سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
سبک موسیقی آمریکایی

سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکایی به معناست؟ + معرفی و بررسی انواع سبک موسیقی آمریکایی

سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا در ابتدا ترکیبی از موسیقی محلی آفریقا و فرهنگ موسیقایی مهاجرین اروپایی به آمریکا بود.تغییرات و پیشرفت های این نوع موسیقی در دهه های بعد موجب محبوبیت و تاثیرگذاری قابل توجه آن بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آمریکا شد.قبل از پرداختن به سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا ابتدا باید ببینیم کلمه سبک به چه معناست!در واقع سبک یا ژانر یا گونه هرسه به ویژگی‌های یک قطعه موسیقی از نظر دوره‌ی زمانی، ریشه‌های منطقه‌ای یا جغرافیایی، تکنیک اجرای قطعه، نوع ساز‌های استفاده شده در قطعه و … گفته می‌شود.از این جهت می‌توان به آنچه که سیاهپوستان آمریکایی به طور اختصاصی در موسیقی ارائه می‌دهند با عنوان سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکایی یاد کرد.


فهرست مطالب


سبک موسیقی به چه معناست؟

سبک موسیقی که با نام‌های دیگه‌ای مثل ژانر موسیقی شناخته می‌شه، مفهومی قرار دادی هست که در جهت معرفی صفات قطعات موسیقی با ویژگی مشترک مورد استفاده قرار می‌گیره.هر موسیقی با مشخصه‌هایی مثل ریتم، روش ساخت، نوع ساز مورد استفاده، فرهنگ و آداب و رسوم گروهی از مردم همراه هست که برای تفکیک اونها راهی جز معرفی سبک‌های موسیقی وجود نداره. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آهنگ اصیل مازندرانی را بخوانید. از اونجا که موسیقی در زمره موضوعات هنری قرار می‌گیره و تعاریف ارائه شده برای هر سبک موسیقی قابلیت موازی‌سازی با دیگر سبک‌ها رو داره، ممکنه که قطعاتی از یک موسیقی را بشنوید که دربرگیرنده چند ژانر موسیقی باشه.

موسیقی جاز مدال چیست؟ + معرفی هنرمندها و آلبوم های برجسته‌ی جاز مدال

سبک موسیقی سیاهپوستان چیست؟

سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا به نوعی از موسیقی و سبک موسیقی گفته می‌شود که توسط موسیقی‌دانان سیاهپوست آمریکا ساخته شده است.سبک موسیقی این نژاد که دومین نژاد پرجمعیت آمریکا هستند،در ابتدا برگرفته از موسیقی‌های محلی آفریقا و فرهنگ موسیقایی مهاجرین اروپایی به آمریکا بود.بعدها این نوع موسیقی دچار تغییرات و پیشرفت‌هایی شد و در بین مردمان سیاه و سفید امریکا به محبوبیت زیاد رسید.همچنین موسیقی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار توانست تأثیر قابل توجهی بر مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آمریکا بگذارد و رفته رفته محبوبیت جهانی پیدا کند.

 سبک موسیقی آمریکایی

سک بلوز گونه‌ای موسیقی سازی و آوازی است که ریشه در آواز‌های هنگام کار و فریاد‌ها و همخوانی‌های سیاهان آمریکا دارد و اصل آن به فرهنگ و موسیقی غرب آفریقا می‌رسد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دستگاه شور چیست را بخوانید. در واقع این سبک از دل بردگان سیاهپوست بوجود آمده است.علت اینکه این سبک به بلوز معروف شد این بود که پیشگامان این سبک را با غم اجرا می‌کردند.

معرفی سبک های موسیقی آمریکایی

۱- سبک فانک

فانک سبکی آمریکایی از موسیقی است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی هنگامی که هنرمندان آفریقائی-آمریکایی با ترکیب موسیقی سول، جاز، ریتم و بلوز به گونه‌ای قابل رقص و ریتمیک‌تر از موسیقی دست یافتند، به وجود آمد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سبک های موسیقی پاپ را بخوانید. در سبک فانک به جای ملودی و هارمونی پس‌زمینه، بر کشیدن جمله‌های ریتمیک قوی گیتار باس و درامز به پیش‌زمینه تاکید می‌شود.ترانه‌های این سبک معمولاً بر پایه جمله‌های گسترده‌ای از یک آکورد می‌باشد.

سبک موسیقی آمریکایی فانک

۲- ریتم اند بلوز

این سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا، گونه‌ای از موسیقی برآمده از ترکیب سبک‌های جَز گاسپل و بلوز است که در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ توسط آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار ابداع شده‌است.

آشنایی با ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی + بررسی رنگ نت های موسیقی

۳- سبک راک

سبک راک نوعی سبک موسیقی ریتمیک است که به وسیله ساز‌های خاصی مثل گیتار الکتریک، گیتار باس، درام و … اجرا شده و از نوعی ضرب یکنواخت با صدای بلد استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های اصلی موسیقی راک بلندی اصوات در آن است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سبک آر اند بی را بخوانید.

۴- سبک جاز

واژه‌ی جاز از زبان عوام سیاه‌پوستان گرفته شده‌است.جاز از سبک‌ موسیقی نشأت‌گرفته از تشکلات سیاه‌پوستان آمریکا است.از مشخصات آن نت‌های بلوز، مکث و ضدضرب، ضرب‌های تاب‌دار و خرامان، تغییرات داینامیکی متداول، پرسش و پاسخ‌خوانی، چندضربی بودن و بداهه‌نوازی است و آن را نخستین گونه هنریِ پدیدآمده در ایالات متحده آمریکا می‌دانند.جاز در قسمت‌های مختلفی از سبک‌های مستقل مشهور موسیقی آمریکا به وسیله‌ی گروه‌های آمریکایی اروپایی‌تبار و سیاه‌پوستان آمریکا ظاهر شد.

 جاز

۵- سبک موسیقی آمریکایی هیپ‌ هاپ

هیپ‌هاپ از دو بخش اصلی تشکیل شده‌است ، رپ (MC) و میکس‌صدا و اسکرچ (DJ). رپ که پس از موسیقی کلاسیک دومین موسیقی محبوب در ایالات متحده آمریکا بود.به معنی اجرای آوازهای سریع، بسیار آهنگین و اعتراضی استو DJ یا از طریق پخش‌کننده صفحه (turntable)، ساز یا تولید صدای ساز ضربی با دهان ایجاد می‌شود.هیپ‌هاپ در واقع نوعی جنبش فرهنگی است که موسیقی بخشی از آن را تشکیل داده و شامل عناصری دیگری مانند رقص برک و هنر دیوار نویسی است.یکی از جنبه‌های مهم این نوع موسیقی تاثیرگذاری آن بر مد و شکل‌گیری مد هیپ‌پاپ استو محبوبیت سبک موسیقی هیپ پاپ موجب محبوبیت فرهنگ هیپ هاپ در ایالات متحده و دیگر کشورها شد.

تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ چیست؟ + بررسی مشخصات و ساختار آنها

۶-رپ

سبک موسیقی رپ که در دهه ۱۹۶۰ توسط سیاهپوستان آمریکایی در برانکس (واقع در نیویورک) به وجود آمدنوعی سلاح مبارزه جوانان سیاه با تبعیض‌های نژادی رایج در آن زمان بود و به همین دلیل بود که به خاطر بیان مشکلات زندگی در گِتو‌ها (جایی برای زندگی مردمی که جزو اقلیت یک شهر به حساب می‌آیند) به موسیقی گتو نیز شهرت دارد.

رپ

همواره رپ نوعی سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا دانسته شده است اما آمریکایی‌های لاتینی تبار نیز سهم زیادی در رشد و زنده نگه داشتن این سبک داشته‌اند.امروزه رپ از چارچوب انحصاری سیاهپوستان خارج شده و شیوه‌ای اعتراض در قالب موسیقی و بیان کلمات و عبارات پشت سر هم برای همه جوانان جهان است.

۷- سبک موسیقی آمریکایی کانتری

کانتری سبک موسیقی محلی در آمریکا است که به بیان سنت‌ها و عواطف می‌پردازد.سبکی بسیار ساده است که موضوعات، ملودی و اشعار آن شباهت‌هایی نیز با موسیقی بلوز دارد.اکثر ترانه‌های این سبک بر اساس چند آکورد ساده و یک ملودی خطی ساده اجرا می‌شوند و سبکی مناسب برای اجرا با گیتار است.موسیقی کانتری ترکیبی از موسیقی اصیل جنوب ایالت متحده آمریکا و کوه‌های آپالاچ در شرق آمریکای شمالی استکه ریشه‌ در موسیقی سنتی محلی، موسیقی سلتی (از زبان هند و اروپایی)، موسیقی مذهبی-عرفانی و موسیقی دوران قدیم دارد.

بانجو، ویلن، گیتار و هارمونیکا (سازدهنی) از آلات اصلی موسیقی کانتری هستند.سبک کانتری خود شامل کانتری سنتی و کانتری مردمی می‌شود.کانتری مردمی در واقع شاخه‌ای از سبک راک (Rock) است که نسبت به نوع سنتی، طرفداران خیلی بیشتری دارد.

کانتری

با اینکه اغلب کانتری را موسیقی محلی سفید پوستان آمریکا می‌دانند که تحت تاثیر آمریکایی‌های اروپایی تبار به‌وجود آمده است،اما لازم به ذکر است که بخش عمده‌ای از سبک نوازندگی و به ویژه ساز بانجو که از سازهای اصلی در موسیقی کانتری محسوب می‌شود،مدیون آمریکایی‌های آفریقایی تبار است. در واقع سبک کانتری بسیار از سیاه پوستان مهاجر و برده‌ها تاثیر پذیرفته و می‌توان ادعا کرد که سیاهپوستان نیز به اندازه سفیدپوستان اروپایی در به‌وجود آوردن آن نقش داشته‌اند.سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا و سبک‌ های موسیقی که آمریکایی‌های آفریقایی تبار بر روی آنان تاثیرگذاشته‌اند،امروزه در تمام جهان از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم برخوردار هستند.

تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ چیست؟ + پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با سبک موسیقی آمریکایی آشنا شدید.همچنین از انواع آن ها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا رد اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

موسیقی چه تاثیری روی زندگی ما می گذارد؟

موسیقی تاثیر شگفت انگیزی روی احساسات ما دارد. وقتی به آهنگهای غم انگیز و سوزناک گوش می کنیم، روحیه مان غمگین می شود و وقتی آهنگ شادی می شنویم، ناخودآگاه احساس شادی و خوشبختی بیشتری می کنیم. آهنگهایی که ریتم های پرانرژی و تندی دارند (مثل آهنگهای ورزشی) هم ما را هیجان زده و سرحال می کنند.

چرا موسیقی یک زبان جهانی به حساب می آید؟

بررسی ها نشان می دهد که در واقع “موسیقی یک زبان همه گیر و جهانی است”. در هر جامعه ای که فکرش را کنید موسیقی (چه با کلام و چه بی کلام) وجود دارد. موسیقی به طور مرتب از انواع خاصی از رفتارها برخوردار است و دارای ویژگی های آکوستیکی است که به طور سیستماتیک با اهداف و پاسخ های خوانندگان و شنوندگان آهنگ ها مرتبط هستند.

پیشنهاد ما به شما

موسیقی راک

موسیقی راک چیست؟ + معرفی بهترین خواننده های راک ایرانی

سال های میانی دهه‌ی ۱۹۵۰، گونه ای جدید از موسیقی مردم پسند، بوجود آمد که …

دیدگاهتان را بنویسید