شنبه , ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
آکوردموسیقی

بررسی انواع تئوری موسیقی + آموزش کامل تئوری موسیقی به زبان ساده

اصطلاح «تئوری موسیقی» ممکن است شما را بترساند؛ اما این کلمات ترسناک می توانند بخوبی و سریعا موسیقی شما را ارتقا بخشند. به شرطی که با آنها آشنا باشید.اطلاع از تئوری به شما کمک می کند بتوانید متن یک موسیقی جالب تر، پیچیده تر و احساسی تر بنویسید. همه آنچه شما نیاز دارید قدرت درک تئوری موسیقی است. پس بیایید شروع کنیم!دلتان می خواهد آهنگ های باورنکردنی بسازید؟ خب، باید بدانید ترانه سرایی و آکورد مهم است، اما اگر ضبط های شما حرفه ای به نظر نرسد، در شنیدن مشکل خواهید داشت. به همین دلیل است که ما امروز در یک مأموریت این مطلب را برای افرادی ارائه کرده ایم که بدنبال تمام چارچوب ساخت موسیقی آماده برای رادیو در خانه می‌گردند.

تئوری موسیقی چیست؟

تئوری موسیقی در واقع علمی است که بر روی قواعد اصلی و پایه ای موسیقی مطالعه می کند. به کسی که این علم را بررسی می کند تئوریسین می گویند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش هارمونی موسیقی را بخوانید.تئوری موسیقی طی سال ها تلاش تئوریسین ها در عرصه ی موسیقی تغییرات بسیاری را کرده است به نوعی قرن به قرن کامل تر شد تا اینکه به شکل امروزی در آمد… چیزی که ما امروز از تئوری موسیقی میبینیم درواقع تلاش این افراد در موسیقی است.

آکورد تئوری موسیقی

تئوری موسیقی پیوند قوی با اصول آهنگسازی و تنظیم دارد درواقع موسیقی به مانند یک ساختمان بزرگ است که پایه های آن تئوری موسیقی می باشد و بدون این پایه ها بررسی اجزای دیگر امکان پذیر نیست.این مقاله تمرین نت خوانی را مطالعه کنید.همه میدانیم موسیقی یک زبان جهانی است دو یا چند نفر با دانستن قواعد هر زبانی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند جالب است این زبان فارغ از رنگ پوست و نژاد در واقع در تمام دنیا قابل فهم است چرا که هر کسی که بشنود میتواند با صدا ارتباط برقرار کند به هر حال قواعد این زبان را باید در تئوری موسیقی یافت.

بررسی تئوری موسیقی و نوازندگی

تئوری موسیقی یکی از آن مواردی است که بسیار به پیشرفت یک نوازنده کمک می کند چرا که یک ساز جنبه های پنهانی دارد که در کنار تمرین اگر قواعد موسیقی را نیز بداند سرعت پیشرفتش چندین برابر می شود چرا که میداند چه چیزی را اجرا می کند و آنچه را که در ساز خود به عنوان تکنیک به کار می برد را بهتر می شناسد و درک می کند.

کاور موزیک چیست؟ + بررسی ترفندها و نکات طراحی آن

تئوری موسیقی آیا صرفا اسامی نت ها و آکورد ها است؟!

یکی از دلایلی که خیلی ها امتناع مب کنند تئوری موسیقی را یاد بگیرند و می خواهند مستقیما وارد آهنگسازی و تنظیم شوند این است که حالا چون اسامی نت ها یا آکورد ها را می دانند آنهم دست پا شکسته دیگر نیازی به ادامه نیست و بهتر است وارد مبانی کاربردی موسیقی شوند!! این دیدگاه در کشور ما متاسفانه روز به روز در حال گسترش است و نتیجه اش افزایش موزیسین هایی هست که اصلا سواد موسیقی ندارند نتیجه ی بدتر این موضوع زمانی است که افراد کاراهای بی کیفیت تولید می کنند و روانه ی بازار موسیقی می کنند!

تئوری موسیقی مطالبی دارد که واقعا سخت و کاربردی هستند اگر غیر از این بود که هر کس بدون درک و یادگیری آن باید وارد آهنگسازی میشد خب دیگر چه نیازی به این همه کتاب و این همه مطالب راجع به تئوری موسیقی بود! اصلا چرا در دانشگاه های بزرگ موسیقی تدریس می شود؟!! تئوری موسیقی را صرفا اسامی نت ها ندانید این دیدگاه دیدگاه کسانی است که از مقابله با مفاهیم سخت موسیقی ترس دارند و می خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند!

تئوری موسیقی و مبانی آن:

اگر بخواهیم مبانی تئوری موسیقی را بررسی کنیم واقعا در یک مقاله جا نمی گیرد! ابتدایی ترین مطلبی که در تئوری مورد بررسی قرار می گیرد اسامی نت ها است به طور کلی باتوجه به سه المان اصلی موسیقی ملودی و ریتم و هارمونی مطالب دسته بندی می شوند مثلا در قسمت ملودی ما علاوه بر اسامی نت ها مواردی مثل: فواصل و گام ها و… مورد بررسی قرار می گیرد در قسمت ریتم به همین شکل در قسمت هارمونی هم نیز به همین شکل یکی از دلایل این بررسی ها درواقع رسیدن به این هدف است که هنرجو بتواند اصول کاربردی هر بخش را که خود را در آهنگسازی و مبانی بالاتر نمایان می کند را راحتر و بهتر درک و فرابگیرد…

بررسی ملودی، هارمونی و ریتم

این سه عنصر در قلب موسیقی قرار دارند. بنابراین آنها به طور طبیعی، جنبه های اصلی تئوری موسیقی هستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله موسیقی سنتی چیست را بخوانید.بیایید هر کدام از این عناصر را به شکل دقیق تری بررسی کنیم.

تبلچر چیست؟ + راهنمای کامل خواندن تب های گیتار

ملودی چیست؟

ملودی ترکیبی از نت های متوالی است که به عنوان یک واحد با هم کار می کنند. توجه کنید که ما چگونه «ملودی» را به جای چیزی مانند «نت های اصلی این آهنگ» بکار می بریم.ملودی یک آهنگ تقریبا همیشه به یادماندنی ترین قسمت آن آهنگ است. به آهنگ مورد علاقه خودتان فکر کنید. احتمالاً درست به سمت ملودی آن کشیده می شوید. ما جملاتی مانند، «هی، آیا آن آهنگی که پخش می شود را می شناسی…» می گوییم و سپس ملودی را می خوانیم.

هارمونی چیست؟

هارمونی یک یا چند آهنگ است که در بالای ملودی قرار گرفته است. هر یک از نت ها در هارمونی با نت در ملودی مطابقت دارد. آنها با هم آهنگ می شوند، اما هرکدامشان آهنگ های متفاوتی دارند.

هارمونی چیست

هارمونی همچنین می تواند به نت هایی که یک آکورد می سازند، کیفیت آن آکورد و پیشرفت های آکورد اشاره کند. وقتی به آن فکر می کنید، آکوردها فقط چندین نت هستند که همزمان پخش می شوند. که این بهترین تعریف هارمونی است.

ریتم چیست؟

از نظر فنی، ریتم شامل تقسیم ضربات به تکرار توالی بر اساس سرعت یا سرعت آهنگ است؛ اما اگر واقع بینانه صحبت کنیم، ریتم شیار و کانال یک آهنگ است. بعضی از افراد به طور طبیعی ریتم خوبی دارند، بقیه قطعاً ندارند.خوشبختانه، شما می توانید ریتم را با تئوری موسیقی و تمرینات زیاد یاد بگیرید. ریتم شامل مقیاس هایی است که از ضربات تشکیل شده است. این مقیاس ها در طول آهنگ تکرار می شوند.

ک نت خوانی به شما می گوید که تعداد ضربان ها در هر اندازه گیری چند است. رایج ترین نت خوانی ها ۴/۴ و ۳/۴ است. بنابراین در یک نت خوانی ۴/۴، شما یک گروه چهار تایی دارید که بین هر ضرب زمان برابر است. این گروه چهار بیتی در فواصل منظم تکرار می شود.

به همین دلیل است که می شنوید درامرها با «۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ …» شمرده می شوند. همچنین نت خوانی هایی وجود دارد که عادت به استفاده از آنها دشوار است. اما همین که یاد بگیرید در آن نت ها بنوازید، می تواند دنیای کاملا جدیدی را به رویتان باز کند. به عنوان مثال ، نت خوانی ۵/۴ برای اکثر ما طبیعی نیست.

دستگاه موسیقی چیست؟ + آشنایی بادستگاه های موسیقی ایرانی + معرفی هفت دستگاه موسیقی ایرانی

تفاوت گام اصلی و گام مینور(جزئی) در چیست؟

ساده ترین راه برای توضیح آن اینست. گام های اصلی مثبت تر به نظر می رسند در حالی که گام های مینور بیشتر منفی به نظر می رسند. اگرچه این یک نقطه شروع خوب است، اما همیشه اینطور نیست.برای درک واقعی تفاوت گام اصلی و گام مینور(جزئی)، باید اشکال اساسی مقیاس های اصلی و جزئی را بررسی کنیم.اکنون بیش از دو مقیاس وجود دارد. یا شاید هم بیشتر!

اکثر موسیقی های مدرن از ۴۸ مقیاس موسیقی تشکیل شده اند. اما نگران نباشید، ما فقط مقیاس های اصلی و جزئی(جزئی) را در این مطلب بیان خواهیم کرد.

مقیاس اصلی برای توصیف فضای بین نت ها از این فرم پیروی می کند:

نت کامل -نت کل – نیم گام – نت کامل – نت کامل – نت کامل – نیم گام. بنابراین مقیاس اصلی G چنین است:

G – A – B – C – D – E – F♯ – G

از طرف دیگر ، مقیاس گام مینور (جزئی) از فرم زیر پیروی می کند:

نت کامل – نیم گام – نت کامل – نت کامل – نیم گام – نت کامل – نت کامل

بنابراین مقیاس مینور G چنین است:

G – A – B♭ – C – D – D♯ – F – G

برای هر کلید می توانید از این فرم های اصلی و مینور (جزئی) استفاده کنید. به عنوان یک مبتدی با تئوری موسیقی، این دو مقیاس بهترین محل برای شروع است.

آکورد چیست؟

آکورد ترکیبی از نت است که همزمان پخش می شود. آکوردها خیلی سریع پیچیده می شوند. بنابراین ما فقط می خواهیم روی چهار نوع اصلی متمرکز شویم، که دو نوع از آنها حتی اغلب استفاده نمی شوند.

آکورد اصلی

آکورد اصلی شامل نت ریشه، یک سوم اصلی و یک پنجم کل است. این موارد به نت های موجود در مقیاس اشاره دارد. این می تواند نت کلید باشد (نت ریشه ای) و نت های سوم و پنجم در مقیاس اصلی. بنابراین آکورد G اصلی G ، B و D است.

آکورد اصلی

آکوردهای اصلی احساس حل و تکمیل و کامل بودن می کنند، گویی که به خانه رسیده اند. همچنین می توان آنها را به عنوان آکوردهای با صدای مثبت تصور کرد.

آکورد مینور (جزئی)

آکوردهای جزئی شامل نت ریشه، یک سوم جزئی و یک پنجم کل است. سوم جزئی، سومین نت در مقیاس جزئی است و پنجمین نت، نت پنجم در مقیاس است. بنابراین آکورد مینور (جزئی) G دارای نت G ، B ♭ و D است.حتی اگر یک آکورد عمده فقط یک نت تفاوت داشته باشد، آکورد مینور احساس غم یا اندوه می کند. مثل اینکه از خانه خارج شده اید.

آکورد مینور (جزئی)

اما همه اینها بستگی به زمینه استفاده از آنها دارد. احساس آنها بسته به نقش آنها در پیشرفت آکورد تغییر می کند.

بررسی بهترین کتاب آموزش تئوری موسیقی و مبانی موسیقی + معرفی بهترین کتاب های موسیقی برای سفر به دنیای نواها

آکوردهای کاسته

آکوردهای کاسته شامل نت ریشه، یک سوم جزئی و یک تریتون بالای نت ریشه است. (تریتون شش نیم گام یا نیم پله است.) بنابراین یک آکورد کاسته G دارای نت G ، B ♭ و D ♭ است.

آکوردهای کاسته

این آکوردها باعث می شوند همه چیز را در تنش و حل نشده حس کنیم. آنها به خوبی بین آکورد کار می کنند. به عنوان بدون توقف برای آکورد بعدی در توالی.

آکورد های افزوده شده

آکوردهای افزودنی از نت ریشه، یک سوم عمده و یک پنجم برجسته بالای ریشه تشکیل شده اند. (یک پنجم مطرح شده هشت نیم گام یا نیم مرحله است.) بنابراین یک آکورد افزودنی G دارای نت های G ، B و D♯ است.این آکورد ها عجیب و غریب و قطعاً حل نشده هستند.

آکوردهای افزوده شده

افراد به ندرت از آنها استفاده می کنند، اما در صورتی که عاقلانه از آن ها استفاده شود می توانند موثر باشند. ایجاد شگفتی ابزاری قدرتمند در انبار مهمات یک ترانه سرا است.

بررسی تئوری موسیقی و ترانه سرایی و آکورد موسیقی

شما بدون دانستن نظریه موسیقی می توانید آهنگ بنویسید؛ اما تئوری می تواند تأثیر بسزایی در پیچیدگی آهنگ های شما داشته باشد. تئوری می تواند به جالب تر شدن آهنگ های شما کمک کند.در ادامه برخی از تأثیرات مثبت تئوری موسیقی در ترانه سرایی را برایتان آورده ایم.

توالی جالب توجه آکورد ها

هنگامی که از تشکیلات اساسی آکورد آگاهی یافتید، می توانید آنها را در هر کلیدی که در آن می نویسید اعمال کنید.پس از نوشتن مراحل آکورد، دقتی عمیق تر خواهید داشت.شاید شما در پایان یک بیت شعری احساسی وهم آور و حل نشده می خواهید. چیزی که باعث ایجاد انتظار و تعلیق می شود. در این صورت، سعی کنید از آکورد کوچک یا بزرگ استفاده کنید.

شاید بخواهید آهنگی را برای جدا کردن بنویسید و بخواهید که آن احساس غم انگیز و تلخ و شیرینی داشته باشد. شما می دانید که چگونه آکورد های جزئی را بنوازید، بنابراین همه چیز آماده است.

مهارت گوش دادن به موسیقی چیست؟ + معرفی ۵ نکته برای گوش دادن فعال

دانستن آکوردهای اساسی دروازه ای برای یادگیری آکوردهای پیچیده تر است. در نهایت می توانید وارد دایره پنجم شوید. این به شما کمک می کند تا در پیشرفت آکورد خود بدانید که به کجا بروید. به طور کلی، پیشرفت های آکورد شما می توانند جالب تر باشند. و این همان چیزی است که ما ترانه سراها به دنبال آن هستیم، درست است؟

تنظیم دقیق و پیچیده تر آهنگ

شما شکل گیری اساسی مقیاس های اصلی و جزئی را می دانید. بنابراین این امر بلافاصله به شما امکان می دهد ابزار دقیق تری ایجاد کنید. ترازوها ابزاری هستند که می توانید برای نوشتن ریف ها، ملودی ها و حتی تکنوازی های جالبتر از آنها استفاده کنید. از آنجا که مقیاس را می دانید، نوشتن ملودی و هارمونی بهتر برای همراهی با آنها آسان تر خواهد بود.

نت خوانی متفاوت

همانطور که گفتم، یک نت خوانی از تعداد مشخصی ضرب در یک معیار ساخته شده است. اکنون که این را می دانید، می توانید با نت خوانی عجیب و غریب بازی کنید. می خواهید یک چرخه هفت ضربان بازی کنید؟ نت خوانی ۷/۸ را امتحان کنید.دنبال ماجراجویی هستید؟ آهنگی را با نت خوانی ۱۱/۸ بنویسید.

نت خوانی متفاوت

برای یادگیری آن زمان با نت خوانی لازم است. اما با دانستن اینکه نت خوانی چگونه کار می کند، خود را آماده پذیرش احساسات ریتمیک جدید می کنید. روش خواندن نت موسیقی (نت های موسیقی روی خط حامل)

احساسات عمیق تر

همه این عناصر می توانند به شما کمک کنند آهنگ های احساسی بیشتری ایجاد کنید. فقط داشتن این دانش به شما یک مجموعه بزرگتر از عناصر موسیقی می دهد تا از آنها استفاده کنید. اکنون، وقتی می خواهید آهنگ شما احساس خاصی داشته باشد، ابزارهایی برای تحقق آن دارید.به همین دلیل است که هر ترانه سرا و تهیه کننده باید تئوری موسیقی پایه را بیاموزد. شما چیزی برای از دست دادن ندارید و فقط موسیقی بهتری برای به دست آوردن دارید.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با تئور ی موسیقی و آموزش کامل آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

موسیقی هیپ هاپ

موسیقی هیپ هاپ چیست؟ + آشنایی با سبک هیپ هاپ

یکی از سبکهای مطرح در موسیقی، هیپ هاپ ( hip-hop music) است که در بین …

دیدگاهتان را بنویسید