موسیقی و هارمونی را بخوانید. همه موسیقی شامل این مولفه های اساسی است و برای یادگیری نحوه نت خوانی ، ابتدا باید با این اصول آشنا شوید.

خطوط حامل در نت خوانی

خطوط از پنج خط و چهار فضا تشکیل شده اند. هر یک از آن خطوط و هر یک از آن فضاها حرف متفاوتی را نشان می دهد ، که به نوبه خود یک نت را نشان می دهد. این خطوط و فضاها نشانگرهایی به نام A-G را نشان می دهند ، و ترتیب نت به ترتیب حروف الفبا به سمت بالای خطوط حرکت می کند.

کلید سل در نت خوانی

دو کلید اصلی وجود دارد که در نت خوانی می توانید با آنها آشنا شوید. حرف G در سمت چپ خطوط حامل کلید سل است. کلید سل رجیسترهای بالاتر موسیقی را یادآوری می کند ، بنابراین اگر ساز شما از صدای بالاتری مانند فلوت ، ویولن یا ساکسیفون برخوردار است ، نت شما با صدای سل نوشته می شود.

کلید سل در نت خوانی

ما از نوشته های رایج استفاده می کنیم تا نام نت ها را برای خطوط و فضاهای بین آنها به یاد بیاوریم. برای خطوط ، ما EGBDF را با کلمه Every Good Boy Does Fine” به یاد می آوریم. به همین ترتیب ، برای فضاها ، دقیقاً مانند کلمه “FACE” است.

کلید فا در نت خوانی

خط بین دو نقطه کلید باس خطF” در خطوط کلید باس است ، و همچنین به عنوان کلید فا نیز شناخته می شود. نوازنده باس رجیسترهای پایین موسیقی را نت می کند .این مقاله دستگاه های موسیقی پاپ را بخوانید. بنابراین اگر ساز شما از صدای ضعیف تری مانند باصون ، توبا یا ویولن سل برخوردار است ، نت شما در ساز باس نوشته می شود.

کلید فا در نت خوانی

نت های پایین صفحه کلید نیز در کلیدهای باس مشخص شده اند.یک نوشته رایج برای یادآوری نام های نت برای خطوط ساز باس این است: GBDFA “Good Boys Do Fine Always”.

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

بررسی نت ها در نت خوانی

نت هایی که رو یا بین خطوط گذاشته می شود به ما می گوید کدام حرف را باید بر روی ساز خود بنوازیم و چه مدت باید آن را بنوازیم. از هر نت سه قسمت وجود دارد ، سر نت ، ساقه و پرچم.

سرنت :

هر نت دارای یک سر نت است ، یا پر (سیاه) یا باز (سفید). جایی که سر نت روی خطوط قرار می گیرد (یا روی یک خط یا فضا) مشخص می کند که کدام نت را خواهید نواخت. بعضی اوقات ، سر نت ها در بالای یا زیر پنج خط و چهار فضا قرار می گیرند. در آن حالت ، یک خط (معروف به لجر لاین) از طریق نت ، بالای نت یا زیر سر نت ، رسم می شود تا حرف نت را برای پخش نشان دهد ، مانند نت های B و C در بالا.

ساقه نت:

ساقه نت یک خط نازک است که از سر نت بالا یا پایین امتداد دارد. اگر از بالا به سمت راست یا از سمت چپ به سمت پایین باشد ، این خط امتداد دارد. جهت خط بر نحوه نواختن نت تأثیرگذار نیست اما به عنوان روشی برای سهولت خواندن نت ها عمل می کند در حالی که به آنها اجازه می دهد مرتباً قرار بگیرند.

ساقه نت

به طور معمول ، هر نت در خط B یا بالای آن روی خطوط دارای ساقه های رو به پایین است ، آن نت های زیر خط B دارای ساقه های اشاره به سمت بالا هستند.

پرچم نت:

پرچم نت نوعی انحنا در سمت راست ساقه نت است. هدف آن این است که به شما بگوید چه مدت یک نت را نگه دارید. در زیر خواهیم دید که چگونه یک پرچم مدت زمان نت را کوتاه می کند ، در حالی که چندین پرچم می تواند آن را کوتاه تر کند.

نت های سیاه و سفید :

اکنون که قسمت های هر نت را می دانید ، نگاهی دقیق خواهیم داشت به آن دسته از نت های سیاه و سفید که در بالا بحث شد. در نت خوانی اینکه سر یک نت پر یا باز باشد ، ارزش نت را به ما نشان می دهد یا مدت زمان نگه داشتن آن نت را نشان می دهد. با یک سر نت بسته با یک ساقه شروع کنید. این نت ربع ما است و یک ضرب می شود. یک سر نت نت با یک ساقه یک نت نیم است و دو ضربان دارد. یک نت باز که به نظر می رسد یک “o” بدون ساقه است یک نت کامل است ، و برای چهار ضربان نگه داشته می شود.

نت های سیاه و سفید

در نت خوانی روش های دیگری نیز برای افزایش طول نت وجود دارد. به عنوان مثال یک نقطه بعد از سر نت ، نیمه دیگری از مدت زمان نت را به آن اضافه می کند. بنابراین ، یک نت با یک نقطه برابر با یک نت و یک چهارم خواهد بود. یک چهارم نت با یک نقطه برابر است با یک چهارم به علاوه یک نت هشتم. همچنین می توان از رابط برای تمدید نت استفاده کرد. دو نت به هم گره خورده باید به اندازه ارزش هر دو آن نت با هم نگه داشته شوند و معمولاً از رابط ها برای نشان دادن نت های نگهداری شده که اندازه ها یا میله ها را ضربدری می کنند استفاده می شود.

طراحی سایت موزیک؛ بایدها، نبایدها و شایدها

مرحله ۲: ضرب را انتخاب کنید.

برای نت خوانی ، باید متر آن را بدانید ، ضربی که هنگام رقصیدن ، کف زدن یا ضربه زدن به پا همراه با آهنگ استفاده می کنید. هنگام نت خوانی ، متر مانند کسری ارائه می شود ، با یک عدد بالا و یک عدد پایین ، ما این را امضای زمان آهنگ می نامیم. عدد بالا به شما می گوید که چند ضربان برای اندازه گیری وجود دارد ، فضای خطو در بین هر خط عمودی (نوار نامیده می شود). عدد پایین مقدار نت را برای یک ضربان به شما می گوید ، نبض پای شما به همراه گوش دادن ضربه می زند.

در مثال بالا ، کسر میزان ۴/۴ است ، به این معنی که ۴ بار در هر بار وجود دارد و هر نت چهارم یک ضربان دارد
توجه داشته باشیم که حتی اگر کسر میزان ۴/۴ در “Twinkle، Twinkle Little Star” برای ۴ بار ضربان می خواهد ، در نوار دوم ۴ نت وجود ندارد؟ این به این دلیل است که شما دو نت ربع و یک نت نیمه دارید که با هم برابر می شوند ۴ ضربه.
علاوه بر مقادیر نت و امضای زمان برای نت خوانی، آخرین قطعه احساس ریتم دانستن سرعت یا ضربات شما در دقیقه است. Tempo در نت خوانی به شما می گوید که قطعه ای با سرعت یا کندی برای پخش در نظر گرفته شده است و اغلب در بالای یک قطعه موسیقی نشان داده می شود.

ملودی بنوازید.

به شما تبریک می گوییم ، شما تقریباً در راه نت خوانی هستید! اول ، بیایید برای نت خوانی میزان ها را بررسی کنیم. یک میزان از هشت نت پی در پی ساخته شده است ، به عنوان مثال ، میزان C ماژور از C ، D ، E ، F ، G ، A ، B ، C تشکیل شده است. فاصله بین نت اول از مقیاس C ماژور شما تا آخرین مثالی از اکتاو. مقیاس C ماژور برای تمرین بسیار مهم است ، زیرا هنگامی که مقیاس C را پایین آوردید ، مقیاس های اصلی دیگر شروع به جایش می کنند. هر یک از نت های مقیاس C با کلید سفید صفحه کلید شما مطابقت دارد. در اینجا نحوه نگاه یک مقیاس C major و نحوه مطابقت آن با کلیدهای صفحه کلید شما آمده است:

سمپل ریت، بیت ریت و عمق بیت به چه معناست؟ + روش PCM چیست؟

خواهید دید که در نت خوانی با بالا رفتن نت ها ، و حرکت به سمت راست صفحه کلید ، صدای نت ها بالاتر می رود. اما ، نت خوانی در مورد کلیدهای سیاه چطور؟ از نظر موسیقی ، کل آهنگ ها یا تمام مراحل بین حروف نت ، صداهایی را که می توانیم در سازهای خود تولید کنیم محدود می کند.این مقاله آموزش کامل تئوری موسیقی را بخوانید.بیایید مقیاس C major را که به تازگی یاد گرفته اید اجرا کنید ، در نظر بگیریم. فاصله بین کلیدهای C و D در مقیاس C شما یک مرحله کامل است ، با این حال ، فاصله بین کلیدهای E و F در مقیاس C شما یک مرحله است.

آیا تفاوت در نت خوانی را میبینید؟ کلیدهای E و F هیچ کلید مشکی در بین خود ندارند ، بنابراین فقط یک و نیم قدم از یکدیگر فاصله دارند. هر مقیاس عمده ای که روی صفحه کلید بازی خواهید کرد دارای الگوی یکسانی است ، کل کل نیم و کل و کل و نیمه.

معرفی ۹ تمرینِ نت خوانی برای افراد مبتدی

۱- برای شروع، از فلش کارت استفاده کنید

متاسفانه، حفظ کردن نت ها در شروعِ کار، کمی خسته کننده است؛ ولی به هر حال مرحله ای است که همه باید پشت سر بگذارند. با روزی ۱۰ دقیقه تمرین، طی چند هفته، بخش عمده ای از نت های خطوط حامل را (البته به جز نت های خطوط اضافه) برای دو کلید سل (Treble Clef) و کلید فا (Bass Clef) یاد می گیرید. استفاده از فلش کارت، روش خوبی برای حفظ کردن نت هاست.

برای شروع، از فلش کارت استفاده کنید

این فلش کارت ها هم به صورت رایگان در دسترس شماست و هم به صورت آماده می توانید تهیه کنید. همچنین تعدادی اپلیکیشن موبایلی برای حفظ کردن نت ها وجود دارد که با جستجو در اینترنت می توانید پیدا کنید. هر فلش کارتی حفظ شدید کنار بگذارید و بعد از مدتی دوباره مرور کنید. برای حفظ کردن نت ها می توانید از روش جعبه لایتنر استفاده کنید.

۲- احساس را وارد نوازندگی کنید

موسیقی فقط تکرار یک توالی از نت ها نیست. طوری نوازندگی نکنید که دیگران فکر کنند دارید از روی یک متن روخوانی می کنید! موسیقی باید حس و حال داشته باشد؛ و این را نمی توان با نوشتن توضیح داد. به مهارت شنیداری تان رجوع کنید. اجرایتان را ضبط و بارها و بارها تکرار کنید تا احساس را وارد نوازندگی کنید.

سبک‌موسیقی مورد علاقه شما کدام است؟ + آشنایی با تمام سبک‌ های موسیقی

۳- بصری فکر کنید

بعد از حفظ کردن نامِ نت ها و جایگاهشان روی خطوط حامل، باید آن ها را به صورت بصری یاد بگیرید؛ طوری که به محض دیدن هر نت، نامش را به خاطر آورید. شاید برای آهنگی با تمپوی پایین بتوانید روی نامِ نت فکر کنید؛ ولی در سرعت های بالا، بدون تفکرِ بصری، وقت کم می آورید! حتی جملات رمزی مثل Good Boys Do Fine Always یا Face و … که در کتاب های مختلف ذکر شده، در اجرای واقعی کارآمد نیستند؛ دلیلش این است که مغز شما تا بخواهد رمز را به خاطر بیاورد و نام نت را تشخیص دهد نت بعدی از راه رسیده و دیگر دیر شده است. بنابراین چاره ای ندارید جز مدد گرفتن از نیمکرۀ راست مغز و توجه به ویژگی های بصری نت ها و جایگاهشان روی خطوط حامل.

۴- گام ها را به خاطر بسپارید

هنگام نت خوانی ممکن است به قسمت هایی برخورد کنید که نت ها با توالی خاصی بالا و پایین می روند. مثلاً بعضی از آن ها شارپ یا فلت هستند. برخی نادیده گرفته شده اند. برخی با نت خاصی شروع شده اند. یعنی با یک گام سروکار دارید.در بیشتر آهنگ ها از همان گام های شناخته شده استفاده می شود که چه بسا ممکن است بلد باشید ولی به خاطرِ تمرینِ کم تشخیص ندهید.

در تمرین نت خوانی گام ها را به خاطر بسپارید

یادگیری گام ها به شما کمک می کند تا در حین نواختن قطعه، به محض دیدن الگو و بدون توجه به مابقی نت ها، گام را اجرا کنید. منظور از کلمه کلمه خواندن به جای حرف حرف خواندن، این بود.

۵- قطعاتی انتخاب کنید که هر ۵ انگشت دست را به کار می گیرند

یک روش خوب برای افراد مبتدی این است که تمرین را با قطعاتی انجام دهند که از هر ۵ انگشت دست استفاده شده است. به این صورت که فقط نامِ انگشت و نتِ اول داده می شود و مابقی نت ها را هنرجو باید خودش پیدا کند. در این روش، دانش آموز وادار می شود به جای به یاد آوردنِ نامِ نت به شکل آن توجه کند و ناخودآگاه ارتباط جایگاه نت روی خطوط حامل با کلید معادل روی پیانو را تشخیص دهد. چنین قطعاتی را می توانید در کتاب هایی از Lin Ling-Ling و Boris Belin پیدا کنید. این روش حتی برای افرادی که نام نت ها را خوب بلد نیستند نتایج ارزشمندی به همراه دارد.

۶- نت ها را جلو جلو بخوانید

نکتۀ بسیار مهم دیگر در نت خوانی این است که نت ها را جلوتر بخوانید. یعنی همیشه چند نت جلوتر از نتِ در حال اجرا باشید. به قول یکی از اساتیدم: «بخوان و برو جلو!»

ریتم در موسیقی چیست؟ + بررسی اهمیت آن و آموزش تئوری آن در موسیقی

۷- حواستان به دست مخالف باشد

نت های هر دست را به صورت جدا تمرین کنید ولی همیشه آن یکی دست را پیش از رسیدن به قسمت مربوطه آماده کنید. دانش آموزان معمولاً مدت زیادی برای یک دست می گذارند ولی آماده سازی زودهنگام دست مخالف مهارتی است که هر چه زودتر باید بیاموزید. به تجربه دریافته ام بزرگترین مشکل هنرجویان من در نت خوانی، ضعفشان در آماده سازی دست مخالف بوده است. آن ها معمولاً نت های یک دست را خوب می خوانند ولی وقتی نوبت به دست دیگر می رسد که مثلاً قرار است یک ملودی بزند، به خاطر اینکه نت هایش را جلوتر نخوانده در جاگیری دست دچار مشکل می شود.

۸- با اولین اشتباه، نت خوانی را متوقف نکنید

توقف نکردن، موضوع مهمی در نت خوانی است. اغلب پیانیست ها در گروه های نوازندگی فعالیت می کنند؛ بنابراین منطقی نیست وسط اجرا تاخیر به وجود آید. حتی اگر جایی اشتباه کردید، توجه نکنید و ادامه دهید. سعی کنید تمرینات را با سرعتی انجام دهید که در توانِ شماست. حتی قطعات با تمپوی سریع را می توانید در شروعِ کار با سرعتِ پایین اجرا کنید؛ مثلاً اگر تمپوی اصلیِ آهنگ ۱۳۰ است، شما با ۱۰۰ یا حتی ۹۰ و کمتر شروع کنید؛ خلاصه با سرعتی که بتوانید نت ها را بدون دستپاچگی تشخیص داده و اجرا کنید. در نت خوانی هیچگاه بخش اشتباه را تکرار نکنید، چون این دیگر اسمش نت خوانی نیست، تمرین است.

۹- آکوردها را یاد بگیرید

آکوردها، واحدهای سازندۀ هارمونی هستند. ابتدا همۀ آکوردهای ماژور و مینور را که با کلیدهای سفید قابل اجراست یاد بگیرید (مثلاً C, D, E, F, G, A, B Major & Minor). به ترکیب حروف هر آکورد دقت کنید؛ برای مثال E Major ترکیب سه کلید E, G#, B یا E Minor ترکیب E, G و B است و … . بعد به سراغ آکوردهای معکوس و چهارصدایی (هفتم) بروید. تسلط بر این موضوع بسیار حیاتی است.

باید آنقدر در این این کار ورزیده شوید که در هنگام نت خوانی آکوردها را به صورت آکورد درک کنید نه نت های مجزا. با بهبود این مهارت، صرفه جویی زیادی در وقت شما به وجود می آید و سرعت نت خوانی تان افزایش می یابد. دلیلش این است که به جای نت های مجزا، شکل به هم چسبدۀ آن ها را در قالب آکورد درک می کنید. برای یادگیری آکوردها می توانید از اپلیکیشن بسیار مفید Piano Companion استفاده کنید.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با راهنمای کامل نت خوانی آشنا شدید.همچنین با تمرین های نت خوانی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را رد کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.


پیشنهاد ما به شما

موسیقی هیپ هاپ

موسیقی هیپ هاپ چیست؟ + آشنایی با سبک هیپ هاپ

یکی از سبکهای مطرح در موسیقی، هیپ هاپ ( hip-hop music) است که در بین …

دیدگاهتان را بنویسید