تبلچر
تئوری موسیقیسبک های موسیقی

تبلچر چیست؟ + راهنمای کامل خواندن تب های گیتار

تبلچر یا تب یکی از ابزارهای لازم برای نوازنده گیتار است که به او در نواختن آکوردها، ملودی و موسیقی کمک می کند. یادگیری خواندن تب ها می تواند موجب سردرگمی بعضی از هنرجویان مبتدی گیتار شود. در این مطلب ما به شما نشان می دهیم که چطور نشانه های آکسان گیتار را بخوانید. علاوه بر این در مورد تعدادی از مبانی معمولی که وقتی تبلچر را برای یادگیری ترانه دلخواه خود باز کنید ممکن است با آنها مواجه شوید هم صحبت می کنیم. در صورتی که دوست دارید با نحوه خواندن تبلچر گیتار آشنا بشوید مطلب امروز ما را از دست ندهید.

تب های گیتار دقیقاً چه کاری انجام می دهند؟

تب ها یا تبلچر گیتار به سبک بسیار ساده خواندن و نوشتن موسیقی، به طور برجسته برای گیتار اطلاق می شوند. اگر نت نویسی با خطوط حامل برای نوشتن موسیقی را بسیار مهم در نظر بگیریم تب های گیتار در حکم نکات برجسته ( کلیف نوت ها) به حساب می آیند که همه اطلاعات مورد نیاز خود به ویژه برای گیتار را دریافت می کنید.

تبلچر

کار با تبلچر گیتار بسیار ساده است، اما به صورت سیستم نت نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است از تبلچر برای نشان دادن ریتم، تکنیک و چند ویژگی مختلف نواختن صدا های گیتار استفاده شود.

حالا می خواهم شما را هم با نحوه خواندن تب های گیتار آشنا کنم. مسلماً این مبحث موضوعی بزرگ و گسترده است اما اگر خواندن پارتیتورهای سنتی برای شما سخت است می توانید با اصول اولیه شروع کنید و در آنجا سریع آنها را ترجمه و هماهنگ سازی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اصول اولیه نواختن گیتار، می توانید مطالب دیگر ما در مورد بهترین شیوه نواختن گیتار برای افراد تازه کار را مطالعه کنید.

معرفی سه سیستم اصلی شماره گذاری

قبل از ورود به مبحث تب ها بیایید مطمئن شویم که با ۳سیستم اصلی شماره گذاری که نوازندگان گیتار باید به آنها توجه داشته باشند، آشنایی دارید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نحوه تولید صدا در انواع گیتار را بخوانید.

 • فرت ها: فرت ها به نوارهای فلزی روی دسته گیتار گقته می شوند. اگر راست دست هستید، فرت اول در دورترین نقطه از سمت چپ شما قرار گرفته است. فرت پایینی نسبت به اولین فرت، دوم و بدین ترتیب تا آخر ادامه دارد. یادگیری محل قرار گیری فرت ها نسبتا ساده است، اما هنگام یادگیری گام ها و آکوردها آموختن آنها ضروری و مهم است.
 • انگشتان: سیستم شماره گذاری برای دستی که با آن تکنیک فرتینگ را انجام می دهید نه تنها بطور فوق العاده آسان است بلکه اهمیت زیادی نیز دارد. شماره گذاری از انگشت اشاره به عنوان انگشت اول شروع و سپس انگشت وسط، شماره دو؛ انگشت انگشتر/حلقه ، شماره سه و به همین ترتیب تا انگشت چهارم ادامه دارد. مجدداً، شماره گذاری بسیار ساده اما ضروری است اگر یادگیری محل قرار دادن دست های خود را برای نواختن آکورد شروع کرده اید.
 • سیم ها: آخرین فرآیند شماره گذاری در واقع مربوط به سیم های آزاد گیتار است. اولین سیم نازکترین و ششمین سیم ضخیم ترین این مجموعه است. به خاطر سپردن آن تقریباً ساده است.
آشنایی با ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی + بررسی رنگ نت های موسیقی

برای خواندن تَب های گیتار باید چه چیزهایی را بدانید؟

هنرجویان مبتدی که می خواهند تب گیتار را بخوانند باید همه این شش سیم و محل های مختلف فرت آنها را بشناسند. این امر به آنها کمک می کند نت های مناسب برای اجرا را هنگام استفاده از گیتار به عنوان راهنما پیدا کنند.

یادگیری خط های حامل تب گیتار

گروه خط های حامل تب گیتار به نظر شبیه خط های حامل بکار رفته در نت نویسی معمول هستند. مهم ترین تفاوت آنها این است که نشانه های خط های حامل تب گیتار به سیم ها اشاره دارند نه به نت های واقعی. بالاترین خط سیم نت بالای E و پایین ترین خط سیم نت پایین E را نشان می دهد. تبلچر نواختن گیتار را برای تازه کارها آسان می کند و با داشتن علامت TAB با نت نویسی معمول اشتباه گرفته نمی شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تئوری موسیقی چیست را بخوانید.

یادگیری فرت های گیتار

فرت های گیتار به نوار های فلزی اطلاق می شوند که در امتداد فرت برد از بالا به پایین کار می کنند.

احتمالاً اکثر گیتارها ۱۹ الی ۲۴ فرت دارند. هر فرت با یک نت یا حتی یک نیم پرده از دیگری متفاوت است (که نیم گام هم گفته می شود). ۱۲ نت( یا فرت) در اُکتاو وجود دارد و بسیاری از گیتارها روی سطح دسته و اطراف فرت برد نشانه گذاری هایی دارند. این نشانه ها معمولاً در سومین، پنجمین، هفتمین، نهمین و دوازدهمین فرت هستند که به نوازنده کمک می کند تا به سرعت محل فرت ها را بعد از نواختن بشناسد.

تبلچر

یادآوری: هنگامی که سیم های گیتار را بررسی می کنید، سیم های فرت دار با شماره ها و خط های آزاد با عدد صفر مشخص می شوند. این به شما کمک می کند تا با شماره های موجود تکنیک فرتینگ را اجرا کنید. می توانید سیم را انتخاب یا با نوک انگشتانتان بنوازید.

بررسی و معرفی ۵ نوع ساز ایرانی و غربی که برای هر سلیقه‌ای مناسب است

یادگیری آکوردهای تب گیتار

آکوردها هیچ علامت خاصی ندارند، اما به واسطه موقعیتشان خیلی سریع شناخته می شوند. هنگامی که چند ردیف نت تنظیم شده با هم نواخته می شوند، آکورد تولید می شود. هنگامی که نت های آکوردی به سرعت و پشت سر هم (آرپژو) نواخته شود به نظر یک نت واحد می آید حتی اگر آکورد را با تکنیک فرت نواخته باشید.

یادگیری ریف های تب گیتار

بسیاری از ترانه های راک از ریف تشکیل شده اند. ریف ها معمولاً ترکیبی از نت ها و بخشی از آکورد هستند( به عنوان مثال، پاورکوردها). قوانین کلی استفاده از گیتار برای اجرا به صورت زیر است: اگر چند نت در یک ردیف قرارگرفتند دقیقاً در همان لحظه آنها را اجرا کنید.

بررسی یادگیری تفاوت تب های گیتار با نمودارهای آکوردها

تب گیتار از چند جهت با نمودار معمول آکورد متفاوت است. نمودار آکورد محل اجرای فرت را روی هر یک از سیم ها برای آکورد زدن نشان می دهد و به شما می گوید که از کدام انگشت استفاده کنید نمودار آکورد ممکن است در تبلچر گیتار گنجانده شود و بطور معمول در متن ترانه قرار می گیرد تا زمان تغییر شکل آکورد ها را نشان دهد.

نمودار آکورد تنها ۳ تا ۴ نت مشخص را نشان می دهد که دارای آکورد خاصی هستند. البته نسخه صحیح آهنگ ممکن است به نت های واحد نیاز داشته باشد نه در آکورد اصلی یا آرپژو ( رویه ای که برای اجرای نت های واحد در آکورد بکار می رود)که توصیه نمی شود.

از اینرو نمودارهای آکورد معمولاً با گیتار ارائه می شود تا هنرجو ی مبتدی یاد بگیرد که چگونه از آکوردهای اصلی عبور کند و هماهنگ اجرا کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش تئوری موسیقی  را بخوانید.

یادگیری تبلچر چگونه است؟

در صورتی که تازه کار هستید یادگیری خواندن تب های گیتار شاید یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.تبلچر به شما کمک می کند که بدون آموختن تئوری سنتی موسیقی و نت نویسی، نت ها را بخوانید. این یک روشی شهودی است که بدانید قرار است چه چیزی را بنوازید.

اگر تازه کار هستید و به یادگیری جزئیات پارتیتور مشغول هستید( و هنگامی که سعی در یادگیری ترانه هستید آنها را به خاطر می سپارید) می تواند از سرعت یادگیری شما به شدت بکاهد. به همین دلیل یادگیری نت نویسی تبلچر ضروری است.

تفاوت سبک های موسیقی در چیست؟ + بررسی تفاوت موسیقی جاز و موسیقی راک

اشکال تب های گیتار چیست؟

تقریباً از تبلچر می توان برای اکثر سازهای سیمی استفاده کرد.

هنگامی که در مورد گیتار افراد مبتدی گفتگو می کنیم منظور ما بیشتر در مورد تب های مختص گیتارهای ۶ سیمی است. اما برای گیتارهای ۱۲ سیمی، یوکه لیلی ها و سایر سازها تبلچر وجود دارد. در تصویر فوق فرم پایه تبلچر و اصلی گیتار را مشاهده می کنید. اما آنها مانند تصویر سمت چپ می توانند خیلی سریع پیچیده شوند. پس بیایید مفهوم هر یک از عناصر تب گیتار را بررسی کنیم.

اول چه چیزی را باید بدانید

قبل از هر اقدامی باید اصول اولیه نحوه نواختن گیتار را بدانید. در اینجا برای یادآوری سریع نت های گیتار را آورده ایم:

 • سیم ششم- E ( سیم بالا- ضخیمترین، نت e « پایین»)
 • سیم پنجم –A
 • سیم چهارم-D
 • سیم سوم- G
 • سیم دوم- B
 • سیم ششم-E ( سیم پایین- نازک ترین، نت e « بالا»)

علاوه براین باید تکنیک های اصلی نواختن با پیک، ضربه زدن به سیم ها و بخش هایی از گیتار را آموخته باشید.

نگاهی دقیق به نمودارهای تبلچر

هر تبلچر گیتار از۳ (گاهی ۴) بخش تشکیل شده است.

 • خط ها
 • شماره ها
 • نمادها
 • نشانگرهای ریتم

در زیر به بررسی دقیق این سه جنبه اصلی می پردازیم. اما از این نظر که چه ریتمی از تب را بنوازید بر اساس نویسنده تبلچر متفاوت است. اما با این وجود بطور خلاصه به آن می پردازیم.

خطوط و شماره های تبلچر

هنگامی که به تب گیتارتان نگاه می کنید، خطوط و شماره ها روی آن اولین چیزهایی هستند که نظر شما را جلب می کنند. خطوط نشان دهنده هر یک از سیم های گیتار هستند. اما باید یک نکته را به خاطر بسپارید:

تبلچر
 • بالاترین خط، سیم پایینی و پایین ترین خط، سیم بالایی را نشان می دهد.
 • اشتباه بر انگیز است اما روش آن به این صورت است.

شماره های روی تب چه مفهومی دارند

باید توجه داشت که وقتی در مورد شماره های روی همه خطوط گفتگو می شود یعنی نشان می دهند که قرار است کدام فرت را در پایین نگه دارید. پس در صورتی که شماره ۳ را روی پایین ترین خط تب گیتار مشاهده می کنید به این معنا است که اولین سیم (E پایین) را بنوازید( پیک زنی با انگشت یا با مضراب) و انگشت خود را روی فرت ۳ نگه دارید.

نکته مهم: نزدیکترین فرت به میخ های مخصوص کوک کردن ( در بالاترین قسمت فرت برد) فرت۱ نام داردو فرت ۲ درست بعد از آن قرار دارد و الی آخر.

معرفی 10 گیتاریست زن و مرد برتر جهان، از جونی میچل تا جیمی هندریکس

شماره ها به دو روش متفاوت روی تب نشان داده شده اند و هر یک را می توانید متفاوت اجرا کنید.

 • اگر شماره ها را در چپ و راست هم بیایند، هر نت را بعد از دیگری انتخاب کنید.
 • اگر شماره ها روی هم دیگر قرار بگیرند، نت ها را باهم برای تولید آکورد اجرا کنید.

بدین صورت که:

گر تب های گیتار را از چپ به راست می خوانید پس نحوه نواختن نت ها در تصویر فوق به این شکل است:

 • نخست، سیم ششم را بنوازید ( ضخیم ترین/ بالاترین) حین اینکه فرت ۳ را نگه داشته اید
 • دوم، سیم ۴ را بدون اجرای تکنیک فرت( شماره صفر یعنی به عنوان سیم آزاد نواخته می شود) بنوازید
 • سپس، سیم پنجم را بنوازید حین اینکه فرت ۲ را با انگشت نگه داشته اید
 • در پایان، سیم های اول، دوم و سوم را با نگه داشتن سیم های ۳ و ۱ روی فرت ۲ و نگه داشتن سیم ۲ روی فرت ۳ همزمان بنوازید

معرفی نمادهای تب گیتار

خب حالا رسیدیم به جایی که همه چیز کمی پیچیده می شود. می توانید به جای نواختن با پیک، ضربه زدن و اجرای فرت تکنیک های خیلی زیادی روی گیتارتان اجرا دهید و اینجاست که علائم تبلچر وارد صحنه می شوند. اگر کاملاً تازه کار هستید از بابت آنها زیاد نگران نباشید- شاید حتی نحوه نواختن آنها را هم بلد نباشید.دمشکلی نیست. به محض اینکه یادگیری تکنیک ها شروع کنید، نحوه خواندن آنها درگیتار نیز می آموزید.

 • \- به سمت فرت بالا سر دهید ( اسلاید به بالا)
 • \- به سمت فرت پایین سر دهید ( اسلاید به پایین)
 • h – اجرای تکنیک چکشی روی نت
 • p– اجرای تکنیک پول آف روی نت
 • ~~~ – لرزانش( ویبراتو)
 • b- اجرای تکنیک بِند روی نت
 • pb– اجرای پری بِند روی نت
 • t – آرام کوبی( تپینگ)
 • br– رها سازی بِند
 • pbr– رها سازی پری بِند
 • brb – بِند- رها سازی-بِند
 • PM- پالم میوت
 • <n>- همنوا سازی روی فرت( n =شماره فرت)
 • [n]- پینچ هارمونیک یا هارمونیک مصنوعی روی فرت
 • x– نت خفه ( دِد نُت)

اما بیایید بعضی از این علائم را در عمل بررسی کنیم.

پس در تبلچر بالا می توانید موارد زیر را اجرا کنید:

 • در حالی که روی فرت ۲انگشت گذاشته اید سیم ۶ ( ضخیم ترین) را بنوازید( پیک زنی با انگشت یا با مضراب)، و انگشت خود را روی فرت ۳ سُر دهید
 • در حالی که روی فرت ۹ انگشت گذاشته اید سیم ۴ را بنوازید، و تکنیک چکشی را روی فرت ۱۱ اجرا کنید
 • در حالی که روی فرت ۱۲ انگشت گذاشته اید سیم ۳ را بنوازید، و تکنیک «پول آف »را روی فرت ۱۱ اجرا کنید
 • در حالی که روی فرت ۳ انگشت گذاشته اید سیم ۲ را بنوازید و ویبراتو را اضافه کنید
آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

علاوه براین بِند ها را می توان به روش های مختلف نوشت هرچند اشاره کردیم که با «b» نوشته می شوند. حتی ممکن است با تبلچرهایی مواجه شوید که تکنیک های چکشی و پول- آف را به شیوه کمی متفاوت نوشته اند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تبلچر آشنا شدید. همچنین از خواندن تب های گیتار آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چه سبکی برای آموزش گیتار مناسب است؟

سبک های خیلی مختلفی وجود دارد مثل سبک فلامنکو ، سبک کلاسیک، پاگ، راک ، لوز، کانتری و سبک های مختلف دیگر. موسیقی را با توجه به صفات مختلفی دسته بندی می کنند. سبک گیتار را از اول تعیین نمی کنند. در ابتدا باید قوانین و قواعد موسیقی ، نت ها و تکنیم ها و قابلیت های گیتار را یاد بگیریم و به یک مرحله ایی از نوازندگی رسیدیم بعد اینکه گرایش به سبک خاصی پیدا کردیم سبک را انتخاب کنیم. در اصل در طول دوره آموزشی ما نت را به صورت ساده و کوتاه شده یاد میگیریم و بعد از آن با گرایش به یکی از سبک ها ان سبک را به صورت تخصصی و حرفه ایی ادامه خواهیم داد بنابراین در همان ابتدا انتخاب سبک لزومی ندارد.

آیا بعد از یادگیری گیتار نت خوانی و نت نویسی هم یاد می گیریم؟

تفاوتی بین هنرجوی دست راست و دست چپ وجود ندارد. هنرجویان دست چپ هم مانند هنرجویان دست راست گیتار را می گیرند. اینکه کدم دست توانایی بیشتری دارد و یا غالب تر است هیچ فرقی ندارد و تفاوتی در گیتار زدن ایجاد نمی کند. با تمرین باید تکنیک ها را به انگشت ها آموزش داد و هماهنگی بین دو دست و انگشت ها هست که مهم می باشد بنابراین دست چپ را دست راست بودن فرقی ندارد.
دست چپ باید ناخن هایش کوتاه کوتاه باشد زیرا با دست چپ سیم های گیتار گرفته می شود و اگر ذره ایی ناخن بزرگ باشد نمی توان سیم را گرفت و ناخن دست راست باید کمی بلند باشد تا بتوان گیتار بنوازیم.

پاسخ دهید