سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳
ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی

آشنایی با ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی + بررسی رنگ نت های موسیقی

تمامی رنگ ها که روی اشیا و اجسام گوناگون مشاهده میکنیم،دارای یک فرکانس یا طول موج منحصر به فرد هستند. طول موج هر رنگ مخصوص به همان رنگ است و با کوچکترین تغییر، ساختار و شناسه کلی رنگ تغییر می کند. در جهان موسیقی و صوت های موسیقی نیز، طول موج یا فرکانس حرف نخست را می زند. هر صوت موسیقی که گوش ما میشنود ، دارای طول موجی مشخص است. ولیکن در موسیقی ،یک مقدار با ظرافت بیشتری به فرکانس ها پرداخته می گردد و دلیل آن این است که نت های موسیقی تثبیت شده هستند و در حالتی که خارج از فرکانس مشخص شنیده شوند، در اصلاح به آن فالش یا خارج می گویند، اما رنگ ها با طیف های گوناگون و متنوع ، هم در طبیعت با طول موج های متفاوتی وجود دارند و علاوه بر آن در آثار هنری نیز دیده می شوند. موسیقی دارای ۷ نت اصلی هست که شامل دو، ر، می، فا، سل، لا، سی که معادل انگلیسی این نت ها A,B,C,D,E,F,G هست که در مقاله های بعدی درباره ی نت های موسیقی به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد.


فهرست مطالب


معرفی نت های موسیقی

 1. دو (C)
 2. ر (D)
 3. می (E)
 4. فا (F)
 5. سل (G)
 6. لا (A)
 7. سی (B)

ما در مطلب نت های موسیقی درباره ۷ نت موسیقی به صورت تخصصی صحبت کردیم و اطلاعات کاملی در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و پیشنهاد می کنیم که این مطلب را مطالعه بفرمایید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خواننده زن را بخوانید.

آشنایی با ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی

 • اولین نت که نت دو هست رنگ قرمز را تداعی میکند. این رنگ دلنشین و گرم نیمکره چپ را تحریک کرده و نت «دو» نیمکره راست را تحریک می‌کند.
 • دومین نت که نت ر هست رنگ نارنجی را تداعی میکند یعنی این رنگ زیبا نیمکره چپ را تحریک کرده و نت «ر» نیمکره راست را تحریک می‌کند.
 • سومین نت که نت می هست رنگ زرد را تداعی میکند یعنی این رنگ محبوب نیمکره چپ را تحریک کرده و نت «می» نیمکره راست را تحریک می‌کند.
 • چهارمین نت که نت فا هست رنگ سبز را تداعی میکند . این رنگ که به رنگ آرامش نیز بسیار معروف است نیمکره راست را تحریک کرده و نت «فا» نیز نیمکره راست را تحریک می‌کند.
 ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی
 • پنجمین نت که نت سل هست رنگ آبی را برای ما تداعی میکند . این رنگ پر طراوت نیمکره راست را تحریک کرده و نت «سل» نیمکره چپ را تحریک می‌کند.
 • ششمین نت که نت لا هست رنگ نیلی را تداعی می کند. این رنگ کودکانه  نیمکره راست را تحریک کرده و نت «لا» نیمکره چپ را تحریک می‌کند.
 • و آخرین نت که نت سی هست رنگ بنفش را تداعی میکند . این رنگ که ترکیب زیبایی از رنگ قرمز و آبی است  نیمکره راست را تحریک کرده و نت «سی» نیمکره چپ را تحریک می‌کند.
مجال با آلبوم جدیدش تَشَری به کم‌کاری‌های فرهنگی زد!

باید دقت داشته باشید که محل پردازش صوت های موسیقی و رنگ آن ها با هم کاملا متفاوت است.

زیر و بم شدن صوت ها بر روی تیره شدن یا روشن شدن آن رنگ‌ ها تاثیر مستقیم می‌گذارد.چیزی که برای ما بدست می آید، خیلی جالب است. هر نت موسیقی دارای فرکانس مشخص و بخصوصی است و در اصل میتوان گفت هم فرکانس یکی از رنگ ها است. با بررسی کامل تر به این نتیجه می رسیم که می توان برای هر نت، رنگی در نظر گرفت و هنر موسیقی را از فرم و ساختار کاملا انتزاعی ، خارج کرد.

شخصی به نام استفن پالمر دانشمند بینایی از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و افرادی که با آن همکاری کردند در تحقیق هایی که در دو کشور مکزیک و آمریکا انجام شده به این موضوع دست یافتند که جامعه و مردم در هر دو کشور قعطات شبیه به هم از موسیقی کلاسیک ارکستری را به یک رنگ خاص نسبت می دهند.

این نتیجه ها به این معنی است که زمانی که صحبت موسیقی و رنگ به میان می آید،تمامی انسان ها دارای پالت های احساسی مشترک و شبیه به هم هستند که اینطور به نظر می رسد که یک جنبه و حالت ذاتی است و از مرزهای فرهنگی و نژادی فراتر رفته است.

 ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی

هنر زیبای موسیقی در عین حال که ماننده هنر نقاشی است، با این تفاوت را با آن دارد که اگر در هنر نقاشی برای نمونه رنگ‌ قرمز و آبی را با هم ترکیب کنیم، رنگ تازه ای به‌دست می‌آید و رنگ های پیشین ، هویت اصلی خود را از دست می‌دهند، این موضوع در حالی است که در موسیقی، فقط زمانی که در کنار هم قرار می‌گیرند، باز هم دارای هویت منحصر به فردی هستند و صدای مخصوص خود را دارند و در واقع ویژگی های خود را از دست نمی دهند.

راهنمای کامل نت خوانی در موسیقی + معرفی ۹ تمرینِ نت خوانی برای افراد مبتدی

ویکتور زوکرکاندل یکی از صاحب نظرنان و بزرگان در هنر موسیقی اینچنین می گوید :

رنگ ها برای آن که آزادی خود را حفظ نمایند باید از نزدیک شدن به همدیگر دوری کنند و فاصله زیادی را بین خود رعایت نمایند. آن ها توانایی این را ندارند که در یک محیط بسیار محدود در کنار هم قرار گیرند و در هم نیا میزند ، اما تنها می‌توانند، یک‌جا باشند و فاصله ی خود را حفظ نمایند. درباره گام در موسیقی چیست بیشتر بدانید.

رنگ نت های موسیقی چگونه است؟

از نظر علمی تمامی رنگ ها در دنیا ، دارای یک طول موج یا فرکانس مشخصی هستند که دانشمندان و محققان آن را کشف کرده اند . همانطور که گفتیم فرکانس هر رنگ با رنگ دیگری تفاوت دارد و با کوچکترین تغییر در رنگ ، فرکانس آن تغییر می کند . در موسیقی نیز این موضوع صدق می کند ؛ یعنی هر نت دارای فرکانس مشخصی است و فرکانس هر نت با فرکانس یک رنگ یکسان و یا نزدیک می باشد . پس می توان گفت هر نت موسیقی ، دارای یک رنگ منحصر به فرد می باشد .

نگ هفت نت موسیقی به شرح زیر می باشد :

نت دو:

این نت دارای فرکانس صوتی مشابه رنگ قرمز دارد و می توان گفت نت دو قرمز رنگ است . این رنگ گرم در واقع نیمکره چپ مغز انسان را تحریک می کند و نت دو طبیعتا نیم کره راست را تحریک می کند و همین موضوع باعث می شود که طول موج یکسانی داشته باشند . پس اگر بخواهیم به صورت عامیانه به موضوع نگاه کنیم ، جنس صدا نت دو مانند رنگ قرمز ، جنس گرمی دارد و صدای آن به انسان آرامش و دلگرمی می دهد.

موسیقی جاز مدال چیست؟ + معرفی هنرمندها و آلبوم های برجسته‌ی جاز مدال

نت ر:

نت ر که دومین نت موسیقی می باشد فرکانسی مشابه با رنگ نارنجی دارد . رنگ نارنجی نیز نزدیک رنگ قرمز می باشد . نارنجی نیمکره سمت چپ مغز ما را تحریک می کند و نت ر نیز نیمکره راست مغز انسان را تحریک می کند و طول موج یکسانی بین این نت و رنگ نارنجی وجود دارد . رنگ نارنجی به انسان نشاط و شادی را یادآور می کند . البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش هارمونی در موسیقی را بخوانید.

نت می:

نت می که سومین نت موسیقی می باشد دارای فرکانس مشابه و نزدیکی با رنگ زرد می باشد . در واقع نت می رنگ زردی دارد .

این رنگ که همیشه جزو رنگ های محبوب و پرطرفدار در بین مردم است ، نیمکره چپ مغز را تحریک می کند و نت می نیمکره مغز راست انسان ها را تحریک می کند . رنگ زرد در طبیعت به وفور یافت می شود و این رنگ می تواند به یک فضا ، زیبایی خاصی اهدا کنند .

نت فا:

نت فا که در واقع چهارمین نت موسیقی می باشد ، فرکانسی مشابه رنگ سبز دارد . این رنگ می تواند نیمکره سمت راست مغز را تحریک بنماید و نت می نیز توانایی این کار را دارد و طول موج یکسانی بین نت می و رنگ سبز وجود دارد . رنگ سبز نماد آرامش و اعتماد می باشد و یکی از اصلی ترین رنگ های طبیعت می باشد که دنیا بدون وجود این رنگ اصلا قابل درک و تحمل نمی باشد .

نت سل:

نت سل که یکی دیگر از نت های موسیقی می باشد ، فرکانسی مشابه با رنگ آبی دارد .آبی نیز ماننده رنگ های قرمز و سبز ، جزو رنگ های اصلی می باشند که سایر رنگ ها را می سازند . نت سل نیمکره سمت چپ ما را تحریک می کند و رنگ آبی نیز نیمکره سمت راست مغز انسان را تحریک می کند . این نت هماننده رنگ آبی می تواند به روح شما جلا دهد. شما می توانید با استفاده از رنگ آبی در زندگی خود ، آرامش خاصی به محیط و پیرامون خود دهید .

هنر موسیقی چیست و در موسیقی سنتی ایرانی از چه سازهای خاصی استفاده می‌شود؟

نت لا:

نت لا فرکانس و طول موج مشابه ای با رنگ نیلی دارد و ششمین نت موسیقی رنگ نیلی دارد . نت لا می تواند نیمکره سمت چپ مغز شما را تحریک کند و رنگ نیلی نیز ، توانایی تحریک کردن نیمکره راست مغز را تحریک کند . رنگ نیلی از خانواده رنگ آبی می باشد و معمولا مردم رنگ نیلی را به آسمان تشبیه می کنند .

نت سی:

هفتمین نت موسیقی که نت لا می باشد ، فرکانسی مشابه با رنگ بنفش دارد. نت سی نیمکره سمت چپ ما را تحریک می کند و رنگ بنفش نیز ، نیمکره سمت راست انسان را تحریک می کند. تقریبا همه ما می دانیم که رنگ بنفش ترکیبی از رنگ های قرمز و آبی می باشد و نماد قدرت و اشرافیت می باشد. در طبیعت این رنگ به وفور یافت می شود و گل های زیادی این رنگی می باشند .

 • هنر موسیقی بسیار هنر گسترده و وسیعی می باشد . این هنر ارتباط مستقیم و غیر مستقیمی با سایر هنر های اصلی دارد. برای نمونه ، همین رنگ نت های موسیقی هم به هنر نقاشی و هنر های بصری مرتبط می باشد و هم به هنر موسیقی .
 • علاوه بر آن ، بر اساس تحقیقات دانشمندان و صاحب نظران رنگ آبی برای کاهش درد و بیماری بسیار مفید است و یا رنگ زرد برای تحریک اعصاب ها استفاده می شود .
 • رنگ قرمز برای تحریک کردن ذهن و افزایش تمرکز انسان و تحریک فیزیک انسان استفاده می شود .
 • رنگ نیلی برای ناراحتی های پوستی بسیار مفید است .
 • رنگ نارنجی نیز برای بالا بردن سطح انرژی مورد استفاده قرار می گیرد .
 • با ترکیب نت های موسیقی ملودی و ریتم های موسیقی بوجود می آیند و کسی که ترانه ای را خلق می کند ، باید به تئوری موسیقی و نت های آن کاملا اشراف داشته باشد تا بتواند ساختار حرفه ای موسیقی را حفظ کند .
بررسی انواع تئوری موسیقی + آموزش کامل تئوری موسیقی به زبان ساده

بهتر است برای یادگیری موسیقی و نت های آن به دنبال روش های اصولی و درست بگردید . زیرا این هنر زیبا ماننده سایر علم ها و هنر های دنیا ، نیاز به یادگیری آکادمیک دارد .

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتباط رنگ ها با نت های موسیقی آشنا شدید. همچنین از رنگ نت های موسیقی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا بدون یادگیری تئوری موسیقی می‌توان ساز زد؟

همان‌طور که یک فرد مدرسه نرفته یا بی‌سواد می‌تواند فارسی صحبت کند، بدون یادگیری مطالب تئوری موسیقی نیز می‌توان ساز زد. اما با این روش قادر به پیشرفت زیادی نیستید، چرا که توانایی اجرای چیزی جز قطعات ساده را ندارید و بزودی متوقف خواهید شد. از طرف دیگر در امر آهنگسازی هرچقدر هم که فرد خلاق و خوش ذوقی باشید برای خلق و ثبت اثر، تسلط بر دانش تئوری موسیقی امری کاملا ضروری است.

مدت زمان تسلط به دانش تئوری موسیقی چقدر است؟

برای مسلط شدن در این مورد نمی‌توان زمان دقیقی مشخص کرد زیرا علاوه بر زمان متفاوتی که افراد مختلف صرف آموزش تئوری موسیقی می‌کنند، خود این مبحث دریایی از اطلاعات است. اگر کسی بخواهد تا انتهای آموزش تئوری موسیقی به طور کامل پیش رود شاید باید نصف عمر خود را صرف این کار کند. اما برای تسلط نسبی به کلیات مطالب می‌توانید به همین مقاله و البته کمک از مدرسین خود بسنده کنید.

پیشنهاد ما به شما

ساز دهنی

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن + بررسی کاربردهای سازدهنی در موسیقی

سازدهنی یکی از محبوب‌ترین سازهای موسیقی مورد استفاده در سبک‌های مختلف موسیقی است. این ساز …

دیدگاهتان را بنویسید