شنبه , ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
سک گیتار

معرفی سبک های نوازندگی گیتار و انتخاب سبک مناسب

ساز گیتار از سازهایی است که سبک های مختلفی برای نواختن دارد و نوازندگان گیتار برای نواختن این ساز، باید ابتدا سبک مورد نظر خود را انتخاب کنند. در حقیقت می توان سبک موسیقی را بر اساس دوره های مختلف تاریخ، طبقه بندی کرد زیرا هر دوره با توجه به شرایط مذهبی، سیاسی، اعتقادی و حتی اقتصادی تاثیر مستقیمی بر موسیقی دارد. در این مقاله دایره زنگی، علاقه مندان به نوازندگی گیتار را با انواع سبک های گیتار و همچنین پرطرفدارترین این سبک ها آشنا می کند.

سبک گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک یکی از پر طرفدارترین سبک های گیتار است و شروع آن به سال های ۱۷۵۰ تا ۱۸۲۰ میلادی برمی گردد. در این سال ها وضع اقتصادی مردم رو به بهبود بود و موسیقی فقط مختص به نجیب زادگان نبود. با بهبود شرایط اقتصادی، افراد عادی دوست داشتند خودشان و فرزندانشان نواختن موسیقی را یاد بگیرند. بعد از مدتی نت نویسی و ثبت آهنگ هایی که ساخته شده بود، رواج پیدا کرد.این مقاله جزو تفاوت سبک های موسیقی میباشد.

سبک گیتار کلاسیک

در حقیقت می توان گفت گیتار کلاسیک، ریشه در تکنیک هایی دارد که نوازندگان و آهنگسازان گیتار در سال های متمادی آن را رعایت کرده اند. افرادی مانند موتسارت، هایدن و بتوون از موسیقی دانان این دوره بودند. کلاسیک از سبک هایی است که می توان قطعات سبک و زیبایی با آن نواخت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دوره های موسیقی کلاسیک را بخوانید.

معرفی کلی گیتار کلاسیک:

گیتار کلاسیک در گروه سازهای زهی زخمه ایی قرار می گیرد. گیتار کلاسیک مانند پیانو به نوازنده امکان می دهد ملودی های پیچیده و آثاری با بافت هارمونیک را با توانایی نواختن چند نت در یک زمان اجرا کند. گیتار کلاسیک به عنوان سازی تک نواز معروف است و دارای سه سیم نایلونی برای نت های ریز و سه سیم فنری برای نت های باس است. بدنه گیتار کلاسیک توخالی و از جنس چوب و صفحه صدای این گیتار نیز از جنس چوب ساخته شده است.

سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکایی به معناست؟ + معرفی و بررسی انواع سبک موسیقی آمریکایی

گیتار پاپ

گیتار پاپ یکی از سبک های بسیار محبوب در بین افراد است. در این سبک از ساز احساسات نوازنده به طور کامل به مخاطب منتقل می شود و معمولاً با آواز همراه است. یکی از رموز موفقیت این سبک از گیتار، مردمی بودن آن است و در حقیقت برای گیتار پاپ یا کلاً موسیقی پاپ نمی توان از تکنیک خاصی استفاده کرد. برای نواختن گیتار پاپ می توان با انگشت یا مضراب به سیم ها ضربه زد.این مقاله جزو موسیقی جاز مدال میباشد.

آواز خواندن و یا ریتم نوازی همراه با گیتار پاپ رواج زیادی در بین نوازندگان گیتار دارد. نوازنده ایی که بتواند سایر سبک های گیتار را بنوازد، می تواند قطعات پاپ را نیز به خوبی اجرا کند. همان طور که اشاره شد، تکنیک خاصی برای نوازندگی و یا آهنگسازی گیتار پاپ وجود ندارد و تکنیک ها با توجه به سلیقه نوازنده از سایر وارد گیتار پاپ می شود.

گیتار فلامنکو

سبک فلامنکو از سبک هایی است که ریشه اصلی آن موسیقی اسپانیایی می باشد. در سال های اخیر ساز گیتار فقط به عنوان همراه کننده رقص و موسیقی استفاده می شد. ولی در اوایل قرن دهم میلادی، گیتار نقش مهمی پیدا کرد و سبک فلامنکو به وجود آمد. سبک فلامنکو از فرهنگ های مختلف در سده های ۸ تا ۱۵ در آندلس، الهام گرفته است.

معروف ترین نوازندگان گیتار فلامنکو اتمار لییرت، پاکو دلوسیا و گروه جیپسی کینگ می باشند. برای نواختن گیتار فلامنکو، ۴ انگشت دست راست باید به گیتار ضربه بزنند. سبک فلامنکو به دو بخش فلامنکو مدرن و فلامنکو سنتی تقسیم می شود.

آشنایی کامل با موسیقی سنتی ایرانی + بررسی انواع دستگاه‌ها و گوشه‌های موسیقی سنتی ایرانی

گیتار راک

منشاء این سبک از گیتار، مربوط به جنگ جهانی دوم یعنی سال ۱۹۵۰ میلادی است. در این سال ها موسیقی نقش موثری داشت و سبکی از گیتار به وجود آمد که اوایل راک اند رول نام داشت ولی بعدها به عنوان راک معروف شد. تغییراتی که طی سال ها در ساز گیتار ایجاد شده بود، حال و هوای خوبی به سبک راک بخشید. از نوازندگان گیتار راک می توان به افرادی همچون مایکل آنجلو، استیو وای و جو ستریانی اشاره کرد.

سبک گیتار راک

گیتار جاز

سبک جاز با توجه به ویژگی های خاصی که دارد، به یکی از پرطرفدارترین سبک های گیتار تبدیل شده است. این سبک از موسیقی گیتار در سال های ۱۹۵۸ میلادی در بخش هایی از کشور آمریکا به وجود آمد. ساختار موسیقی این سبک، ریشه در سبک های بلوز و رگ تایم دارد.

برای نواختن گیتار جاز، نوازنده با رعایت کردن چارچوب های ساختاری، هیچ گونه محدودیتی در بیان افکار خود ندارد و به همین دلیل این سبک بسیار گسترده بوده و مشخصات هارمونیک پیچیده ایی دارد. این سبک از گیتار، شاخه های مختلفی دارد و دیسکی لند و هات جاز از شاخه های این سبک هستند. در این سبک نوازنده آزادی زیادی در نواختن دارد و بر خلاف سبک کلاسیک، نوازنده مجبور به اجرای قطعه نیست.

شباهت ها و تفاوت های سبک های گیتار کلاسیک و فلامنکو چیست؟

اساس و ساختار این دو گیتار یکی بوده و هر دو باید با ناخن نواخته شوند. ولی طریقه نواختن این دو گیتار با یکدیگر متفاوت است و گیتار فلامنکو هنگام نواختن به روی زانوی راست و گیتار کلاسیک به روی زانوی چپ قرار داده می شود. گیتار فلامنکو دارای کوکی تقریبی است و با صدای خواننده تنظیم می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله موسیقی کلاسیک چیست را بخوانید.

بررسی و معرفی ۵ نوع ساز ایرانی و غربی که برای هر سلیقه‌ای مناسب است

گیتار کلاسیک برای تکنوازی استفاده می شود و کوک آن باید دقیق باشد و هر کدام از نت ها باید به طور جداگانه نواخته شود. علاوه بر این جنس صدا در گیتار فلامنکو نسبت به گیتار کلاسیک، تیز تر است.

تفاوت سبک ها

بهترین سبک گیتار برای شروع نوازندگی کدام است؟

افرادی که به نواختن ساز گیتار علاقه دارند، باید در ابتدا اصول اولیه و مقدماتی ساز گیتار را بشناسند. اصولی از جمله نت، آکورد، ریتم و آرپژ از نکات اولیه برای نواختن این ساز بوده و در تمام سبک ها یکسان هستند. افراد می توانند با انتخاب سبک مورد علاقه خود و تسلط بر آن، شروع به نواختن گیتار کنند.

در حقیقت می توان گفت ساز گیتار خود به دو دسته الکتریک و آکوستیک تقسیم می شود و گیتارهای کلاسیک و فلامنکو از گیتارهای آکوستیک بوده و سیم های نایلونی دارند. لازم به ذکر است که سبک های جاز، راک و بلوز از سبک های فرعی گیتار بوده و برای نواختن این ها باید ازآکوستیک فلزی و گیتار الکتریک استفاده کرد که با پیک نواخته می شوند و اصولی مخصوص به خود دارند.

جمع بندی

به طور کلی می توان گفت سبک های زیادی برای نواختن گیتار وجود دارد و در این مقاله، دایره زنگی مهمترین این سبک ها را معرفی نمود. نکات دیگری که در مورد سبک جاز وجود دارد این است که این سبک تا حد زیادی غنی و تاثیر گذار است و بداهه نوازی در این سبک از گیتار، نقش بسیار مهمی ایفا می کند. سبک جاز سرچشمه تعداد زیادی از موسیقی های جدید مانند متال و راک می باشد. موسیقی کانتری از موسیقی هایی است که با سبک جاز نواخته می شود.

هنر موسیقی چیست و در موسیقی سنتی ایرانی از چه سازهای خاصی استفاده می‌شود؟

سخن پایانی

شما دراین مقاله با سبک های نوازندگی گیتار آشنا شدید.همچنین از انتخاب سبک مناسب آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ماجواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

موسیقی راک

موسیقی راک چیست؟ + معرفی بهترین خواننده های راک ایرانی

سال های میانی دهه‌ی ۱۹۵۰، گونه ای جدید از موسیقی مردم پسند، بوجود آمد که …

دیدگاهتان را بنویسید