سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳
موسیقی پاپ

معرفی سبک موسیقی پاپ + بررسی سبک پاپ و هر آنچه باید در این رابطه بدانید

سبک پاپ که به موسیقی پاپ یا Pop music هم مشهور است در حقیقت یکی از محبوب ترین و عامه پسندترین موسیقی ها در نیمه دوم قرن بیستم به شمار می رود که با الهام گرفتن از سبک بلوز و دیگر سبک های موسیقی از کشورهای انگلوساکسون شکل گرفت و به مرور زمان در سرتاسر دنیا پخش شد.معمولاً این سبک از موسیقی در مقابل دیگر موسیقی ها مانند کلاسیک و محلی (فولک) قرار دارد و نسبت به آنها متمایزتر است و این در حالی است که هنرمندانی که در موسیقی پاپ فعالیت می کنند، توانایی این را دارند که در دیگر سبک ها مانند راک، دنس، ریتم اند بلوز (R&B)، کانتری و هیپ هاپ هم فعالیت کنند و همین مورد موجب می شود که موسیقی پاپ به یک سبک کاملاً انعطاف پذیر مبدل شود.

معرفی سبک موسیقی پاپ

همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم سبک پاپ یکی از محبوب ترین و عامه پسندترین و در عین حال پر طرفدارترین سبک موسیقی در جهان به شمار می رود و در واقع کلمه پاپ در این سبک از موسیقی از کلمه Popular به معنای عامه پسند، گرفته شده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله موسیقی سنتی چیست را بخوانید.

معرفی سبک موسیقی پاپ

موسیقی پاپ نشأت گرفته از سبک های کانتری و بلوز آمریکایی به شمار می رود و در دهه ۳۰ میلادی این سبک به نسبت دیگر سبک های موسیقی رواج بیشتری یافت و به گونه ای بود که بسیاری از خواننده ها موسیقی پاپ را به عنوان یکی از سبک های اصلی در موسیقی خود انتخاب می کردند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله موسیقی کلاسیک چیست؟ را بخوانید.

نگاهی به موسیقی تركیه + بررسی سبک های رایج در موسیقی کشور ترکیه

سبک پاپ

بسته به اینکه خواننده چه نوع آهنگ، ریتم و سبک خوانندگی را پیشه راه خود کند، می تواند از آلات موسیقی متفاوتی برای کار خود استفاده کند. اما به صورت کلی در این سبک از موسیقی از دستگاه هایی مانند پیانو، درام، ویولن، کیبورد، گیتار و غیره به وفور استفاده می شود و تمامی این آلات موسیقی درپاپ به راحتی می توانند هر آهنگی از غمگین گرفته تا شاد را که با روحیات مردم سازگار است، بنوازند.

ترانه هایی که در این سبک نواخته می شود به گونه ای است که مدام بر سر زبان مردم است و همیشه آن را زمزمه می کنند و این نشان از علاقه آنها به این سبک از موسیقی دارند و به واسطه همین است که موسیقی پاپ هنوز هم هنوز است به عنوان یکی از پولسازترین سبک های موسیقی در دنیا به شمار می رود و بسیار هم مورد علاقه ایستگاه های رادیویی به حساب می آید.

مشخصات موسیقی پاپ

همان طوری که در بالا به این موضوع اشاره کردیم موسیقی هایی که درپاپ (Pop music) اجرا می شود بیشتر جنبه تجاری دارد و هدف والای آن کسب سود مالی بیشتر است. این مقاله تفاوت سبک های موسیقی را بخوانید.یکی از منتقدین موسیقی و جامعه شناس متخصص موسیقی به نام سایمون فریت (Simon Frith) می گوید:

مشخصات موسیقی پاپ

موسیقی سبک پاپ (Pop music) بیشتر به عنوان یک صنعت شناخته می شود تا هنر و در کل پاپ طوری طراحی و ساخته شده که برای همه جالب باشد و از جای خاصی نیامده و قرار بر این هم نیست که سلیقه خاصی را اعمال نماید.

تفاوت سبک های موسیقی در چیست؟ + بررسی تفاوت موسیقی جاز و موسیقی راک

تصور نکنید که سبک موسیقی پاپ بر اثر یک آرزوی دیرینه و پرمعنا به وجود آمده است. خیر اصلاً اینگونه نبوده و تنها جاه طلبی و هدفی که می توان برای سازنده های آنها بیان کرد همان بحث سود و کسب درآمد بیشتر است و در کل این سبک از موسیقی به نسبت تعاریفی که در بحث موسیقایی وجود دارد بسیار محافظه کارانه هم عمل می کند.

مشخصه های اصلی موسیقی سبک پاپ

مواردی که در ادامه این مقاله بیان می کنیم به نوعی تفاوت های اصلی بین موسیقی در سبک پاپ و دیگر سبک ها است.

طول قطعه

قطعات موسیقی در سبک هایی مانند کلاسیک و جاز می توانند به صورت بسیار طولانی و بدون تکرار باشند اما این مورد در قطعات موسیقی پاپ به ندرت امکان دارد که از ۳۲ میزان افزایش پیدا کند و معمولاً در تکرارها حداکثر امکان دارد که متن ترانه تغییر پیدا کند و نه چیز دیگری.

مدولاسیون و تغییر گام

یکی از ویژگی های بسیار مهم موسیقی در سبک کلاسیک و جاز، مدولاسیون و تغییر گام است و این در حالی است که به ندرت می توان در ترانه های سبک پاپ (Pop music) از این امکان استفاده نمود. یکی از دلیل های این امر این است که تکرار و یکنواختی در ملودی و هارمونی موسیقی پاپ کمتر وجود دارد اما در بسیار از کارهای سبک جاز و کلاسیک به دور از نگرانی در تکرار، به راحتی از مدولاسیون و تغییر گام استفاده می شود.

تأثیر ریتم بر سبک موسیقی چیست؟

یکی دیگر از عوامل مهم سازنده یک قطعه در پاپ، ریتم است. ریتم هایی که در یک قطعه موسیقی پاپ وجود دارد به طور معمول توسط دو گروه ساز پشتیبانی می شود، یکی درامز و دیگری هم ساز همراهی کننده مانند کیبورد، گیتار و یا پیانو.

تبلچر چیست؟ + راهنمای کامل خواندن تب های گیتار

ضد ضرب

ضد ضرب در موسیقی های سبک جاز از اهمیت زیادی برخوردار است اما این مورد در موسیقی های پاپ (Pop music) جایگاه خاصی ندارد و این امکان وجود دارد که تنها خواننده، آهنگ را با یک یا چند نت شروع نماید و به واقع کمتر می توان مشاهده نمود که در یک قطعه از موسیقی پاپ بر روی ضرب های ضعیف، تأکید شود.

ضد ضرب

بسط و توسعه

یکی دیگر از ویژگی های بارز و با اهمیت در موسیقی سبک کلاسیک، بسط و توسعه آن هم به صورت قانون مدار است. در موسیقی های سبک جاز، این ویژگی به صورت توسعه قطعه با بداهه نوازی است. اما در موسیقی های سبک پاپ هرگز چنین چیزی وجود ندارد و در کل یک یا چند ساختار ساده وجود دارد و امکان دارد برای یک یا دو بار با تغییرات بسیار جزئی، تکرار شوند.

با تمام تفاسیری که بیان شد به راحتی می توان متوجه شد که موسیقی پاپ یکی از سبک های محبوب و در عین حال دوست داشتنی در بین مردم است که با روحیات آنها بیشترین سازگاری را دارد.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با سبک موسیقی پاپ آشنا شدید.همچنین از مشخصات آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

استاد موسیقی کلاسیک افغانستان کیست؟

زنده‌یاد استاد محمدحسین سرآهنگ از آوازخوانان کلاسیک افغانستان به حساب می‌آمد و این سبک آوازخوانی …

دیدگاهتان را بنویسید