سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
موسیقی جاز

معرفی مشهورترین چهره‌های تاریخ موسیقی جاز

موسیقی جاز یکی از سبک‌های مطرح موسیقی عامیانه در جهان است که طرفداران خاص خود را دارد. سبک جاز را می‌توان یکی از سبک‌های بسیار قوی دانست و کسانی که این سبک را کار می‌کنند، از لحاظ درک موسیقیایی بسیار قوی هستند. هنرمندان بسیاری این سبک را برگزیده‌اند اما در این میان، تعدادی هستند که نامشان با تاریخ موسیقی جاز گره خورده است. در ادامه معرفی هنرمندان و خوانندگان موسیقی خارجی و غیر ایرانی ، با هم نگاهی می‌کنیم به برخی از مشهورترین هنرمندان جاز در دنیا.

موسیقی جاز چیست ؟

جاز یا جز (Jazz) یک سبک موسیقی محبوب است که در اواخر قرن نوزدهم توسط سیاهپوستان آمریکا و از ترکیب رگ‌تایم، موسیقی نظامی، بلوز و انواع دیگر موسیقی پا به عرصه وجود گذاشت. ‌بداهه پردازی بخش مهمی از سبک جاز است و در بسیاری از اجراهای موسیقی جاز ، نوازندگان در همان لحظه و به صورتی آنی قطعاتی را می‌سازند و به صورت تک‌نوازی اجرا می‌کنند. مشخص است که این کار نیاز به مهارت قابل توجهی دارد.

موسیقی جاز چیست ؟

از مشخصات دیگر موسیقی جاز ریتمیک بودن و همچنین به کارگیری الگوی فراخوان و پاسخ است؛ فراخوان و پاسخ الگویی است که در آن یک ساز یا بخشی از گروه به صدای ساز دیگر یا بخش دیگر گروه پاسخ می‌دهد. در سبک جاز همچنین از نت‌های بلو یا غمگین (Blue note) و ضرب‌های ضرب‌ها و فاصله‌های کوتاه و خرامان (Swing) استفاده می‌شود.

معرفی مشهورترین هنرمندان جاز در دنیا

موسیقی جاز به علت فراگیر بودن در سطح جهان تاثیرات بسیار زیادی بر موسیقی ملت‌های مختلف گذاشته است. در ایران نیز لوید میلر مبدع جاز شرقی بوده است. در ادامه با مشهورترین هنرمندان جاز در دنیا آشنا می‌شویم:

معرفی بهترین پیانیست های برتر تمام تاریخ تا به امروز

لویی آرمسترانگ

لویی آرمسترانگ (Louis Armstrong) از مشهورترین هنرمندان جاز و از برجسته‌ترین موزیسین‌ها و ترومپت‌نوازان تاریخ موسیقی است. می‌توان او را به تنهایی مهم‌ترین شخصیت در گسترش جاز دانست. اعتبار و جذابیت آرمسترانگ هم به دلیل کار هنری‌اش در عرصه جاز بود و هم به خاطر فعالیتش در زمینه‌های حقوق مدنی و رفع تبعیض نژادی.

لویی آرمسترانگ

از مشهورترین ترانه‌های لوئی آرمسترانگ که به «ساچمو» مشهور بود، می‌توان بهسلام دالی (Hello, Dolly) و چه دنیای شگفتی (What a wonderful world) اشاره کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله زندگینامه مایکل جکسون اسطوره را بخوانید.

مایلز دیویس خواننده موسیقی جاز

مایلز دیویس (Miles Davis) یکی از موسیقیدانان برجسته و تأثیرگذار سبک جاز در نیمه دوم قرن بیستم بود. منتقدین موسیقی از مایلز دیویس به عنوان یکی از چهره‌های اصلی تاریخ موسیقی جاز نام برده‌اند. بی باپ، کول جاز، مدال جاز، و حتی فیوژن همه سبک‌هایی هستند که او در به وجود آمدن آن‌ها نقش به سزایی داشته ‌است.

مایلز دیویس خواننده موسیقی جاز

او بارها موفق به دریافت جوایز متعدد و معتبر موسیقی همچون ۹ جایزه گرمی شده بود. مشهورترین آلبوم او «به نوعی غمگین (Kind of Blue)» نام داشت که پرفروش‌ترین آلبوم جاز شد و به عنوان بهترین آلبوم موسیقی جاز در دنیا شناخته می‌شود.

دوک الینگتون

ادوارد کندی الینگتون (Edward Ellington) معروف به «دوک» یکی از پیانونوازان و آهنگسازان و رهبران ارکستر موسیقی جاز آمریکایی و از مشهورترین هنرمندان جاز بود. الینگتون در سبک‌های متفاوت موسیقی، کارهای مهمی ساخت و با استعداد‌های جوان دوران خود همکاری داشت.

دوک الینگتون

او الگویی برای آهنگسازان و نوازندگان جوان در دهه‌های گذشته محسوب می‌شود. دوک در طول فعالیتش ۱۱ بار جایزه گرمی و ۱۹ دکترای افتخاری کسب کرد و بیش از ۲۰ هزار برنامه در سراسر آمریکا و ۶۵ کشور دنیا اجرا کرده است.

مایکل جکسون کیست؟ + آشنایی با زندگینامه مایکل جکسون اسطوره موسیقی پاپ جهان

الا فیتزجرالد خواننده موسیقی جاز

الا فیتزجرالد (Ella Fitzgerald) یکی از خوانندگان پرآوازه‌ موسیقی جاز در قرن بیستم است. او به‌خاطر داشتن صدایی رسا به « اولین بانوی آواز» شهرت پیدا کرده و در طول فعالیت حرفه‌ای‌اش به «لیدی الا» نیز معروف بوده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله گوگوش کیست را بخوانید.

الا فیتزجرالد خواننده موسیقی جاز

او را بزرگ‌ترین خواننده زن همه ادوار دانسته‌اند و صدایش را معیاری برای تمیز دادن صدای درست از صدای نادرست می‌دانند. او ۱۳ بار جایزه گرمی دریافت کرده است.

چارلی پارکر خواننده موسیقی جاز

چارلی پارکر (Charlie Parker) معروف به «پرنده» برترین نوازنده ساکسیفون تاریخ و یکی از خلاق‌ترین و تاثیرگذارترین نوازندگان تاریخ سبک جاز و از مشهورترین هنرمندان جاز است. او همراه دیزی گیلیسپی سبک بی‌باپ را پایه گذاشت. بیپاپ سبکی از جاز است که مشخصه اصلی آن سرعت بالا، تکنیک پیشرفته، تاکید بر بداهه‌نوازی، هارمونی‌های پیچیده و ریتم‌های غیر قابل پیش‌بینی است.

چارلی پارکر خواننده موسیقی جاز

بسیاری پارکر را برترین نوازنده‌ای می‌دانند که موسیقی معاصر غرب به خود دیده است. پارکر از کسانی بود که جاز را با دیگر انواع موسیقی از کلاسیک گرفته تا موسیقی آمریکای لاتین در هم آمیخت.

بیلی هالیدی

بیلی هالیدی (Billie Holiday) با نام اصلی النورا فیگن، خواننده آمریکایی و از مهم‌ترین صاحبان سبک در موسیقی آوازی جاز بود. توانایی دوگانه اجرای حالت و ریتم «کند و تند» در صدای بیلی هالیدی امکان جدیدی بود که به طور همزمان دو سبک بلوز و جاز را وارد مرحله جدیدی از ابراز موسیقیایی می‌کرد.

او می‌دانست که چگونه تصویر و روح واقعی شنوندگان را به شدت تحت ‌تاثیر پیام‌های اعتراضی خود قرار دهد. بیلی هالیدی یکی از تاثیرگذارترین و مشهورترین هنرمندان جاز در تمام زمان‌ها بود. از آهنگ‌های مشهور بیلی هالیدی می‌توان به «میوه غریب» و «بانو بلوز می‌خواند» و «آهنگ یکشنبه غم انگیز» اشاره کرد.

بررسی موسیقی اصیل مازندرانی از گذشته تا بحال + معرفی خوانندگان نامی این دیار

کاونت بیسی

ویلیام جیمز بیسی، ملقب به کاونت بیسی (Count Basie) پیانیست، آهنگساز، رهبر ارکستر جاز و هنرپیشه اهل آمریکا بود. از او به عنوان رهبر یکی از پرافتخارترین دسته‌های بزرگ جاز همه اعصار یاد می‌شود. آثار کاونت بیسی اهمیتی تعیین‌کننده برای تکامل موسیقی جاز و کار دیگر خوانندگانی نظیر فرانک سیناترا و سامی دیویس جونیور داشت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین خوانندگان سنتی ایرانی را بخوانید.

کاونت بیسی

کاونت بیسی برنده جوایزی همچون نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری شده است.

بنی گودمن خواننده موسیقی جاز

بنجامین دیوید بنی گودمن (Benjamin David Benny Goodman) نوازنده کلارینت و رهبر ارکستر جاز بود. او را با نام‌هایی مانند «استاد»، «پادشاه سوئینگ» و «پدرسالار کلارینت» و «دولتمرد ارشد سوئینگ» یاد میکردند که همه نشانی از مهارت و استادی او در نواختن کلارینت و تنظیم و اجرای نوع سوئینگ موسیقی جاز است.

بنی گودمن خواننده موسیقی جاز

گودمن برای نخستین بار دست به ایجاد یک گروه ارکستر زد که رنگ پوست و تبار نوازندگان در آن بی‌اهمیت بود. گودمن امروزه به عنوان آغازگر موسیقی سوینگ (Swing) شناخته می‌شود.

بنی کارتر

بنی کارتر (Benny Carter) از بزرگان و مشهورترین هنرمندان جاز آمریکا و از برجسته‌ترین نوازندگان ساکسفون آلتو، کلارینت و ترومپت بود. کارتر در سال ۱۹۸۶ عالی‌ترین نشان افتخار سازمان پشتوانه ملی هنرهای آمریکا و در سال ۱۹۸۷ جایزه «یک عمر دستاورد گرمی» را دریافت کرد.

بنی کارتر

او در سال ۱۹۹۴ گرمی «بهترین تک‌نوازی بدون آواز جاز» را برای قطعه «Prelude to a Kiss» از آن خود کرد و در همان سال به افتخارش ستاره‌ای در پیاده‌روی شهرت هالیوود نصب شد. از دیگر افتخارات کارتر دریافت مدال ملی هنرهای سازمان پشتوانه ملی هنرهای آمریکا از دست بیل کلینتون در سال ۲۰۰۰ بود.

نقش کیبوردیست و پیانیست در گروه موسیقی چیست؟ + معرفی بهترین کیبوردیست‌های جهان

دیزی گیلسپی

دیزی گلیپسی (Dizzy Gillespie) یکی دیگر از مشهورترین هنرمندان جاز است که به همراه چارلی پارکر سبک بی‌پاپ را پایه‌گذاری کردند.

او همچنین با نوازنده سازهای کوبه‌ای کوبا به نام «چانو پزو» در شروع سبک جدیدی از جاز به نام آفرو کوبن (Afro-Cuban) شروع کرد که بسیاری معتقد هستند شروعی برای موسیقی جاز لاتین بوده است. جدا از موسیقی دیزی گلیپسی به خاطر اخلاق خوب و شخصیت شوخش بسیار محبوب بود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با مشهورترین خوانندگان جاز آشنا شدید.همچنین از مشخصات آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

ساز موسیقی جاز

چه سازهایی در موسیقی جاز نواخته می‌شوند؟

هر سبک موسیقی، سازهای خاص خود را می‌طلبد. در این نوشته با سازهایی آشنا می‌شویم …

دیدگاهتان را بنویسید