شنبه , ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
سبک موسیقی

نگاهی به موسیقی ترکیه + بررسی سبک های رایج در موسیقی کشور ترکیه

در ترکیه هفت نوع موسیقی جریان دارد که به طور اختصار استانبول سرا به توضیح آنها پرداخته است، با ما همراه باشید تا با انواع سبک های موسیقی ترکیه آشنا شوید.


فهرست مطالب


معرفی سبک های موسیقی ترکیه

 در ترکیه هفت نوع موسیقی جریان دارد که به طور اختصار به آنها پرداخته می شود.

۱- سبک موسیقی کلاسیک عثمانی

امپراتوری عثمانی با هویت اسلامی، یکی از تمدن های پر قدرت جامعه بشری است که از ۱۲۹۹ تا ۱۹۲۲ میلادی در منطقه مدیترانه حکومت می کرد. این امپراتوری در اوج قدرت خود (قرن ۱۶ میلادی) مناطق آسیای صغیر (ترکیه امروزی)، بخش های غربی خاورمیانه، قسمتهایی از شمال آفریقا، قسمتی از جنوب شرقی اروپا تا قفقاز را در بر می گرفت. قلمرو حکومتی آن ها در اوج قدرت به ۵/۶ میلیون کیلومتر مربع (هفت برابر ترکیه امروزی) رسید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آهنگ اصیل مازندرانی را بخوانید.

 سبک موسیقی کلاسیک عثمانی:

عثمانیها نگاه ویژه ای به هنر و به خصوص موسیقی داشتند. این توجه عالمانه کم کم به شکل گیری نوعی موسیقی در تاریخ بشر منجر شد که هیچ نظیری ندارد و امروزه تنها با عنوان موسیقی عثمانی شناخته می شود. جالب این که موسیقیدان برجسته ای چون عبدالقادر مراغی در از دربار عثمانی در آورد و به این ترتیب بخشی از فرهنگ موسیقایی ایران زیر سایه عثمانی ها به حیات خود ادامه داد.

فرزند و نوه عبدالقادر نیز تا پایان عمر در استانبول، پایتخت امپراطوری عثمانی زیستند. سازهای متداول موسیقی عثمانی شامل نی، قانون، دایره، عود و نوعی ساز کششی به نام یایلی تنبور است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دستگاه شور چیست را بخوانید. امروزه موسیقی عثمانی، نقش درجه اولی در فرهنگ موسیقایی ترک ها ندارد. به جای آن یک موسیقی تقریبأ خالص ترکی با عنوان سانات ستون اصلی موسیقی ترکیه را تشکیل می دهد.

سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکایی به معناست؟ + معرفی و بررسی انواع سبک موسیقی آمریکایی

٢- سبک موسیقی خلق ترک

خالصترین و ملی ترن نوع موسیقی مربوط به ترک ها است که در طول تاریخ و به همراه سرودهایی به صورت شفاهی که مضامین آنها بر عشق،حسرت،توکل یه خدا،سوگ و…استوار یافته و نسل به نسل و توسط آشیقها(همانطور که در مورد فرهنگ شعر و ادب و موسیقی ترکی آذری موجود می باشد)و اوزانها تا به امروز به حیات خود ادامه است.یا اوزانها سرایندگان اشعار حماسی و ملی(تور کو/ماهنی)به سبک سنتی هستند.ذیلاً به چند آشیق معروف و در قد حیات اشاره شده است.

سبک موسیقی خلق ترک

عارف ساغ هنرمند بزرگ و شهیر ترکیه،در سال ۱۹۴۵ میلادی در آشکاله از توابع شهر ارزروم دیده به جهان گشود و در پنج سالگی نواختن نی چوپانی کاوال را آغاز کرد.عارف ساغ اولین هنرمندی بود ه در یک دوره از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱ به عنوان نمایند همردم وارد پارلمان ترکیه شد.وی که نفوذ عمیقی در موسیقی محلی ترکیه دارد تاکنون بیش از چهل هزار شاگرد در مدرسه موسیقی اش پرورش داده که هنرمند مشهور،اردال ارزینجانلی یکی از آنهاست.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سبک های موسیقی پاپ را بخوانید.

اردال ارزینجانلی متولد ۱۹۷۱ و برخلاف آنچه که از اسمش بر می آید،اهل ارزرم و همشهری عارف ساغ است.در دوران کودکی به موسیقی محلی و ساز باغلاما روی اورد.وی از سال ۱۹۸۱ در استانبول اقامت گزید و از سال ۱۹۸۵ زیر نظر عارف ساغ به تکمیل آموخته هایش پرداخت.پس از عارف ساغ او شاخص ترین نوازنده باغلاما در ترکیه است.اردال نیز همانند استادش عارف ساغ برآمده از موسیقی محلی بوده و فی الواقع شخصیتش نیز با آن عجین شده است.

آشنایی با فریدون شهبازیان، پدر موسیقی پاپ ایران بعد از انقلاب + معرفی فریدون شهبازیان از نگاه دیگر هنرمندان

۳- سبک موسیقی صانات

می توان گفت موسیقی صانات، در واقع ادامه جریان موسیقی عثمانی با تأکید بیشتر بر عناصر فرهنگ ترکی و دوری از عناصر عربی است و در حال حاضر به نوعی موسیقی اصلی ترکیه محسوب می شود. شنیدن نمونه ای از موسیقی صانات در اوایل ضبط گرامافون به نیکی نشان میدهد که این نوع موسیقی چه ارتباط تنگاتنگی با موسیقی دوره عثمانی داشته است و سپس با شنیدن نمونه های امروزی، به راحتی می توان چرخش موسیقی ترکیه از خوانش های ترکی-عربی ادوار پیشین به ترکی نسبتا خالص را احساس کرد.

۴- موسیقی آرابسک

نوعی از موسیقی با منشاء غربی است. اکثر خوانندگان امروز متعلق به این نوع موسیقی و انواعی که متعاقبا معرفی می شوند هستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سبک آر اند بی را بخوانید.

 آرابسکن

۵- سبک موسیقی مذهبی

موسیقی با خال و هوای مذهبی و سرودهایی که به توکل به خدا،استغفار،امر به معروف و نهی از منکر تأکید دارند.درهم تنیدگی موسیقی عثمانی با موسیقی مذهبی ترکیه به گونه ای است که جداسازی آنها را سخت می نماید.تنها می توان به کارکرد،اشعار متفاوت و همچنین میزان استفاده از سازهای گوناگون اشاره کرد.وجه مشترک موسیقی عثمانی،موسیقی مذهبی صوفیان ترکیه در فواصل موسیقایی و شیوه گردش نغمات است.یعنی شباهت شنیداری این سه گونه موسیقی،شنونده را به این نتیجه می رساند که فقط یک نوع موسیقی را می شنود ولی چون کارکرد متفاوتی دارند،بهتر است هر یک را در جایگاه خودش بررسی کنیم.

بخش مهمی از موسیقی ترکی در اذان و خوانش قرآن جلوه دارد. ترکها بر خلاف ایرانیان،قرآن را به شیوه عربی نمی خوانند و خوانش منحصر به فردی دارند.در واقع با استفاده از عناصر موسیقی دوران عثمانی،همچنین صدای قرآن در مساجد این کشور به گوش می رسد.

موسیقی جاز مدال چیست؟ + معرفی هنرمندها و آلبوم های برجسته‌ی جاز مدال

موسیقی صوفیان قونیه را نیز می بایست در همین گروه بررسی کرد.زیرا صوفی گری اساساًیک تشکل برآمده از مذهب است.در حال حاضر شهر قونیه مرکز این نوع موسیقی به شمار می رود اگر چه در استانبول هم مواردی وجود دارد.سماع دراویش قونیه با نوعی موسیقی مخصوص همراهی می شود که از نظر ساختاری،همان موسیقی عثمانی است،تفاوت اصلی اش در این است که تنها با سازهای ملی ترکیه به همراه کلام اجرا میشود.در حالی که موسیقی عثمانی امروزی،گاه با استفاده از سازهای غربی و عموماً خانواده ویولون نیز شنیده میشود.

۶- موسیقی پاپ ترکی، موسیقی با منشاء غربی

امروزه موج سبک موسیقی پاپ همه دنیا را گرفته و گریزی از آن نیست. مهم ترین تفاوت این گونه موسیقی ها، میزان وفاداری شان به فرهنگ کشورهای مختلف است وگرنه از نظر ساختار و چیدمان و صدادهی، کم و بیش همه موسیقی های زیر عنوان پاپ،استانبول فضایی مشترک دارند. بر این اساس موسیقی پاپ ترکیه را به دو شاخه اصلی می توان تقسیم کرد.

 پاپ ترکی

دسته نخستکه عنوان موسیقی پاپ ترکی به درستی بر پیشانی اش مینشیند و دسته دوم،یک موسیقی کاملاً بیگانه با فرهنگ ترکیه و صرفاً دارای کلام ترکی.بیشتر نمونه های موسیقی پاپی که امروزه در این سرزمین تولید می شوند،به نسبتی کم یا زیاد از عناصر فرهنگ ترکی بهرمندند،گاه خیلی غنی و گاه کمی ضعیف تر .گاه یک آهنگ پاپ می توان یافت که از نظر نزدیکی به عناصر فرهنگ خودی،هیچ کمبودی ندارد و صرفاًچیدمانش بر اساس موسیقی همه پسند پاپ شکل گرفته است.

۷- سبک موسیقی سمفونیک یا موسیقی کلاسیک

موسیقی غربی از نوع سمفونیک،در زمان حیات آخرین پادشاهان عثمانی پا به این رزمین نهاد.یعنی تقریبا همزمان با ورود موسیو لومر به ایران،یک آهنگساز توانای دیگر،این نوع موسیقی را در سرزمین عثمانی رواج داد و خیلی زود ایشان را با دنیای موسیقی پر هیمنه سمفونیک آشنا کرد.در نتیجه ارکستر سمفونیک آنکارا امروزه قویترین ارکستر سمفونیک خاورمیانه محسوب می شود.یک نمونه از ان موسیقی قطعه ای با عنوان کارا توپراک(خاک سیاه)است که آهنگساز آن آشیق ویسل شاطر اغلو هنرمند موسیقی بومی ترکیه است.

سمفونیک یا کلاسیک

نمونه دوم مارش معروف آلاتورکا ساخته ولفانگ آمادئوس موتزارت است که بیشتر آن را با عنوان مارش ترک می شناسند.گفتنی است امپراطوری عثمانی در اوج قدرت خویش،حدود ده سالی وین پایتخت اتریش امروزی را در اختیار داشت و هنگامی که سربازان عثمانی با موسیقی ویژه نظامی رژه می رفتند،موتزارت چوان از انگاره (تم)موسیقی آن ها بهره می گیرد و این قطعه زیبا را با لحاظ عناصر موسیقی کلاسیک می سازد.ترک ها به طور کلی واژه شارکی را برابر با ترانه به کار میبرند و برای اهنگ های با اشعار قدیمی و فولکلوریک از واژه تورکو استفاده میکنند.

تعریف سونات در موسیقی + تفاوت سونات ، سمفونی و کنسرتو چیست؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع موسیقی در کشور ترکیه آشنا شدید.همچنین از انواع سبک های موسیقی در ترکیه آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه های موسیقی استانبول شامل چه دانشگاه هایی می باشند؟

دانشگاه بیلگی استانبول، دانشگاه اکان استانبول، هنرستان دولتی دانشگاه استانبول، هنرستان موسیقی دانشگاه فنی استانبول

مدارک مورد نیاز برای دانشگاه موسیقی بیلگی استانبول چه می باشد؟

دیپلم اصلی دبیرستان، ریزنمرات دبیرستان، فتوکپی گذرنامه، ۲ قطعه عکس، کپی شناسنامه ،گذرنامه اصلی، فیش بانکی شهریه، کپی معتبر از آزمون مهارت انگلیسی، معادل سازی دیپلم

پیشنهاد ما به شما

موسیقی راک

موسیقی راک چیست؟ + معرفی بهترین خواننده های راک ایرانی

سال های میانی دهه‌ی ۱۹۵۰، گونه ای جدید از موسیقی مردم پسند، بوجود آمد که …

دیدگاهتان را بنویسید