سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳
مهارت گوش دادن به موسیقی

مهارت گوش دادن به موسیقی چیست؟ + معرفی ۵ نکته برای گوش دادن فعال

مهارت گوش دادن : موسیقی در زندگی روزمره ما وجود دارد – شما در فروشگاه های مواد غذایی ، تبلیغات تلویزیونی و در باشگاه بدنسازی موسیقی می شنوید. شما ممکن است بدون یک بار فکر کردن از کنار یک اجرای عمومی در یک پارک عمومی یا مترو عبور کنید ، یا در خانه به اجرای موسیقی ساده بپردازید تا یک اتاق را با صدا پر کنید در حالی که کارهای دیگر را انجام می دهید. گوش دادن به موسیقی در این زمینه نوعی گوش دادن غیرفعال است. اگر محرک های دیگر را کنار بگذارید و توجه کامل خود را به موسیقی معطوف کنید ، درگیر گوش دادن فعال موسیقی هستید.


فهرست مطالب


گوش دادن به موسیقی چیست؟

در موسیقی ، گوش دادن فعال به انتخاب آگاهانه برای تمرکز بر روی یک قطعه موسیقی بدون مزاحمت های دیگر اشاره دارد. در زندگی روزمره ، ممکن است از موسیقی به عنوان بافت پس زمینه استفاده کنید ، اما وقتی حواس پرتی ها را از بین می برید و توجه خود را بر روی موسیقی متمرکز می کنید ، به گوش دادن فعال روی می آورید.بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: تئوری موسیقی چیست 

چرا گوش دادن به موسیقی مهم است؟

گوش دادن فعال به شما امکان می دهد ساختار ترکیب بندی و تفاوت های ظریف را در یک قطعه موسیقی پردازش کنید. گوش دادن فعال ممکن است به شما کمک کند که به سازهای مختلف درون یک قطعه موسیقی خاص توجه کنید یا از پیچیدگی آن قدردانی کنید.

مهم نیست که به چه نوع موسیقی گوش می دهید ، می توانید از گوش دادن فعال به عنوان یک تمرین آموزشی موسیقی برای نوشتن و پخش موسیقی خود استفاده کنید. شاید پیشرفت آکوردی را بشنوید که می خواهید برای ترانه سرایی خود قرض بگیرید. شاید از برخی از ویژگی های اصطلاحی یک ژانر موسیقی قدردانی کنید که به تقویت مهارت های موسیقی شما در آن سبک کمک می کند.بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دستگاه موسیقی چیست؟

معرفی ۵ نکته ای که هنگام گوش دادن به موسیقی باید به آن توجه کنید

با گوش دادن به هر یک از این پنج جزء یک قطعه موسیقی ، می توانید مهارت های گوش دادن فعال خود را تقویت کنید.

  • ابزار دقیق: به عنوان یک شنونده فعال ، ببینید آیا می توانید هر ساز موسیقی روی یک ضبط را شناسایی کنید. اگر موسیقی را به طور زنده می شنوید ، سعی کنید خطوط فردی که توسط هر نوازنده پخش می شود را انتخاب کنید.
  • ساختار: در موسیقی عادی ، به شکل آهنگ – شعر ، گروه کر ، پل و غیره – گوش دهید تا نحوه آهنگسازی آهنگساز را مطالعه کنید. در موسیقی کلاسیک ، سعی کنید ساختارهای رسمی مانند فوگ ، فرم سونات یا سبک رقص مانند rondo یا mazurka را شناسایی کنید. داشتن سابقه تئوری موسیقی در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود.
  • سبک: آیا موسیقی ای که می شنوید با ژانر موسیقی خاصی همخوانی دارد؟ آیا عناصر ژانرهای دیگر را نیز می شنوید؟
  • تکنیک: خودتان تصمیم بگیرید که آیا نحوه اجرای سازها و خوانندگان را دوست دارید یا خیر. ممکن است آنچه را که می شنوید دوست داشته باشید ، یا ممکن است به نقص هایی توجه کنید.
  • شعار: تمرکز بر تصاویر ، زبان مجازی و طرح قافیه.
طراحی سایت موزیک؛ بایدها، نبایدها و شایدها

نحوه گوش دادن به موسیقی

یک جلسه گوش دادن فعال زمانی مفید است که تا حد امکان به موسیقی گوش می دهید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای کامل نت خوانی در موسیقی را بخوانید.

خود را در مکان مناسب قرار دهید. در محیط زنده ، مکانی در نزدیکی مرکز اتاق و کمی عقب تر از صحنه پیدا کنید. اگر تخته اختلاط مهندس صدا را می بینید ، سعی کنید نزدیک آن بایستید. این اطمینان می دهد که شما همان ترکیب مهندس را می شنوید.

از هدفون استفاده کنید. اگر در خانه گوش می دهید ، بهترین راه برای به دست آوردن یک تجربه گوش دادن کامل بدون شکستن بانک ، گوش دادن به هدفون است. در حالی که هدفون های خوب ارزان نیستند ، اما بسیار مقرون به صرفه تر از بلندگوهای درجه یک هستند.

به دنبال صوتی با وفاداری بالا باشید. پخش خدمات موسیقی راحت و جامع است ، اما تمایل دارند فایل های صوتی را فشرده کنند تا قسمت های اصلی بافت صوتی را کنار بگذارند. در صورت امکان ، موسیقی را در قالب های با وفاداری بالا گوش دهید. ضبط و سی دی های وینیل تمایل به ارائه صدای بهتر از اکثر گزینه های پخش. با این حال ، توجه داشته باشید که برخی از شرکت های پخش کننده گزینه های پخش Hi-Fi را ارائه می دهند که حاوی جزئیات بیشتری نسبت به جریانهای mp3 استاندارد است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش هارمونی در موسیقی را بخوانید.

همراه آواز بخوانید. یکی از راه های اطمینان از درگیر شدن با یک قطعه موسیقی این است که همراه آن آواز بخوانید. به خاطر داشته باشید که انجام این کار ممکن است شما را از شنیدن همه تفاوت های ظریف در اجرای فردی منصرف کند ، اما مطمئناً شما را به موسیقی ای که می شنوید متصل می کند.

آموزش تئوری موسیقی + آشنایی با اصطلاحات تئوری موسیقی به زبان ساده

تمرین گوش را تمرین کنید. آموزش موسیقی خود را با یادگیری تشخیص نقاط مختلف ، فواصل زمانی ، آکوردها و کلیدها آغاز کنید. با انواع مختلف ریتم و سایر تکنیک های موسیقی آشنا شوید و آنها را در موسیقی که گوش می دهید شناسایی کنید.

بررسی مهارت گوش دادن موثر به موزیک با ۸ نکته علمی و حیاتی

مهارت گوش دادن موثر : موسیقی خلقت خدا و نوعی هنر برای بشر است که نه تنها آرامش بخش است بلکه شیوه زندگی بسیاری از ما هم هست .لازم به ذکر است که یادآوری کنم موسیقی با کیفیت خوب ذهن ما را تازه و شارژ می کند و به ما اعتماد به نفس می دهد موسیقی حتی قدرت شفابخشی دارد و استرس روزمره زندگی را تسکین می‌ دهد . هدف از نوشتن این مقاله این بوده که ما هر روز خیلی از ساعات را در حال گوش دادن به موسیقی هستیم و چه بهتر که بتوانیم اثرات مثبت آن را دریافت و با مهارت گوش دادن موثر بهترین استفاده را ببریم.

۱- موقع کار و یادگیری موسیقی جدید گوش نکنید در مهارت گوش دادن موثر

گوش کردن به یک آهنگ جدید برای نخستین بار با غافلگیری و تازگی همراه است و بدن در روبرو شدن با این تازگی هورمون دوپامین ترشح می کند که این هورمون سبب حس رضایت شما میگردد این مسئله می‌تواند کم‌کم موسیقی را از کاری که در حال انجامش بودید برای تان جذابتر کند و حواس شما را به خود جمع کند و در دراز مدت کیفیت کارتان را کاهش دهد بنابراین تلاش کنید که در هنگام انجام کارهای مهم که نیاز به تمرکز فراوان دارد نظیر حفظ مطالب درسی از گوش دادن به موزیک های پر سر و صدا و نشاط آور خودداری نمایید.

۲- موسیقی بی کلام تاثیر بیشتری دارد:

شاید شما هم مثل من در ذهنتان این سوال پیش آمده باشد که چه نوع موسیقی بهترین کاربرد را دارد ؟باید بگویم از آن جایی که موزیک هایی که خواننده دارند می توانند باعث حواس‌پرتی شخص شنونده شوند و ذهن او را منحرف کنند، برای همین موسیقی های بی کلام بهترین استفاده را برای انجام کارها خواهد داشت .

موسیقی بیکلام برای آرامش بخشیدن به محیط و همچنین ایجاد یک حس زیبا در محیط کار استفاده میشود . برخی از موارد کاربرد موسیقی بیکلام در مدیتیشن و ورزشهای فکری و تمرکزی هست که میتوانند اثرات مثبت و قابل توجهی را بر شنونده بگذارند.

معرفی 9 مورد از بهترین نرم افزارهای آهنگسازی برای افراد مبتدی در سال 2022 + معرفی سخت ترین سبک های موسیقی برای ضبط و میکس

۳- از بهترین هدفون یا اسپیکر خود برای گوش دادن به موسیقی استفاده نمایید

احتمال دارد شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که علاقه زیادی به شنیدن موزیک دارند اما به دلایل مختلف همچون پوشه های درهم و برهم، برنامه های پخش کننده نامناسب، استفاده از هدفون درب و داغان و فایل هایی که به فرمت های گوناگون وجود دارند و هنوز به خوبی تبدیل نشده اند آنطور که باید و شاید از موسیقی لذت نمی برید . بنابراین ما هم سعی کردیم راهکارهایی را برای ارتقای این مشکل مهم ارائه کنیم.

عزیزان یادتان باشد که موسیقی از جمله موسیقی کلاسیک جزئیات بسیار زیادی دارد و شما برای درک بهتر و بیشتر آن قطعا نیازمند این هستید که جزئیات آن را با بهترین کیفیت ممکن بشوید پس بهتر است از بهترین ایرپاد و هدفون یا اسپیکر برای گوش کردن استفاده نمایید و تا جایی که ممکن است از هندزفری های ساده یا اسپیکر های کم کیفیت برای شنیدن موسیقی استفاده نکنید.بهتر است هدفون های خود را رها کرده و از یک وسیله مانند ایرپاد برای گوش کردن به موزیک استفاده کنید که بتوانید هم موزیک گوش بدهید هم کارهایتان را انجام بدهید و هم در صورت نیاز به بیرون رفته و خریدهای خود را انجام دهید بدون اینکه لحظه ای از گوش دادن به موزیک دست نگه دارید.

ایرپادها در واقع هندزفری بلوتوثی هایی هستند و به جای اینکه مثل قبل با سیم به گوشی متصل شوند و معایب خودشان را از قبیل گره خوردن سیم و بلند نبودن به اندازه سیم و هزار و یک موضوع دیگر ، فقط از طریق بلوتوث به گوشی متصل می شوند این محصولات از آنجایی که از منبع تغذیه باتری بهره می‌برند نیاز به شارژ خواهند داشت شما با ایرپاد ها میتوانید موزیک مورد علاقه خودتان را با بهترین کیفیت گوش دهید یا با دوست خودتان هم زمان مکالمه داشته باشید همچنین ظاهر زیبا و شیک این محصول برخلاف سایر هدفون ها و هندز فری ها بر زیبایی شما می افزاید.

آشنایی با دستگاه همایون و آواز اصفهان

چند پیشنهاد برای انتخاب بهتر ایرپاد جهت گوش دادن موثر به موسیقی، کلا اگر بخواهیم ایرپادها را بر اساس کپسولی و سازگاری تقسیم کنیم به دو حالت با کپسولی سیلیکونی مثل ایرپاد پرو اپل و حالت بدون کپسولی سیلیکونی مثل ایرپاد نسل ۳ اپل تقسیم میشوند. که اگه بخواهیم چند مورد پیشنهاد بدهیم که قیمت مناسب و کیفیت بسیار عالی داشته باشند میتوانیم ایرپاد ۳ های کپی و ایرپاد پرو های کپی anc رو پیشنهاد بدهیم.

۴- موسیقی باعث کاهش وزن میشود

جالب است بدانید یکی از شگفت انگیزترین مزایای روانشناختی گوش دادن به موزیک کاهش وزن است. اگر دوست دارید وزن کم کنید احتمالاً گوش دادن به موسیقی ملایم و دلنشین و کاهش نور محیط به شما در این زمینه کمک بسزایی خواهد کرد. مطالعات نشان داده افرادی که به رستوران های کم نور با پخش موسیقی زنده ملایم هنگام صرف وعده غذایی مراجعه کرده‌اند در مقایسه با افرادی که به سایر مکان های غذاخوری رفته‌اند ۱۸ درصد مواد غذایی کمتری می خورند اما چرا؟ پژوهشگران این زمینه اعتقاد دارند که موسیقی و نور کم موجب برقراری آرامش در محیط می‌شود. بنابراین شرکت کنندگان در این پژوهش آرامش و راحتی بیشتری را تجربه کرده ،غذای خود را آهسته تر نوش جان کرده، به‌همین‌دلیل هوشیاری لازم را داشته و زودتر متوجه احساس سیری خود شده‌اند.

۵- هنگام انجام کارهای تکراری موزیک گوش بدهید

یکی دیگه از مهارت گوش دادن موثر به موسیقی اینه که فعالیتها و کارهای تکراری که در ناخودآگاه شما رفته را با موزیک انجام دهید. بررسی ها نشان داده است افرادی که هنگام انجام کارهای تکراری به موسیقی گوش می دهند کارهای خود را با سرعت بیشتر و خطا و اشتباه کمتر انجام می دهند گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تمرکز و حس رضایت زیاد شما را به دنبال دارد.

۶- کیفیت مناسبی برای موزیک خود برگزینید

برخی از مردم گمان میکنند که کیفیت فایل های موسیقی اهمیت چندانی ندارد و همین که صدای آن به گوش فرد برسد کافی میباشد. این معضل آنچنان بزرگ شده است که اگر یک موزیک یکسان را با دو دستگاه پخش کننده متفاوت با کیفیت های گوناگون برای یک فرد مشخص پخش کنید ، تشخیص اینکه کدام صدا برای کدام کیفیت است برای او دشوار و یا غیر قابل تشخیص خواهد بود و بلاخره این مشکل به جایی خواهد رسید که موجب آسیب به شنوایی و گوش شما خواهد شد و اغلب افراد در مواقع برخورد با این مشکل به جای فکر کردن و تعویض هدفون های بی کیفیت خود راه و دیگری را بر می گزیند و آن هم این است که میگویند دیگر آهنگ گوش نمی دهم و یا دیگر از هدفون استفاده نمی کنم.

مهارت گوش دادن به موسیقی

در صورتی که اگر شما به سلامت روح و جسم خود اهمیت بدهید هرگز به دنبال یک هندزفری بی کیفیت و ارزان قیمت نخواهید رفت و یک هدفون و ایرپاد اورجینال خوب با قیمت مناسب خواهید خرید و مدت طولانی از آن استفاده خواهید کرد بدون آنکه به شنوایی و سلامت شما آسیبی برسد پیشنهاد من به شما برای این کار خرید ایرپاد با کیفیت عالی از یک سایت و یا یک فروشگاه قابل اعتماد است.

میکس و مسترینگ چیست؟ + برخی از اصطلاحات رایج میکس و مسترینگ

۷ – به محتوای موسیقی و موزیک پخش شده دقت کنید

یکی از مهارتهایی که باید کسب کنید این است که موسیقیهای بی محتوا را فیلتر کرده و فقط به موزیک و موسیقی با محتوا و معانی صحیح گوش بدهید تا بتوانید علاوه بر گذران وقت بصورت صحیح، اطلاعات و خواص موسیقی را کامل دریافت کنید.

۸ – هنگام ناراحتی و عصبانیت موسیقی تند و بیس بالا گوش ندهید

وقتی که از موضوعی ناراحت هستید و یا عصبانی حتما سعی کنید که موسیقی بیس دار و ریتم بالا گوش ندهید چرا که در حالت عصبانیت فشار خون بالاست و ضربان قلب خودکار تند میزند و با گوش دادن به موسیقی ریتم بالا و بیس دار باعث خواهید شد که فشار خون بالاتر رفته و ضربان قلبتان تندتر شده که احتمال آسیب رساندن به خودتان وجود دارد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با مهارت گوش دادن به موسیقی آشنا شدید. همچنین از نکات مهم در مهارت آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

انواع مهارت‌های شنیداری کاربردی کدامند؟

توجه کنید، پاسخ مناسب بدهید، ارائه بازخورد را فراموش نکنید. همچنین مهم است نشان دهید که به تمام حرف‌های فرد مقابل گوش می‌دهید. در نهایت قضاوت را به تعویق بیندازید.

مزایای آموزش مهارت گوش دادن چیست؟

می‌تواند به شما در حل تعارض کمک کند. اعتماد ایجاد کرده و روابط را تقویت کند. به شما کمک می‌کند اطلاعات ضروری را از دست ندهید تا در طول مکالمه دانش بیشتری به دست آورید.

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید