شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
پیانوی پاپ و کلاسیک

تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ چیست؟ + پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

پاپ یا کلاسیک ؟خوب موسیقی پاپ موسیقی قشنگ و روح نوازیه که همه مون به نحوی فرم هاییش رو گوش میدیم یا اقلا باهاش خاطره داریم .آدم هایی که به هیچ عنوان پاپ گوش ندن کم هستن و خوب نیازی به خوندن این پست ندارن چون مشخصه که فقط و فقط میخوان کلاسیک کار کنند !ولی آدم هایی که به پاپ علاقه مندن اما میدونن کلاسیک جایگاه ویژه ای در آموزش پیانو داره بسیار زیادن و خوب روی صحبت ما با اون هاست.


فهرست مطالب


موسیقی پاپ چیست؟

موسیقی پاپ، با وجود اینکه کاملا از موسیقی کلاسیک، موسیقی هنری یا art music و موسیقی فولک متمایز است، اما از آنجایی که اصطلاح پاپ شامل بسیاری از قطعات موسیقی راک، هیپ هاپ، کانتری و راک اپرا را در بر میگیرد، میتوانیم بگوییم که موسیقی پاپ، تعریف دقیقی ندارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چرا موسیقی باخ جادویی است را بخوانید.

مشخصات موسیقی پاپ به عنوان یک زیرمجموعه چیست؟

موسیقی پاپ معمولا به عنوان موسیقیی تعریف میشود که به شکل تجاری تهیه میشود یا هدف تولید آن سود مالی است. بنا به تعریف سایمون فریت Simon Frith، منتقد موسیقی و جامعه شناس متخصص موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ به عنوان یک صنعت شناخته میشود نه هنر. البته این موسیقی را میتوان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید و زیبایی شناسی هم معنا کرد. درواقع، “پاپ” طوری طراحی شده که برای همه جالب باشد و از هیچ جای خاصی نیامده و قرار هم نیست سلیقه خاصی را اعمال کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت سبک های موسیقی در چیست را بخوانید.

پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

این موسیقی در اثر هیچ آرزوی پرمعنا به وجود نیامده و تنها جاه طلبی سازندگان آن سود و پاداش مادی است و…با تعاریف موسیقایی، بسیار محافظه کارانه هم هست. موسیقی پاپ چیزی است که از بالا (کمپانیهای ضبط صفحه، تهیه کنندگان رادیویی و تبلیغات چیها) تدارک دیده شده و از میان مردم برنخواسته است. پاپ موسیقیی است که به طور حرفه ای تهیه و بسته بندی شده است و چیزی نیست که بتوان آنرا به سلیقه خود تغییر داد و یا فرم آنرا تغییر داد.

آشنایی کامل با موسیقی سنتی ایرانی + بررسی انواع دستگاه‌ها و گوشه‌های موسیقی سنتی ایرانی

به عبارت دیگر، موسیقی پاپ، نوعی موسیقی است که در دهه ۵۰ آغاز شد و آنچه در این مجموعه قرار میگیرد معمولا برای گروه بزرگی از افراد جذاب است. با به وجود آمدن صفحه های پلاستیکی یا وینیل در دهه ۳۰ تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه ۸۰، موسیقی ضبط شده، نسبت به موسیقی زنده، بیش از پیش در دسترس قرار گرفت. ترانه های پاپ معمولا در ۳ دقیقه اجرا میشوند و در آنها از ملودیهایی استفاده میشود که معمولا بسیار شنیدنی بوده و عده بسیاری را به خود جلب میکنند.

مشخصه موسیقی پاپ یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر است که معمولا توسط دستگاههای تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا میشود و ملودی اصلی بر این ریتم غالب است. ترانه پاپ همچنین به ترانه های محبوبی که مردم به زمزمه و خواندن آن علاقه دارند نیز اطلاق میشوند. موسیقی پاپ از نظر تجاری موفق است و سبک مورد علاقه ایستگاههای رادیویی است زیرا قابل دسترس بوده، راحت در یاد میماند و مخاطبین زیادی را به خود جلب میکند.

کنسرتهای موسیقی پاپ گاهی بقدری تماشاگر بخود جذب می کنند که اجرای آنها فقط در استادیومهای بزرگ ورزشی امکان پذیر است.

موسیقی کلاسیک چیست؟

کلاسیک از واژه کلاسیوس (clasious) به معنای شاهانه گرفته شده است. موسیقی کلاسیک نامی است که به سنت موسیقی هنری غرب داده شده‌است. این نام‌گذاری دقتی ندارد و کوشش‌ها و بحث‌های زیادی برای مشخص کردن معنی آن صورت می‌گیرد. معمولاً شروع این موسیقی را از سده های میانی می‌دانند. واژه ی کلاسیک و کلاسیسم , معمولاً به یک دوره از موسیقی اطلاق شده است, امّا اغلب با معانی مختلف, در اصل عنوان سبک یک دوره ی خاص یا سبک مشخصی از موسیقی نیست. ولی از سوی دیگر, واژه ی کلاسیک بر پدیده ای اطلاق می شود که می تواند در اکثر دوره های مختلف تاریخ موسیقی به کار برود و تکرار شود, مثلاً آوازهای شوبرت در آلمان نسبت به قرن نوزدهم نمونه ی کلاسیک به شمار می آید، در حالی که شوبرت از نظر تاریخی آهنگساز دوره ی رمانتیک محسوب می شود و افکار و عقایدش نیز رمانتیک است .

پیانوی پاپ و کلاسیک

بنابراین معنی واژه ی کلاسیک در ارتباط با یک قطعه ی مشخص یا اصولاً مقوله ی آهنگسازی می تواند کاملاً با معنی آن در رابطه با سبک یک دوره از تاریخ موسیقی متفاوت باشد. با چنین برداشت مشابهی می توان گفت که ” پالسترینا” آهنگساز قرن شانزدهم, قرن ها به عنوان نمونه ی کلاسیک موسیقی کلیسایی مد نظرقرار داشته و آثارش مدل اصلی برای دیگر آهنگسازان بوده است .

موسیقی رگتایم چیست؟ + آشنایی با سبک جاز در موسیقی رگتایم

واژه ی کلاسیک در موارد استعمال کلی آن, هنگامی مفهومی بهتر و مفیدتر خواهد داشت که در ارتباط با نوع به خصوصی از آثار موسیقیایی (مانند نمونه هایی که از شوبرت و پالسترنیا ذکر شد) قرار گیرد. در این مفهوم می توان بتهوون را استاد کلاسیک در خلق سمفونی، سونات پیانو،کوارتت زهی محسوب گیرد. فرق میان کلاسیک به عنوان یک راه حل قاطع و استوار برای مسئله ی نقش خلاق در یک اثر هنری یا مقوله ی آهنگسازی از یک طرف و به عنوان یک مفهوم در تاریخ سبک ها از طرف دیگر، همیشه ستیز و اختلاف دایمی را به وجود می آورد که آثار آن نیز امروزه وجود دارد .

تاریخ نویسان قرن نوزدهم، کلمه ی کلاسیک را در آلمان به سبک دوره ای که با نسل ” کوانتس ” و ” هانس ” و بعداً پسران باخ و معاصرین آن ها شروع شد، اطلاق می کنند و در ایتالیا به سبک موسیقی دمینیکو اسکارلاتی و معاصرینش. آواخر این دوره را به طور واضح نمی توان معین کرد، زیرا جدال بین کلاسیک و رمانتیک تا قرن نوزدهم و حتی قرن بیستم ( با جریان نئوکلاسیسم ) ادامه داشت. این که چه وقت و کجا کلمه ی کلاسیک وارد فرهنگ موسیقی شد نیز به طور کامل روشن نیست . تعریف کلاسیک در ادبیات تا حدی بغرنج و گنگ است ولی این تعریف در موسیقی پیچیده تر می شود .

شاید یکی از قدم هایی که به سوی موسیقی کلاسیک برداشته شد، آزاد شدن اثر موسیقی از قید و بند تقلیدها، بیان ،معرفی، در خدمت بودن حتی سرگرمی های اجباری بود و نتیجتاً خود اصل موسیقی مد نظر قرار گرفت. پس برای اولین بار در موسیقی این فکر و ایده ظهور کرد که موسیقی در حقیقت همانند دیگر هنرها ” مقصود وهدفی” ندارد، بلکه صرفاً به خاطر خودش وجود دارد . در واقع موسیقی به خاطر خود هنر موسیقی . به عبارت دیگر، در دوره ی کلاسیک با ایده” هنر به خاطر هنر ” برخورد می شد که از آن زمان تا کنون هم خیال همراه موسیقی جریان دارد .

بررسی دوره های موسیقی کلاسیک + معرفی دوره‌های موسیقی (کلاسیک) در غرب و دوران معاصر

در کلاسیک هر چیز خارق العاده و افراطی کنار گذاشته شد و بیان موسیقیایی بیشتر با تاکید بر کمال، تمامیت و اعتبار جهانی با استفاده از عوامل ساده و قابل فهم تثبیت شد .

.

مهم ترین ویژگی اوایل دوره ی کلاسیک،ساده کردن هر چه ممکن تمام فرم های موسیقی و عوامل سبکی است. در موسیقی دوره ی کلاسیک ملودی به عنوان یک عامل اساسی و پایدار جلوه گر می شود و تئوری ملودیک مهم ترین مسئله ای بود که موسیقیدانان به آن می پرداختند.

آیا پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

هر کدوم از این سبک های نوازندگی به ما توانایی های خاصی رو میده.حالا برای مشخص شدن مسیر شما دو تا حالت رو در نظر میگیریم :

حالت اول :شما تصمیم دارید نوازنده ی پیانوی کلاسیک بشید در این صورت قطعا کتاب های متد معتبر و منابع عالی ای از آهنگسازان بزرگ تاریخ پیش روی شما هست اما باید در نظر داشته باشید اینکه تمرین قطعات پاپ رو هم در دستور کار خودتون قرار بدید رو هم نباید فراموش کنید چرا که اون هم خواص خودش رو داره مثل :

  • ‌توانایی نواختن آکورد های مختلف
  • داشتن ملودی هایی با سنکوپ و ریتم های متفاوت که به نسبت موسیقی کلاسیک یک توانایی جدیده
  • کمکتون میکنه مهارت های بداهه نوازی تون رو ارتقا بدید و پایه های ملودی سازی و آهنگ سازیتون رو بذارید

اما در عین حال این روش اگر به تنهایی استفاده بشه ممکنه کارکرد سبک کلاسیک رو در آموزش قطعات تکنیکی و نواختن قسمت های دشوارتر قطعات آهنگسازان بزرگ نداشته باشه اما برای شما به عنوان نوازنده ی کلاسیک گاهی نواختن ملودی هایی که براتون آشنا هستند میتونه قشنگ باشه و باعث شه خستگیتون در بره !

بررسی موسیقی اصیل مازندرانی از گذشته تا بحال + معرفی خوانندگان نامی این دیار

مسیر یادگیری موسیقی کلاسیک مسیر پر فراز و نشیبیه ممکنه با قطعاتی رو به رو بشید که مال دوران باروک باشن و شما علاقه ی چندانی به سبکشون نداشته باشید ولی مثل دارو چون میدونید برای نوازندگی و تکنیک انگشت هاتون مفیده اون رو تحمل کنید توی همچین لحظاتی نواختن آهنگ فیلم مورد علاقه تون میتونه سوخت خوبی برای ادامه ی راه باشه!

در عین حال موسیقی کلاسیک تکنیکش و زیبایی هاش و قطعات مشهور و حماسی و اصیلش خودشون رو به شاگردانی که صبوری کردن و این مسیر رو طی کردن نشون میدن پس اگر این مسیر رو طی کنید پشیمون نمیشید چون در نهایت وقتی یک کلاسیک کار باشید هر وقت دوست داشتید هم میتونید به موسیقی پاپ گریزی بزنید!

حالت دوم: شما تصمیم دارید نوازنده ی پاپ بشید در اون صورت باز هم اگر بخواهید در کارتون موفق تر باشید تکنیک های بیشتری رو در کنار سبکتون که پاپ هست دنبال کنید باز هم بهتره از موسیقی کلاسیک شروع کنید در عین اینکه پیگیر موسیقی پاپ و آکورد شناسی و سبکش و ملودی هاش هستید چون این باعث میشه شما از کسانی که صرفا پاپ کار کردن و تکنیکشون رو در سطح شما ارتقا ندادن جلوتر باشید .البته ممکنه مربی شما برای افزایش سطح تکنیک شما در کنار قطعاتی که صرفا پاپ هستند اتود های تمرینی رو هم تدارک دیده باشه که شما همزمان تکنیکتون رو ارتقا داده باشید به هر حال به شما هم توصیه میکنم در مورد یادگیری قطعات کلاسیک صبوری کنید کلکسیونی از اون ها رو توی رپرتوآر خودتون داشته باشید ولی اجباری نیست که همه پیانیست کلاسیک بشن شما میتونید سبک مورد علاقه ی خودتون رو دنبال کنید و آهنگ های مدرن بنوازید با حتی بسازید .

گام در موسیقی چیست؟ + لزوم آشنایی با گام در خوانندگی و آواز چیست؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ آشنا شدید. همچنین از پیانوی پاپ وکلاسیک آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا یادگیری ساز برای کلاس های آواز لازم است؟

برای یادگیری اصول آواز ضرورتی ندارد که حتما ساز هم بنوازید و اگر تمرین ها را درست و زیر نظر استاد خبره انجام دهید حتما می توانید موارد اساسی آواز را بیاموزید.اما در این میان هنرجویانی که نوازندگی را هم آموخته اند برخی موارد در کلاس را بهتر و سریع تر درک کرده و یاد می گیرند از این رو باید بگوییم کههر چند یادگیری ساز برای کلاس های آواز الزامی نیست اما می تواند بسیار کمک کننده باشد.

ضرورت یادگیری تئوری موسیقی چیست؟

۱-درک قوانین جاری در موسیقی ۲- یادگیری سواد موسیقی ۳- توانایی انجام خلاقیت در موسیقی ۴- سادگی و سهولت در کار ۵- لذت از موسیقی

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید