سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
موسیقی رگتایم

موسیقی رگتایم چیست؟ + آشنایی با سبک جاز در موسیقی رگتایم

موسیقی رگتایم ، پیش درآمد جاز ، نوعی موسیقی پرطرفدار و همگام از موسیقی محبوب آمریکایی است که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن ۲۰ رونق گرفت.همانطور که می دانید موسیقی از سبک های بسیار زیادی تشکیل شده است.هر سبک را با توجه به ویژگی هایی که دارند می توان از سایر سبک ها تشخیص داد.در این مطلب قصد داریم تا یکی از سبک های موسیقی ، یعنی موسیقی جاز را به طور کامل به شما معرفی کنیم.


فهرست مطالب


موسیقی رگتایم چیست؟

موسیقی رگتایم یک سبک موسیقی آمریکایی است که در دهه ۱۸۹۰ از دو سبک اروپایی و آفریقایی شکل گرفت که بیشتر توسط هنرمندان سیاه پوست آمریکایی اجرا می شد.

موسیقی رگتایم

آهنگسازان رگ تایم مانند اسکات جاپلین ، جیمز اسکات و جوزف لمب ساخته های ماندگاری را پر از ریتم همگام سازی ، پیشرفت های آکورد پیچیده و ملودی های به یاد ماندنی خلق کردند. آهنگ های رگ تایم آنها الهام بخش ترانه سرایان وودویل و برادوی و همچنین گروه های موسیقی اولیه جاز بود.

آشنایی با سبک جاز

جاز یک سبک موسیقی ایجاد شده توسط سیاه پوستان آمریکا در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم است .
از مشخصات آن، به‌کارگیری نت های محزون ؛ سنکپ و ضدضرب، ضرب‌های کشیده ؛کوتاه و خرامان( سوینگ ) ؛تغییرات داینامیکی وسیع، به‌کارگیری ندا و پاسخ، پلی‌ریتمیک بودن و مهم‌تر از همه بداهه نوازی است. این سبک را نخستین فُرم هنری (Art Form) پدیدآمده در ایالات متحدهٔ آمریکا می‌دانند. گروه موسیقی ای که جاز بنوازد، گروه جاز نام دارد. با فراگیری جاز در سراسر دنیا، این موسیقی تأثیر زیادی روی فرهنگ‌های موسیقایی ملت‌ها، مناطق و محل‌های مختلف، همچنین رشد بسیاری از سبک‌های شاخص دیگر داشت.

موسیقی رگتایم
تئوری موسیقی چیست؟ + آیا تئوری موسیقی برای تسلط بر نواختن گیتار ضروری است؟

 از اوایل دههٔ ۱۹۱۰ جاز نیواورلینز به وجود آمد که ترکیبی از دسته‌های دوره‌گرد سازهای بادی برنجی، رگتایم موسیقی بلوز با بدیهه سازی های فراوان است.

تاریخچه موسیقی سبک جاز

اصالت موسیقی جاز به غرب آفریقا تعلق دارد. سیاه‌پوستان آمریکایی هم ابداع کننده سایر سبک‌های موسیقیایی به نام رَگ‌تایم و بلوز هستند.سبک این موسیقی در ابتدای سده بیستم ابداع شد. سپس در میان سیاهان آمریکایی رواج پیدا کرد. از آن زمان به بعد تا اکنون، این سبک از موسیقی دچار تغییر و تحول‌های بسیاری شده است.

شهرنیواورلئان واقع در دهانه رود می‌سی‌سی‌پی، نقش کلیدی در گسترش این سبک موسیقی ایفا کرد. جمعیت این شهر بیشتر از هر جای دیگری در جنوب متنوع بود و مردم آفریقایی، فرانسوی، کارائیبی، ایتالیایی، آلمانی، مکزیکی و بومیان آمریکا و هم‌چنین انگلیسی‌ها، به صورت تبارهای مختلف با یکدیگر در تعامل بودند.

سنت‌های موسیقی سنتی آفریقایی ؛آمریکایی با دیگران مخلوط شد و به تدریج جاز از ترکیب رگ‌تایم، موسیقی نظامی، بلوز و انواع دیگر موسیقی ظاهر شد. در ابتدا جاز بیشتر برای رقص بود (در سال های بعد مردم عادت کردند که بشینند و به آن گوش دهند). پس از اولین ضبط‌های جاز در سال ۱۹۱۷، این سبک موسیقی به شکل گسترده، میان مردم پخش شد و به سرعت در حال گسترش بود. امروزه مراکز موسیقی جاز ، نوازندگان جاز و جشنواره های جاز در بسیاری از کشورها وجود دارند.

موسیقی جاز ایرانی

تاریخ ظهور موسیقی جاز ایرانی به سال‌های پس از انقلاب باز می‌گردد. اگر چه که ایران بعنوان نماینده موسیقی جاز شناخته نمی‌شود، اما ردپای موسیقی جاز در عناصر مرتبط با آن در ایران دیده می‌شود.آشنایی با سبک جاز

آشنایی با دستگاه همایون و آواز اصفهان

برخی از ویژگی‌های موسیقی جاز عبارتند از:

• ضرب‌های کشیده، کوتاه و خرامان در جاز، بعنوان یکی از سبک‌های قدیمی و فرعی موسیقی جاز شناخته می‌شود.
• وجود تغییرات داینامیکی وسیع و به کارگیری ندا و پاسخ، نشان دهنده سبک موسیقی جاز است.
• اجرای چندین ریتم مجزا در موسیقی جاز به وفور به چشم می‌خورد که به آن، پلی ریتمیک می‌گویند.
• از ویژگی‌های بارز موسیقی جاز این است که به صورت بداهه‌نوازی، نواخته می‌شود. بداهه‌نوازی همان حالتی است که بدون هیچ تنظیم و هماهنگی از قبل، موسیقی نواخته می‌شود.

معرفی انواع سبک های موسیقی جاز

امروزه جازدارای سبک های مختلفی می باشد که ازآن جمله باید به موارد زیر اشاره نمود:

 • دیکسی لند
 • بیگ بند یا سوینگ
 • سالسا جاز
 • سموت جاز
 • مدال جاز
 • فری جاز
 • بی باب
 • کول جاز
 • جاز برزیلی
 • آوانگار جاز

چه سازهایی در موسیقی جاز نواخته می‌شوند؟

در موسیقی جاز سازهای بادی نقشی اساسی دارند و در آغاز پیدایش این سبک فقط از این سازها استفاده می‌شد. اما به‌تدریج سازهای دیگری هم روی کار آمد و امروزه در یک گروه موسیقی جاز پیانو، گیتار و… را نیز در کنار سازهای دیگر می‌بینیم.

موسیقی رگتایم
 • ترومپت ، بیش از هر ساز دیگری با موسیقی جاز آمیخته است.
 • کرنت، شباهت بسیاری به ترومپت دارد، اما رنگ صوتی لطیف‌تری دارد.
 • ساکسوفون، از زنده‌ترین سازهای جاز است و به‌واسطهٔ صدای انعطاف‌پذیرش از ابتدای تولد موسیقی جاز تاکنون در آن حضور پررنگی داشته است.
 • ترومبون، مثل ترومپت از سازهای بادی برنجی است. این ساز از همان ابتدا در موسیقی جاز حضور داشت.
 • پیانو ، در قسمت ریتم جاز سازی چندکاره است و به‌واسطهٔ‌ قابلیت‌های ملودیک و هارمونیک خود از ابتدای شکل‌گیری موسیقی جاز از سازهای اصلی آن بود.
 • گیتار، در اوایل شکل‌گیری موسیقی جاز، از گیتار آکوستیک استفاده می‌شد، اما امروزه بیشتر حضور گیتار الکتریک را در این موسیقی می‌بینیم.
 • درامز، ست در بخش ریتم موسیقی جاز اهمیت زیادی دارد و مثل موتوری است که گروه را هدایت می‌کند.
 • کنترباس (دوبل باس)،در ابتدای تولد موسیقی جاز در نیوارلئان،‌ انجمن‌های سیاهپوست در نوازندگی خود از ساکسوفون باس استفاده می‌کردند.
آشنایی با دستگاه شور + بررسی متعلقات دستگاه شور در موسیقی سنتی ایرانی

تاریخچه کوتاهی از زمان رگ تایم

آهنگسازان اولیه رگ تایم هم از موسیقی گروه موسیقی راهپیمایی (به ویژه از راهپیمایی های محبوب جان فیلیپ سوزا) و هم از موسیقی منسترل – که اغلب توسط نوازندگان سفیدپوست با رنگ سیاه اجرا می شد ، الهام گرفتند. علی رغم این تأثیرات از سوی هنرمندان سفیدپوست ، رگ تایم در دست آهنگسازان سیاه پوستان آمریکایی که در حدود قرن بیستم کار می کردند شکوفا شد.

آهنگسازی رگ تایم: پیکنیست اسکات جاپلین معیار آهنگسازان رگ تایم را تعیین کرد. جاپلین آثار کلاسیک رگ تایم مانند “پارچه برگ افرا” و “سرگرم کننده” را ساخت. جپلین در Texarkana ، Texas متولد شد و بیشتر حرفه حرفه ای خود را در سنت لوئیس ، میسوری و شهر نیویورک گذراند. او تئوری پیانو و موسیقی را نزد جولیوس ویس ، استاد موسیقی یهودی آمریکایی متولد آلمان ، آموخت که جاپلین احتمالاً هنر اروپایی پولکا را از او آموخت ، و همین امر باعث ایجاد همزمانی در ساخت آهنگ های رگ تایم شد.

موسیقی رگتایم بر موسیقی جاز تأثیر گذاشت: در اوایل دهه ۱۹۰۰ ، جنبش رگ تایم نوپا در نیواورلئان آغاز شد. در آنجا ، جلی رول مورتون پیانوی رگ تایم را در ترکیب موسیقی جاز خود گنجاند. مورتون ، همراه با جیمز پی. جانسون ، پیانیست هارلم ، به رفع فاصله بین موسیقی رگ تایم و موسیقی جاز اولیه کمک کردند – اگرچه ، برخلاف جاز ، رگ تایم به نت موسیقی آن پایبند است و قصد بداهه نوازی را ندارد.

کمرنگ شدن محبوبیت: در نهایت جاز به عنوان موسیقی محبوب و محبوب آمریکایی در دهه ۱۹۲۰ از رگ تایم پیشی گرفت. با این حال ، این ژانر از طریق گروه های احیای موسیقی رگتایم ادامه می یابد. راگ تایم همچنین منبع الهام بسیاری از آهنگسازان موسیقی کلاسیک از جمله آرتور هونگر ، ایگور استراوینسکی ، جورج گرشوین ، اریک ساتی ، داریوش میلهو و کلود دبوسی شده است.

ملودی چیست؟ + ویژگی ها و روش استفاده از آن در موسیقی چگونه است؟

معرفی ۴ ویژگی موسیقی رگتایم

در زمان اوج شکوفایی خود در آغاز قرن ، موسیقی رگتایم با چند ویژگی اصلی تعریف شد:

 • بیشتر موسیقی مبتنی بر پیانو: بیشتر موسیقی رگ تایم برای پیانو ساخته شده و از پتانسیل گسترده آن ساز بهره می برد. تنظیم کننده های بعدی ارکستراسیون های بزرگی را برای این آهنگ های مبتنی بر پیانو ساخته اند ، اما در خالص ترین شکل آن ، رگ تایم اغلب توسط یک پیانیست تکنوازی اجرا می شود.
 • سنکوپاسیون: موسیقی رگتایم با ریتم شاد و همزیستی های مکرر قابل شناسایی است. هنگامی که با متر دوبل (مانند ۲/۴ یا ۶/۸) به همراه احساس چرخش سنگین ترکیب می شود ، رگ تایم تا حدی رقص می شود.
 • مخلوطی از تأثیرات آفریقایی و اروپایی: موسیقی رگتایم تأثیر آشکاری از موسیقی گروه موسیقی راهپیمای پولکا آلمان و انگلیس و آمریکا دارد – به ویژه موسیقی جان فیلیپ سوزا ، که در دوران موسیقی رگتایم محبوب بود. با این حال ، با شروع از اسکات جاپلین ، شاخص ترین موسیقی دانان رگ تایم سیاه پوستان آمریکایی بودند و بسیاری از عناصر موسیقی معنوی و بلوز سیاه و سفید جنوب آمریکا را در خود داشتند. به طور خاص ، رگ تایم از یک فرم رقص سیاه سیاه به نام cakewalk وام گرفته شده است.
 • پیچیدگی هارمونیک: مانند موسیقی کلاسیک قبل از آن و موسیقی جازی که به دنبال آن می آید ، آهنگ های رگ تایم نیز از طریق آکورد پیشرفته و تغییرات اساسی چرخ می خورند. با این حال ، برخلاف جاز ، رگ تایم برای بداهه پردازی بیش از این پیشرفتهای آکورد فراخوانی نمی کند.
تفاوت موسیقی کلاسیک و پاپ چیست؟ + پیانوی پاپ بهتر است یا کلاسیک؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با موسیقی رگتایم آشنا شدید. همچنین از سبک جاز در موسیقی رگتایم آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

الگوهای نامگذاری سبک های موسیقی در جهان چیست؟

تعدد سبک های موسیقی در سراسر دنیا بسیار زیاد می باشد و هر یک در مشخصه هایی نظیر دوره زمانی، منطقه جغرافیایی، آلات موسیقی، کارکردهای اجتماعی و … با یکدیگر متفاوت می باشند.به طور کلی الگوهایی که برای نامگذاری انواع سبک های موسیقی به کار می روند در ۳ رده اصلی موسیقی، هنری موسیقی، پاپ موسیقی سنتی قرار دارند.

کدام سبک مادر سبک های موسیقی است؟

سبک کلاسیک به عنوان مادر سبک های موسیقی در جهان شناخته می شود و به نوعی موسیقی آکادمیک محسوب می شود. این نوع موسیقی حدود پانصد سال قبل از میلاد آغاز شده است و ۴ دوره مهم موسیقی دوران باروک، دوران کلاسیک، دوره رمانتیک، دوره کلاسیک مدرن را در بر می گیرد.این نوع سبک موسیقی از حالت های دگرگون و متضاد بسیاری تشکیل شده است و به نوعی پیانو در این سبک به جای کلاوسن مورد استفاده قرار گرفته است.

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید