شنبه , ۱۹ اسفند ۱۴۰۲
احمد کایا

احمد کایا کیست؟ + بیوگرافی خواننده مشهور ترکیه، احمد کایا + معرفی بهترین آهنگ های این خواننده

در این مقاله قصد داریم زندگی و فعالیت های هنری خواننده و آهنگساز بسیار مشهور و پرطرفدار احمد کایا (Ahmet Kaya) را در زمینه موسیقی سنتی و حماسی ترکیه بررسی کنیم. احمد کایا یکی از خواننده های ترکیه است که عشق فراوان به وطنش به شهرت و محبوبیتش افزوده است و وی طی سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ با آلبوم ها و کنسرت های بی نظیرش طرفدار هایی بدست آورد. پس از مرگش نیز چیزی از محبوبیتش کاسته نشده است و هنوز هم در ترکیه نامش زنده و محبوب است. کایا از طرف پدرش کرد بود و علاقه ای که به کرد ها و زبان کردی داشت نیز در محبوبیتش تاثیر زیادی داشته است.


فهرست مطالب


آشنایی با زندگی احمد کایا

احمد در سال ۱۹۵۷ به عنوان پنجمین فرزند خانواده ای در شهر ملطیه (Malatya) متولد شد. پدرش در آن زمان در یک کارخانه کار می کرد. احمد کایا دوران ابتدایی خود را در ملطیه گذراند و در ۶ سالگی با موسیقی را با ساز باغلاما شروع کرد٬ باغلامایی که پدرش برایش هدیه داده بود. کایا بعضی مواقع از درس هایش عقب می ماند و در یک مغازه نوارفروشی شروع به کار کرد. احمد و خانواده اش در سال ۱۹۷۲ به دلیل وضع اقتصادی خانواده اش به منطقه کوجامصطفی پاشا (Kocamustafapaşa) استانبول مهاجرت کردند و احمد کایا ترک تحصیل کرد. احمد کار های متنوعی به عنوان فروشنده و شاگرد انجام داد.

آشنایی با زندگی احمد کایا

احمد کایا در کنار فعالیت های هنری دیگر در زمینه هنر فولکلور در مراسم های مختلف باغلاما می زد. کایا در مراسمی در دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Ünivesitesi) با روهی سو (Ruhi Su) آشنا شد و قطعه مخصوص محل (Mahsus Mahal) از او را اجرا کرد. احمد در سال ۱۹۷۸ خدمت سربازی اش را شروع کرده بود و پس از اتمام سربازی با امینه کایا ازدواج کرده بود و در سال ۱۹۸۲ اولین فرزندش چیدم (Çiğdem) متولد شد. بعد ها که احمد کایا به دلیل بیکاری مشکلات اقتصادی داشت٬ همسرش از او جدا شد.

معرفی ستاره‌ های موسیقی که بازیگر شدند، از الویس پریسلی تا لیدی گاگا

پس از مرگ احمد کایا

پس از مرگ احمدکایا نیز صد ها جایزه فرهنگی هنری به او تعلق گرفته است. در سال ۲۰۰۲ آلبومی از قطعات احمد کایا با عنوان گوش کن کشور عزیزم (Dinle Sevgili Ülkem) با خوانندگی ۲۰ هنرمند معروف ساخته شد. در سال ۲۰۰۳ مزارش در قبرستان پر-لاشز بازسازی شد و در سال ۲۰۰۹ و در زمان حکومت آک پارتی (AK Parti) نیز پیشنهاد انتقال مزار احمد کایا از پاریس به ترکیه مطرح شد اما هنوز مزارش در پاریس قرار دارد. در مراسمی در سال ۲۰۱۳ که از طرف ریاست جمهوری برگزار می شد، جایزه بخش موسیقی به احمد کایا تعلق گرفت. احمد کایا در هر فرصت مناسب می گفت :«الان مرا درک کنید،‌ نه پس از مرگم».

مرگ احمد کایا

احمدکایا در پاریس مشغول ضبط آلبوم خداحافظ چشمانم (Hoşcakalın Gözüm) بود که در تاریخ ۱۶ نوامبر سال ۲۰۰۰ در خانه اش در پاریس در اثر سکته قلبی درگذشت. جنازه احمد کایا در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۰۰ در قبرستان پر-لاشز (Cimetière du Père-Lachaise) به خاک سپرده شد و بیش از ۳۰ هزار نفر در مراسم تشییع جنازه اش شرکت کردند.

مرگ احمد کایا

سبک موسیقی احمد کایا چگونه بود؟

سبک کار های احمدکایا را نمیتوان به طور دقیق پاپ، موسیقی فولکلور ترکیه (Türk Halk Müziği) یا آرابسک (Arabesk) در نظر گرفت و به همین دلیل موسیقی او به موسیقی حماسی (Özgün Müzik) منحصر به احمد کایا شهرت یافته است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله زندگینامه محمدرضا شجریان را بخوانید. کایا خودش مخالف این بود که کارهای او را موسیقی اعتراضی (Protest) بنامند. در کل ۲۲ آلبومی که ساخت یک قطعه کردی با نام کاروان وجود دارد. وقتی احمدکایا با روهی سو دیدار کرده و در نزد او ساز زده بود٬‌ روهی سو گفته بود باغلاما را نباید اینگونه شدید و با عصبانیت نواخت. سال های بعد احمد کایا در یکی از کنسرت هایش در خطاب به حرف روهی سو گفت :«اینگونه هم می شود باغلاما زد».

معرفی بزرگان موسیقی‌کلاسیک + مشهورترین آهنگسازان موسیقی‌کلاسیک کدامند؟

اولین فعالیت های حرفه ای احمد کایا کدام است؟

احمدکایا پس از تلاش های فراوان توانست آلبوم گریه نکن فرزندم (Ağlama Bebeğim) را در سال ۱۹۸۴ منتشر کند و در همان زمان ها نیز کنسرت کوچکی در سالن تئاتر شان استانبول (İstanbul Şan Tiyatrosu) برگزار کرد. در همان سال ۱۹۸۴ این آلبوم جمع آوری شد ولی بعد ها دوباره مجوز پخش داده شد. آلبوم دومش را نیز با نام زندگی با درد ها (Acılara Tutunmak) در سال ۱۹۸۵ منتشر کرد. صاحب استودیویی که این آلبوم را منتشر کرده بود یعنی سزر باغجان (Sezer Bağcan)٬‌ احمد را با گلتن هایال اوغلو (Gülten Hayaloğlu) آشنا کرد.

فعالیت های حرفه ای

احمد و گلتن دو پس از انتشار آلبوم Acılara Tutunmak ازدواج کردند. گلتن شعری را از نوزات چلیک (Nevzat Çelik) که و محکوم به اعدام بود و در زندان با گلتن آشنا شده بود به احمد داد و آلبوم قطعه شفق (Şafak Türküsü) با شعر های نوزات و قطعات احمد در سال ۱۹۸۶ منتشر شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آهنگ اصیل مازندرانی را بخوانید. در همان سال آلبوم لحظه ای می رسد (An Gelir) را نیز ساختند. ملیس (Melis) دختر احمد و گلتن نیز در سال ۱۹۸۷ متولد شد. برادر گلتن یعنی یوسف هایال اوغلو (Yusuf Hayaloğlu) نیز شاعر بود و احمد پس از آشنایی با گلتن با یوسف و شعرهایش آشنا شد.

معرفی آلبوم ها و فعالیت های احمد کایا

آلبوم رسیتال ها ۱ (Resitaller-1) نیز در ۱۹۸۹ منتشر شد٬ قطعات این آلبوم فقط شامل صدای باغلاما و خواننده بود و سری دوم این آلبوم نیز در سال ۱۹۹۰ منتشر شد. در اکتبر ۱۹۹۰ آلبوم دیوار عشق (Sevgi Duvarı) منتشر شد. شعر های این آلبوم نیز از آثار مشهور تهیه شده بود. آهنگ هایم برای کوه هاست (Şarkılarım Dağlara) آلبومی بود که با چاپ ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بندرول رکورد زمان را شکست. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین خواننده های سبک کانتری را بخوانید. اما بعد ها به بهانه شعر های نامناسب این آلبوم جمع آوری شد و برای اجرای قطعاتش در کنسرت ها مجوز صادر نشد. علاوه بر این ها کایا آلبوم های دیگری نیز تا آخر عمرش ساخته است.

معرفی بهترین پیانیست های برتر تمام تاریخ تا به امروز

موسیقی فیلم و برنامه تلویزیونی قایق بخار داداش احمد

موسیقی فیلم های رمضان تاتار (Tatar Ramazan) و رمضان تاتار در تبعید (Tatar Ramazan Sürgünde) که در سال های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۲ ساخته شدند توسط احمد کایا ساخته شدند. برنامه تلویزیونی قایق بخار داداش احمد (Ahmet Abi’nin Vapuru) را نیز احمد کایا به کمک گلتن کایا (هایال اوغلو) و یوسف هایال اوغلو در سال ۱۹۹۴ ساخت. این برنامه که در کانال D ترکیه (Kanal D) پخش می شد فقط ۱۳ هفته پخش شد و بعد تولیدش متوقف شد.

معرفی بهترین اهنگ های احمد کایا

در این قسمت می خواهیم چند نمونه از آهنگ ها و آثار این خواننده را برایتان معرفی نمایم و شما را با آهنگ های این خواننده که پیش از مرگ او منتشر شده است، آشنا نماییم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله برترین نوازنده ترومپت تاریخ را بخوانید.

آهنگ Soyle

اهنگ نامبرده از معروف ترین آهنگ های این خواننده می باشد و باید بگوییم که این آهنگ یکی از آهنگ های بسیار احساسی است که در طول زمانی که این خواننده فعالیت داشته است منتشر شده است. این آهنگ بسیار احساسی و عاشقانه در اینستاگرام و یوتیوب و آپارات بسیار معروف شده است و بعد از آن کلیپ های بسیار زیادی از این اهنگ ساخته شده است.

آهنگ Soyle

آهنگ Dosta Düşmana Karşı

رنگ در سال ۱۹۹۸ و دو سال پیش از مرگم از آیا منتشر شده است باید گفت که آهنگ نام برده یکی از بهترین و خاطره انگیزترین آهنگ هایی است که توسط خواننده معروف احمد کایا منتشر شده است.

معرفی 7 آهنگساز محبوب‌ پاپ کلاسیک موسیقی ایران

آهنگ Yorgun Demokra

این آهنگ در سال ۱۹۸۹ منتشر شده است و تبدیل به یکی از بهترین آهنگ هایی شده است که با شنیدن آن نام این خواننده مشهور زنده می شود. بهتر است بگوییم که احمدکایا در انتشار آهنگ هایی که بر ذهن و قلب مخاطب اثرگذار باشد، استاد است.

آهنگ Korkarım

این آهنگ نیز از جمله آهنگ هایی است که در ۵ سال اخیر عمر احمد کایا منتشر شده است. این آهنگ بسیار زیبا سروده احمد کایا می باشد و با آهنگسازی بسیار قوی که داشته است، تا امروز نیز مورد توجه و حمایت قرار گرفته است. اگر شما به این آهنگ زیبا گوش دهید می توانید به زیبایی این آهنگ پی ببرید، زیرا ماندگاری این آهنگ تنها مربوط به سال‌ های پیش از مرگ این خواننده نمی‌ باشد و تا این لحظه نیز از جمله آهنگ هایی است که با شنیدن آن ذهن انسان آرام می گیرد.

آهنگ یاکاموز

آهنگ یاکاموز این خواننده از جمله اشعاری است که توسط این خواننده محبوب نوشته شده است و ریتم و آهنگسازی آن نیز بر عهده خودش بوده است. این آهنگ در سبک پاپ منتشر شده است و توانسته در نوع خود از جمله محبوب ترین آثار این خواننده بسیار پرطرفدار شناخته شود. آهنگ یاکاموز این خواننده در سال ۱۹۹۹ منتشر شده است و تاریخ انتشار آن درست پیش از مرگ این خواننده بوده است. باید گفت که یاکاموز از جمله آهنگ های ترکی است که در مضمون غمگین و عاشقانه منتشر شده و باعث شده تا بار دیگر طرفداران این خواننده نام او را بر زبان بیاورند و از دنبال کنندگان این خواننده باشند.

آهنگ یاکاموز

آهنگ Beni Vur (مرا بزن)

این آهنگ از جمله آهنگ هایی است که در سال های پیش از فوت این خواننده منتشر شده است و احساسات بسیاری از طرفداران و هواداران این خواننده را جریحه دار نموده است. این آهنگ بر روی اذهان طرفداران این خواننده بسیار اثر گذار بوده است و توانسته در نوع خود مورد توجه قرار بگیرد و بازخورد های بسیار مثبتی را به همراه داشته باشد

معرفی محبوب ترین و برترین خواننده‌های تاریخ موسیقی راک

سخن پایانی

شما دراین مقاله با زندگینامه احمد کایا، خواننده ترکی آشنا شدید.همچنین از سبک موسیقی ، آلبوم ها و بهترین آهنگ های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

گرایش های سیاسی این خواننده چگونه بود؟

احمد کایا چند سال قبل از فوتش به تشکیل حزب های متفاوت در کشورهای اروپایی متهم شد. او بعد از خفقان شدیدی که در ترکیه به وجود آمد، گرایش‌های سیاسی خود را دنبال نمود و تا حد زیادی سعی نمود که بتواند در حد توانش از ترکیه حمایت نماید، اما به خاطر جو بسیار سیاسی که در آهنگ ها و یا کنسرت های این خواننده به وجود آمده بود کشور ترکیه به او اجازه برگزاری کنسرت نداد. او حتی نتوانست در کشورهای دیگر نیز همانند گذشته فعالیت نماید زیرا احزاب متفاوتی که در کشور فرانسه به وجود آورده بود با واکنش‌های بسیار منفی روبه رو شد.

شایعه اعدام احمد کایا به چه خاطر بوده است؟

احمد کایا به خاطر گرایشات سیاسی که داشت، مورد مخالفت‌ های بسیاری قرار گرفت و در آخر نیز مامورین کشور ترکیه سعی داشتند او را اعدام کنند اما در آخر موفق نشدند و این خواننده نیز به مرگ طبیعی از دنیا رفته است و این شایعات تکذیب شده اند.

پیشنهاد ما به شما

ساز موسیقی جاز

چه سازهایی در موسیقی جاز نواخته می‌شوند؟

هر سبک موسیقی، سازهای خاص خود را می‌طلبد. در این نوشته با سازهایی آشنا می‌شویم …

دیدگاهتان را بنویسید